5 TIPOV NA SEKÁČE

Rád/ rada by si začal/a nakupovať SLOWFASHION alebo hľadáš módne retro kúsky a nevieš kde začať? Aj ja som pred touto otázkou kedysi stála. Teraz, po dvoch rokoch bez nákupov vo FASTFASHION obchodoch, ti ponúkam 5 tipov na odskúšané sekáče.

1 TIP:             NOSENE

Tento secondhand je kráľovstvom jedinečných kúskov. Väčšina odevov je upcyklovaná  a originálna. Navyše, z každého nákupu v NOSENE sa posiela časť z predajnej ceny na podporu organizáciám, ktoré pomáhajú týraným ženám (napr.: MyMamy o.z.). Na visačke je vždy napísaná suma, ktorá sa týmto organizáciám hneď po tvojom nákupe zašle. Koncept pomáhania planéte a týraným ženám sa prepracoval zo secondhandu na predajňu, ktorá ponúka aj kozmetiku, knihy a pomáha ecofriendly značkám s predajom ich tovaru. Určite checkni aj ich prehľadný eshop!

2 TIP:             Značkový sekáč

Veľa ľudí si myslí, že v secondhandoch sa nachádzajú kúsky našich starých mám. Tento sekáč ti túto mylnú predstavu určite napraví! Nájdeš ho v starom meste v Bratislave. Značkový sekáč otvára aj e-shop, vďaka čomu si už onedlho budeme môcť objednať oblečenie rovno k sebe domov. Okrem trendy značkových kúskov predávajú aj vlastné kreatívne pomaľované oblečenie. Neváhaj sa v Značkovom sekáči zastaviť, majú rýchlo vypredané!

3 TIP:             TextileHouse (Vintage Shop)

TextileHouse má celkovo 38 predajní, čo ho robí jedným z najprístupnejších secondhandov na Slovensku. Tovar je organizovaný podľa farby a typu oblečenia, vďaka čomu rýchlo nájdeš to, čo hľadáš. Veľkou výhodou je, že majú pravidelné zľavy a ak máš šťastie nájdeš všetok tovar len za 1€/ks. Okrem obyčajných obchodov majú aj dve Vintage Shop pobočky. Nájdeš v nich štýlové retro kúsky z kvalitných materiálov, ktoré sa bohužiaľ teraz už nepoužívajú tak často ako kedysi. Možno nejaké nádherné zabudnuté oblečenie čaká práve na teba!

4 TIP:             REMIXSHOP

Online eshop Remixshop ponúka značkové a kvalitné oblečenie pre 9 európskych krajín. Táto stránka má obrovský sortiment (až 100 000+ produktov). Objavíš tu všetko od spoločenských šiat a oblekov cez čižmy, kabelky, bundy až po spodné prádlo. Aby si sa vedel/a lepšie orientovať nastav si filtre (farby, cien, typu oblečenia, značky, stavu atď). Ceny týchto secondhand odevov klesajú o 5% každý deň (maximálna zľava -60%). Mottom Remixshopu je „recyklovať, redukovať, remixovať“. Ak máš strach, že oblečenie ti nebude sedieť, nemusíš sa báť, tovar sa úplne jednoducho dá vrátiť späť. Táto platforma je skvelá najmä teraz, v čase pandémie, pretože sa vďaka nej vyhneš priamemu kontaktu s ľuďmi v obchodoch. Plus, ak dostaneš počas karanténny nákupnú horúčku, môžeš ju zvládnuť aj takto eko!

5 TIP:             Genesis

Ak chceš zažiť pravú sekáčovú atmosféru, určite musíš zavítať aj do Genezisu v Bratislave. Platí tu síce zlaté pravidlo „kto hrabe, ten nájde“ avšak väčšinou som práve tu našla kúsok, o ktorom som mala konkrétnu predstavu. Nový tovar majú približne každé dve hodiny a kolekcie menia každý týždeň. Ich heslom je ľudia ľuďom. Ceny sú tu celkovo najlacnejšie, a preto treba počítať s tým, že aj kvalita môže byť nižšia.

BONUSOVÝ TIP:                Sociálne siete

Na sociálnych sieťach, najmä na Instagrame alebo Facebooku, je nespočetne veľa ľudí, ktorí pomocou aplikácií predávajú svoje použité oblečenie. Stačí si len vyťukať #sekáč a hneď sa ti zobrazia účty plné oblečenia. Ak sa rozhodneš si niečo kúpiť, pozri si najprv recenzie a spokojných zákazníkov daného účtu, aby si nenatafil/a na podfukárov. Taktiež je dôležité (ak nakupuješ s úmyslom pomôcť planéte) myslieť na to, že niektoré účty predávajú úplne nové nedotknuté FASTFASHION produkty, ktoré sú im dodávané od väčších firiem. Na druhú stranu sa tu nachádza aj veľa umelcov, ktorí na oblečenie zo sekáčov maľujú alebo ho inak ďalej upravujú. Túto začínajúcu alebo už aj rozbehnutú umeleckú prácu môžeš podporiť aj ty!

Verím, že ti tento článok pomôže rozhodnúť sa, kde nakúpiš nabudúce . Budem sa tešiť ak si vyberieš práve secondhand a pridáš ruku k dielu. K dielu čistejšej zelenšej planéty.

Ráchel Rimarčíková

Zdroje: vlastné zdroje +

https://nosene.sk

https://remixshop.com/sk?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=brand&utm_term=homepage&utm_campaign=brand_campaign&lp=welcome&gclid=CjwKCAjw2dD7BRASEiwAWCtCb7rIDoAtBxTraswg3J2GYrYtpBMIp5DsSyLW6EI75aD5CqZNOA1_6hoCwYcQAvD_BwE

https://www.genesis-eshop.cz/?gclid=Cj0KCQjw5eX7BRDQARIsAMhYLP-CWgN_SMAN9Rd7VYjoXrnjl3uNw_PRPAwMu8BU2OuUS1vJBY0uRuYaAq_4EALw_wcB