5 kníh, ktoré nesmú chýbať v knižnici feministky

Neviete si ani predstaviť ako ma teší, že ste si tento ,, článok“ otvorili! Vybrala som vám 5 kníh, ktoré by vám rozhodne nemali chýbať v knižnici a ktoré sú vhodné aj pre feministky – začiatočníčky. Ide prevažne o knihy, ktoré nie sú veľmi náročné (t.j. odborné) a čítajú sa veľmi dobre. Samozrejme, to neznamená, že nie sú ťažké. Niektoré témy, ktoré sa v nich objavujú by niekomu nemuseli byť príjemné a hlavne vhodné. Dúfam že som vás neodradila, predstavujem vám mojich 5 must-read kníh o feminizme! 

  1. Feministky nenosí růžovou a jiné lži – zostavila Scarlett Curtis

Túto zbierku poviedok som vybrala, pretože vďaka tomu, že do nej prispelo mnoho žien obsahuje rôzne skúsenosti, názory a myšlienky o vnímaní feminizmu. Každá esej je akoby spoveďou jej autorky. Mnohé z nich písali prečo sa vlastneúvahyi feministkami a čo pre ne znamená. Do knihy prispeli aj ženy z rôznych etnických skupín, takže úvahy a skúsenosti s rasizmom nie sú v knihe ničím výnimočným. V knihe nájdete napríklad aj stručnú históriu feminizmu, playlist ale aj typy na čítanie od Emy Watson.

Veľkým plusom tejto zbierky je hlavne to, že je vhodná aj pre mladších čitateľov (13+)  nakoľko nie je písaná zložitým spôsobom. Takže ak si chcete užiť chvíľu medzi rôznymi ženami a počúvať o ich trápeniach, radostiach a myšlienkach – táto kniha je tu pre vás.

  1.  Všetci by sme mali byť feminist(k)ami – Chimamanda Ngozi Adichie

Táto útla knižka je prepisom autorkinho, dovolím si tvrdiť svetoznámeho,  TEDx prejavu. Adichie v ňom hovorí o tom, prečo aj v súčasnosti potrebujeme a čo v súčasnosti znamená feminizmus. Vychádza predovšetkým zo svojich vlastných zážitkov ale aj poznania rodovej problematiky. V knihe nám tiež ukazuje svoj vlastný pohľad na to, čo dnes znamená byť ženou. Jednoducho je to must-read súčasnej feministickej literatúry. 

Stále som vás veľmi nepresvedčila o kvalite tejto knihy? Tak možno Švédi by mohli…. 

Vedeli ste, že v roku 2015 rozdala tamojšia vláda každému 16-ročnému Švédovi a Švédske jeden výtlačok zdarma? 

  1. Muži mi to vysvetlia – Rebecca Solnit

Do tretice všetko dobré, ďalšia kniha esejí. Ak ste niekedy na internete videli slovo „mansplaining“ tak práve esej po ktorej je kniha pomenovaná podnietila jeho vznik. I keď je celkom zábavné, že autorka nie je jeho autorkou. Každopádne, kniha poukazuje hlavne na tento problém v konverzácii medzi mužom a ženou, autorka sa opäť opiera aj o vlastné postrehy a skúsenosti. V knihe nájdete okrem tejto ešte šesť ďalších, ktoré sa zaoberajú napríklad aj znásilneniami či victim-blame. Témy ktoré autorka rozoberá nie sú ľahké a už vonkoncom nie sú príjemné ale vďaka jej štýlu písania s jemnou dávkou irónie sa čítajú dobre a pomerne rýchlo. 

  1. Trilógia Klub okašľaných báb – Holly Bourne

Túto príjemnú, vtipnú a milú sériu odporúčam hlavne mladým feministkám ktoré sa chcú dozvedieť „základy“ feminizmu. Ide o takpovediac klasické knihy pre mládež v ktorej sa trojica mladých dievčat rozhodne, že si založia svoj Klub okašľaných báb a budú v ňom diskutovať o feminizmu. Každá kniha sleduje inú členku klubu. 

Prvý diel, Si ty normálna?!, je písaný z pohľadu Evie ktorá trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou (OKP) a jej začlenenie do školského kolektívu,ktoré je výrazne ovplyvnené hlavne Evinou poruchou a pocitom, že kvôli nej prichádza o príliš veľa z „normálneho“ života teenagerov. Práve v tomto diely sledujeme zrod Klubu.

Druhý diel, Fakt láska bolí?, nás Amber zoberie do Ameriky kde ide pracovať ako animátorka v letnom tábore a kde sa, ako sme pochopili z názvu, s najväčšou pravdepodobnosťou zamiluje. V tomto diely kladie autorka dôraz napríklad na sebalásku, nakoľko Amber je 180 centimetrov vysoká, útla  ryšavka s kučerami a bledou pehavou pokožkou v ktorej sa necíti veľmi dobre.

Tretí diel, Som baba. Čo narobím?,  posledným ročníkom strednej školy nás sprevádza Charlotte, zarytá feministka s cieľom dostať sa do politiky a pomôcť zmeniť svet na lepšie miesto. Lottie sa rozhodne urobiť taký vlastný výskum o sexizme v spoločnosti, ktorý priebežne zverejňovala a ktorý mal poukázať na nespravodlivosť v spoločnosti (napríklad, ja som si vďaka tomu všimla, že ak chcem kupovať jednorazové žiletky, tak pánske sa naozaj oplatia cenovo  viac).

  1. Amerikána – Chimamanda Ngozi Adichie

Opäť Adichie, opäť skvelá kniha. Amerikána je príbeh ktorý sa veľmi ťažko opisuje. Dalo by sa povedať, že ide o príbeh lásky. Alebo príbeh o prisťahovalectve. No áno jedno z toho by nebolo úplne správne. Amerikána je kniha, ktorá je o živote Nigérijčanky v Amerike, je aj o jej detstve v Nigérii, o láske, o rasizme, o túžbe vrátiť sa domov. Nejde o žiadny bájny príbeh ženy, ktorej sa všetko podarí a ktorá lúsknutím prsta všetko získa, ale o príbeh v ktorom autorka vychádzala z vlastných skúseností keď sa do USA priťahovala. Dôraz sa kladie práve na rasizmus, ktorý je stále považovaný za normálnu súčasť spoločnosti, na rodovú nerovnosť, ktorá ďalej pretrváva. Je to proste kniha o živote.

A to je už na dnes všetko. Dúfam, že vás niektorá zaujala a budem sa tešiť, až sa dozviem ktorá. Ak sa teda rozhodnete pre niektorú z nich dajte na Instagrame vedieť nám ale aj ostatným ako sa vám páčila.

Autorka: L.T