AKO NA TO EKO?

KOZMETIKA: sprchovanie a starostlivosť o pokožku

Trápi ťa stav našej planéty? Rád/ Rada by si urobil/a zmenu? Chceš dopriať svojmu telu a domovu to, čo si zaslúžia? Zmena je na každom jednom z nás. Pýtaš sa, čo pre ňu môžeš urobiť ty?

V prvom rade by bolo treba povedať, že sprchovanie plytvá veľké množstvo vody. Začať môžeš už len tým, že

 1. Skrátiš svoju sprchu,
 2. Vypneš vodu, keď na seba budeš aplikovať mydlá,
 3. Nenecháš si zohriať vodu pred sprchou, aby si si „naparil/a“ kúpeľňu, 
 4. Vymeníš sprchovú hlavicu za novú (prípadne eko), ktorá premiešava vodu so vzduchom a neprepúšťa naraz veľké množstvo vody.

Ďalej nájdeš pár rád ako začať s pomáhaním planéte práve vďaka prostriedkom, ktoré používame v kúpeľni.

ŠAMPÓNY A KONDICIONÉRY

Najväčším problémom bežných šampónov a kondicionérov je ich plastové balenie. Aby sme predišli tomuto typu odpadu, máme na výber dve možnosti. Prvou je čapovanie tekutých prostriedkov do vlastných nádob a fliaš. Druhým variantom sú tuhé mydlá. Medzi plusy tuhých šampónov patrí ich vysoká koncentrácia, čo znamená, že použiješ menej prostriedku, aby si dosiahol/ dosiahla ten istý výsledok. Ďalšou výhodou je to, že sú malinké a nezaberú ti veľa miesta ani v kúpeľni, ani v kufri ak budeš cestovať. Na rozdiel od tekutých mydiel, tuhé mydlá nevytvárajú žiaden odpad ani pri zlúčení s vodou.

SPRCHOVÉ GÉLY

Sprchové gély sa taktiež dajú vymeniť za ich tuhú alebo čapovanú náhradu. Nemusíš sa báť toho, že by malo mydlo menší účinok ako gél. Mydlo z teba zmyje všetku nepotrebnú nečistotu, oleje a pot. Ak máš problémy so suchou pleťou, rozhliadni sa po mydle s jemnejším zložením, šetrnejším k tvojej pokožke. Podľa štúdie od National Toxicology Program, môže sprchový gél seriózne podráždiť našu pokožku, ak z nej nie je správne odstránený. 

Rada by som ešte dodala, že veľké ťažkosti vytvárajú planéte sprcháče s peelingom. Peelingová zložka, je často plastového charakteru. Aj keď sú títo malí plastoví diablici príjemným obohatením pre našu pokožku, jeho používaním znečisťujeme vodu mikroplastmi, ktoré sa z nej dajú odstrániť len veľmi drahými a náročnými metódami. Ak si chceš dať eko peeling, použi peeling vytvorený na báze morskej soli, ktorý je bežne dostupný v kovových obaloch.

HOLENIE

Do módy sa opäť dostávajú celokovové žiletky na holenie, ktoré ťa po prvotnej investícii vyjdú celkovo EKOnomickejšie. Okrem vymenenej žiletky si môžeš zaobstarať aj mydlá na holenie. V bezobalových obchodoch (ale aj kdekoľvek inde)  vieš nájsť aj drevený štetec s prírodnými vláknami na nanášanie mydla. Vodu po holení máš možnosť kúpiť v sklenených nádobkách namiesto tých plastových, alebo si ju vyrobiť aj sám/sama doma!

ŠPONGIE

Verím, že po prečítaní predchádzajúcich bodov sa k tomuto ani nemusím vyjadrovať. Špongie z plastu sú nadbytočné a nepotrebné. Nahradiť ich môžeš radšej rastlinnou alternatívou, napríklad handričiek z lufy valcovitej, ramie snehobielej alebo najbežnejšej morskej špongie. Vyberaj si z alternatív podľa toho, ako veľmi drsný materiál je ti príjemný a pomáha tvojej pokožke zbaviť sa nečistôt.

