Ako čarovať s kvetmi?

Keď príde dojem, že zrazu je miesto, v ktorom sme sa doteraz cítili úžasne, prázdne, je čas na zmenu. Mnohokrát zelenú. Hluk je veľký, nedávno vymenený playlist stratil svoje čaro a izbou stále cítiť obyčaj.

V túto dobu prichádza čas ozdobiť si izbu zeleňou. Keď tak nad tým premýšľam, dajme tomu nový názov. Pretože nazývať kvety zelenými nie je vždy správnym krokom. Niekedy takú škálu farieb nevieme ani pomenovať, akou sa pýšia rastlinky našej planéty.

V obchode nájdeme naozaj obrovské množstvo kvetov, kaktusov, či iných rastliniek. Keď vstúpiš do obchodu zober prvú, ktorá ti padne do očí. (Nie doslovne, chápeme sa.) Ako my pozemšťania hovoríme, láska na prvý pohľad. Sľubujem, že si donesieš domov tvoju osudovú spolubývajúcu. Nesmieš však zabudnúť na starostlivosť o váš vzťah. Podcenenie znamená menej lásky pre toho druhého, nešťastný život a neskôr odchod v rôznych podobách.

Keď sa v poriadku dostavíš s rastlinkou domov, príde čas jej nájsť to správne miesto. Každá rastlinka má svoje obľúbené stanovisko, preto ak si ešte vysnívané miesto tvojej parťáčky rastlinky nenašiel/a, obohať sa o nové vedomosti v svojom okolí, alebo si vyhľadaj informácie na internete. 

Nezabudni však, aby aj z tvojho miesta bol skvelý výhľad na rastlinku. Mysli na to, že niekedy musíš urobiť kompromis, aby to vyhovovalo obom. 

Keď sa vrhneme na starostlivosť o kvet, na začiatok by mal stačiť úsmev a pekné slovko. V mojom svete rastlinkám dávam mená, preto ani ty tú svoju o to neukráť. Ak sme úvodné body zvládli, môžeme sa posunúť ďalej. Ďalším krokom je zalievanie. Ako som už spomínala, každá rastlinka má svoj vkus a preto sa budeš musieť zladiť s rastlinkou, ktorú máš práve ty doma. Tak ako my, vlastne celá svoja príroda potrebuje živiny. Kvety ich berú zo zeminy, v ktorej sú zasadené, preto svojej kamarátke nezabudni dopriať potrebnú zálievku, aby tieto živiny mohli putovať ňou celou. Viem ti povedať, že jej určite nebude prekážať ak jej občas dopraješ pár minerálov naviac formou rôznych hnojív a možno sa ti odmení aj nejakým tým kvetom, alebo novým prírastkom.

Musím ti však aj pripomenúť, že aj moje pero sa niekedy rozhodne nepísať, preto nesmúť, ak aj napriek tvojej usilovnej starostlivosti rastlinka stratí svoju náladu. Vtedy netreba panikáriť, no budeš musieť priložiť ruku k dielu. Stačí ak sa budeš držať pravidla, že ak rastlinka naberie hnedšiu farbu, je potrebné ju dať do tieňa. Kvietok sa rád vyhrieva, nemá však, rovnako ako my, v obľube spálenú pokožku, preto ho treba čím skôr ratovať. Ak sú listy rastliny zvädnuté treba ju poliať, prípadne pohnojiť. V každom prípade sa dá zachrániť, preto nesmúť a nechaj čarovať prírodu.

Na záver už nemám čo dodať. Možno iba, že ja odporúčam si rastlinky zaobstarať. Či máš dobrý deň, či sa práve teraz obrátil hore nohami, urob si radosť a zaobstaraj si kvietok. Ak ho už máš, nezabudni utužovať tvoj vzťah s ním, pretože ak ťa opustí, malo to dôvod.

Autorka J. Naništová