5 zaručených tipov na produkty, ktoré Vás oberú o peniaze a nie o kilá

Svet žien prekvapivo nie sú len trblietky, ružová a sladké. Veľa spoločností, napríklad v oblasti fitness a doplnkov výživy, si to ale asi myslí. My, ženy, ktoré sa venujeme fitness, tiež zdvíhame váhy, tiež beháme na pásoch, tiež chceme dobre vyzerať, zosilnieť, byť zdravé a tiež chceme kvalitné doplnky výživy. No žiaľ, marketing je silná vec, preto sa mnoho firiem zameriava skôr na tú ružovú a cukor. Produkt ešte spopularizuje, pridá chytľavé motto a veľa sa z nás sa môže ľahko namotať. Moja prvá univerzálna rada je, vždy sa dívaj na zloženie viac ako na značku či obal. Na čo si teda dávať pozor?

  1. Proteíny „pre ženy“

Doplnok, ktorý si kúpite snáď prvý, keď sa chcete naplno venovať cvičeniu. Najpopulárnejší a najbežnejší doplnok si tak vyslúžil veľa druhov, značiek, príchutí, variácií. Základ by vždy mal byť kvalitný zdroj bielkovín, nejaká aróma a sladidlo, nič extra viac netreba. Panuje o ňom však mylná predstava, že po ňom rastú svaly rýchlosťou svetla, preto spoločnosti vytvárajú jeho „ženskú verziu“. Ružový obal, lákavá presladená chuť a ako pri veľa produktoch mierených na ženy, prestrelená cena. Cena za kilo klasického srvátkového koncentrátu sa bežne pohybuje okolo 20€ aj menej. Za ružový sladký proteín pre ženy, nemenovanej značky, je to pre príklad 14€ za 300 gramov. Takýto proteín však väčšinou naozaj nemá nič iné okrem obalu, čím by sa líšil od bežných. Nebojte sa teda kupovať neutrálne produkty, obsah je na 99% taký istý.

  • BCAA

Toto nie je vždy mierené na ženy, pravdou ale je, že sú to vyhodené peniaze nezáležiac na pohlaví. BCAA alebo aminokyseliny sú prezentované ako skvelá pomôcka na všeličo od regenerácie po rast svalov, no podľa výskumov sú vlastne na nič. Tieto látky sa bežne vyskytujú v jedle či vo vyššie spomínaných proteínoch, preto ak máš pestrú stravu, ich suplementácia je zbytočná.

  • Spaľovače

Podľa mňa, doplnok najčastejšie mierený na nás. Akoby ženy mali len a len chudnúť. Dobrý marketing a veľa cudzích názvov v zložení sú mätúce, poďme si to teda rozobrať bližšie.

Najčastejšou zložkou spaľovačov býva kofeín. Skvelý na nakopnutie, viac energie vás môže povzbudiť k intenzívnejšiemu výkonu. Približne 600mg kofeínu za deň dokáže zvýšiť výdaj o približne 100 kcal, pričom bežná káva obsahuje asi 60mg kofeínu. Vplyv kofeínu na telo však môže ovplyvniť menštruácia (celkom fascinujúce, nie?). V luteálnej fáze, pred ovuláciou, je telo menej citlivé na kofeín a ten ostáva v tele dlhšie. Preto by sme počas tohto obdobia mali kofeín obmedziť vo večerných hodinách pre lepší spánok.

Zelený čaj vídavame v zloženiach tiež. Výdaj nám pomôže zvýšiť asi o 5%, najlepšie funguje v spojení so spomínaným kofeínom. Účinnej látky zo zeleného čaju EGCG, môžeme priať asi 390 až 480 mg. 

Pozornosť zbystrite ak je hlavnou zložkou karnitín. Populárny, ale podľa výskumov opäť len vyhodené peniaze. Nezvýši výdaj, energiu, skrátka nepomôže ničomu, hoci reklamný text môže tvrdiť opak.

Ďalší pojem CLA predstavuje kyselinu linolovú. Nachádza sa hlavne v spaľovačoch určených na noc, mal by odbúravať tuky a pre veľa ľudí môže znieť pálenie tukov počas spánku ako sen. No z tohto sna sa treba prebudiť do reality ak nechceme mať ľahšiu peňaženku. CLA by sme mali priať minimálne 3200 mg.  Dávka, pri ktorej má nejaký účinok sa môže vyšplhať až na 6400mg, pričom v jednej tabletke spaľovaču je smutných 1000mg. Ani vyššia dávka však vo výskumoch nepreukázala veľmi významný efekt.

Čo z toho teda vyplýva? Ak chceš trochu nakopnúť a spáliť kalórie navyše najlepšia investícia bude do obyčajného kofeínu v tabletkách. Prípadne investovať do dobrej predtréningovky, ale o tom možno inokedy. Ostatok funguje hlavne na princípe placeba, prípadne toho, že keď si kúpiš niečo na cvičenie, máš skrátka chuť makať. A to je to čo ti skutočne pomôže. Kvalitná strava, dostatok spánku a vody, plus pohyb, ktorý ťa baví.

4. Detox

Našťastie, toto slovíčko svoju najväčšiu slávu už prežilo, ale opakovanie je matka múdrosti tak v krátkosti o detox čajíkoch, detox šťavách, detox čomkoľvek. Trend, podľa ktorého produkt s týmto kúzelným slovíčkom má náležite kúzelne vyčistiť vaše telo. Chvalabohu pre nás študentov, čo žijú z brigád, na očistenie tela nepotrebujete 30 dní piť čaj za 50€. Naše úžasne telo sa vie zbavovať toxínov samé a vie to lepšie ako akýkoľvek predražený človekom vyrobený produkt. My mu v tom môžeme len pomôcť a to zas a znova zdravým životným štýlom. Tieto detox produkty nás jedine donútia behať na toaletu každú polhodinku, prípadne spôsobia vysoký kalorický deficit, ktorý môže byť viac na škodu.

5. Vitamíny vo forme gumených cukríkov

Vyzerajú lákavo, pravdepodobne sú chutné a jednoznačne majú svoje miesto v instagramovom feede. Ale… oprávnene? Pri výbere akýchkoľvek vitamínov si na nezávislých stránkach overte odporúčané množstvo vitamínov pre človeka, aké množstvo je na udržanie optimálnej hladiny prípadne aké množstvo zaručuje nejaké tie extra výsledky. Pri dodržiavaní týchto nezávislých odporúčaní je totiž možné, že balenie by sme spotrebovali pokojne do 15 dní, čo je dosť nevýhodné. Lepšie nás zabezpečia vitamíny vo forme tabletiek, prípadne prášku, stále ale platí, že porovnanie množstva vitamínov zo zloženia s nezávislými odporúčanými dávkami nám môže veľmi pomôcť pri výbere najvýhodnejšieho suplementu.

Nedajme si teda vyťahovať peniaze z vreciek lákavými obalmi a reklamnými textami. Dúfam, že aspoň niektoré produkty som vám priblížila. Či už si začiatočníčka, alebo je šport základom tvojho dňa, prajem ti veľa sily nielen vo fitku, ale aj v rozonávaní kvality oproti dobrému marketingu.

Niki

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10861338/

https://www.semanticscholar.org/paper/Long-term-administration-of-L-carnitine-to-humans%3A-W%C3%A4chter-Vogt/18f521278190091867428611034762a517d6d8d0

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26402730/