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU

Do tejto kategórie som zaradila telové maslá, oleje, deodoranty a parfumy. Každú z týchto položiek vieš dnes nájsť aj v udržateľnej forme a v eko obaloch. Moje najobľúbenejším telovým maslom je bambucké maslo. Je veľmi všestranné a určené pre každý typ pleti. Navyše, ho môžeš použiť aj pri výrobe domáceho krému na ruky, na telo, či deodorantu. Bambucké maslo je aplikovateľné na pery ako pomáda, na vlasy ako výživa a pomáha aj na jazvy.

Pri starostlivosti o jemnosť pokožky najčastejšie vyhľadávam prírodné oleje. Pripájam ti rýchly zoznam s popisom niektorých z nich:

 • Olivový olej – stimuluje proces obnovy pleti, zjemňuje vrásky a chráni pleť pred spálením
 • Jojobový olej – vyvažuje produkciu kožného mazu a je vhodný na rôzne problémy, či už ide o mastnú, aknóznu, suchšiu alebo citlivejšiu pleť
 • Argánový olej – zlepšuje elasticitu pokožky
 • Ružový olej – regeneruje bunky a eliminuje vrásky, jazvy a tmavé miesta na pleti
 • Ricínový olej – podporuje rast mihalníc, obočia a vlasov
 • Levanduľový olej – je antibakteriálny, eliminuje zápaly
 • Konopný olej – znižuje veľkosť pórov, eliminuje čierne bodky a akné

Deodoranty a parfumy máš možnosť vymeniť za tuhých ekologických kamarátov v kompostovateľných obaloch. Tieto deodoranty neobsahujú hliník, ktorý má podľa svetovej zdravotnej organizácie WHO zlý vplyv na našu nervovú sústavu (napr.: zvyšuje riziko prepuknutia Alzheimerovej choroby). Eko deodoranty sú vyrábané z prírodných olejov, masiel a prírodných silíc. Čo sa týka parfumov, odporúčam pozrieť si produkty od novozélandskej spoločnosti Pacific perfumes, ktorá predáva milé tuhé parfumy v drevených obaloch.

NIE JE MYDLO AKO MYDLO

Dôležité je však pamätať na to, že nie je mydlo ako mydlo. V obchode si daj pozor na zloženie mydla (veľa ti aj napovie komerčná značka produktu/obchodu) a vegan, bio, eko produkty (to, že na sebe majú napísané eko ešte neznamená, že naozaj nimi sú). Ako posledné pred kúpou si checkni, či bol daný produkt testovaný na zvieratách.

Na konci tejto eko-kozmetickej džungle ti želám, aby si si našiel/našla to, čo je pre teba a pre tvoje okolie najlepším riešením. Ver mi, že zmenu začíname každý sám/ každá sama. A aj keď si myslíš, že nemáš veľký vplyv na zlepšenie stavu planéty transformuj toto kozmické heslo na svoje kozmetické heslo: „Malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo.“

Ráchel Rimarčíková

Zdroje: VLASTNÉ +

https://medium.com/@tabitha.whiting/should-you-swap-to-soap-bars-to-reduce-your-environmental-impact-d9b4e5f77209

https://www.beautylish.com/a/vxari/soap-versus-shower-gel

http://www.madehow.com/Volume-5/Sponge.html

https://www.bionatural.sk/a/20-dovodov-preco-pouzivat-bambucke-maslo-infografika

https://ntp.niehs.nih.gov/

https://eshop.natureal.sk/sk/prirodne-dezodoranty/624-ponio-prirodny-dezodorant-fresh-air-75g.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlin%C3%ADk#Zdravotn%C3%AD_rizika

https://en.wikipedia.org/wiki/Microplastics

https://www.alfalaval.co.th/media/stories/municipal-wastewater-treatment/membranes-a-solution-to-microplastics-in-our-oceans/