Ako zistím, čo vlastne chcem?

Som jeden z mála ľudí, ktorí už veľmi skoro v živote vedeli čo chcú robiť. U mňa to začalo keď som bola malá a v každej izbe nášho bytu hralo vždy iné rádio. Nikdy u nás nebolo ticho a ja som sa do hudby zamilovala. Nikdy som ako dieťa nechodila na hudobnú ani som nehrala na žiaden nástroj. Ale v pätnástich som už mala za sebou množstvo koncertov od Guns ’N’ Roses, cez Nedvědovcov až po Placebo. Okrem toho, že som za koncertami precestovala všetky susedné krajiny a moje steny boli oblepené hudobnými plagátmi, som taktiež pochopila, že to nie len koníček, ale, že chcem zúfalo patriť do toho sveta. V roku 2020 môžem prehlásiť, že som súčasťou sveta, o ktorom som odjakživa snívala.

Pravdou je, že som výnimkou potvrdzujúcou pravidlo, pretože si uvedomujem, ako veľa ľudí v mojom okolí nevie čo chce so svojim životom robiť ani po ukončení univerzity a niekedy ani roky po získaní zamestnania. Na tom však nie je nič zlé, lebo zistiť, čo by človeka napĺňalo keď má 16 rokov, nie je bežné. Veď predsa v takom veku premýšľame nad úplne inými vecami. A ako vedieť čo chcem robiť keď mám 20 alebo 23? Vtedy už prichádza tlak z rodiny a otázky: “A čo po škole?” “Čo budeš robiť?” A to ešte nehovorím o všetkých interných rozhovoroch, ktoré máme sami so sebou. To nás privádza sem…

… tak, ako zistím, čo vlastne chcem?

  1. Urob si zoznam svojich koníčkov a záľub. Na čom ti najviac záleží? Čo ťa dokáže nadchnúť?

Kto povedal, že by si nemohol robiť niečo, čo ťa baví? Je dobré začať tam, kde sa cítime komfortne a sebavedomo. Je to ako s vyberaním predmetov v škole. Čo ťa baví najviac, a čo ti najviac komplikuje život? U mňa to bola nelogická ale zato jednoznačná voľba. A to, že to bola dobrá kombinácia sa mi potvrdilo až po rokoch praxe. Dôležité je, aby ťa predmety, ktoré si vyberieš bavili, pretože potom sa aj ľahšie chodí do školy. Presne tak je to aj s koníčkami a záľubami, ak vieme, že nás niečo baví, potom môžeme urobiť malý research a zistiť či by sa to dalo napríklad niekde študovať, čo by sa s tým dalo robiť a či si vieme seba predstaviť robiť niečo také ako profesiu. V dnešnej dobe je omnoho dôležitejšie robiť niečo čo nás baví, než niečo čo nás ubíja. Vieme sa v tom zlepšovať a byť kreatívnejší. Tak si sadni, napíš si zoznam a predstav si, či je to niečo čo by si chcel robiť. 

  1. Niekedy je ľahšie vedieť, čo nechcem nikdy robiť.

Úplným opakom je uvedomiť si, čo by som nikdy nechcel/nechcela robiť. Aj to je dôležité! Nenávidím krv – nuž, tak asi doktorka zo mňa nebude. Táto činnosť ma viac ubíja, než mi dáva. Vedieť, čo nemám rád/rada je rovnako dôležité ako vedieť, čo rád/rada mám. Ak si to napíšeme napr. na papier, vie nám to dať lepšiu predstavu o tom akým smerom ísť, a čomu sa snažiť vyhnúť. Častokrát sa však v živote stretneme so situáciami, kde budeme musieť robiť aj veci, ktoré nemáme radi, ale to je život, a niekedy človek ani nevie, a môže sa mu to zapáčiť, alebo mu to len potvrdí, že tadiaľto cesta nevedie.

  1. Dobrovoľníč! Zapoj sa do projektov OZetiek a skús stážovať.

Ja viem, kto chce pracovať zadarmo? Ale je to ten najlepší spôsob ako skúšať nové veci. A taktiež to vynikne na tvojej prihláške na vysokú školu alebo v prípade, že si hľadáš zamestnanie. A možno ani netušíš ako ti to zmení život. Na Slovensku je veľa občianskych združení (OZtiek), ktorých zoznam môžete nájsť na stránke ministerstva vnútra, alebo jednoduchým zadaním do Google-u. Tieto OZtka pracujú na projektoch a pomocná ruka sa im vždy zíde. Ak sa ti toto nepozdáva a chcel by si profesionálnejšiu skúsenosť, respektíve by si chcel skúsiť aké je to “skutočne pracovať” v nejakej firme alebo oblasti, existuje portál Praxuj (www.praxuj.sk), kde každý týždeň pribúdajú nové stáže v rôznych odvetviach od IT až po samosprávu obcí. A v prípade ak máš na mysli špecifickú firmu alebo organizáciu, ktorej práca ťa zaujíma tak im neváhaj napísať a opýtať sa, či neponúkajú možnosti stáže, alebo tzv. “shadowingu” kde jeden deň sleduješ daného človeka pri práci – čo robí, ako komunikuje, čo všetko musí robiť a pod.. Hlavne sa neboj ozvať, lebo čo najhoršie sa môže stať? Len ti povedia nie, a skúsiš to niekde inde.

  • Napíš si, kde sa vidíš o desať rokov. 

Keď som sa dostala na križovatku v živote a nevedela som čo ďalej, tak som si urobila toto jednoduché cvičenie, ktoré som objavila vďaka diáru od The Žurnál. Jednoduché sú jeho pravidlá, avšak napísanie môže trvať dlho. Základom je nájsť si dostatok času, pohodlne sa usadiť s kávou či čajom a dať sa do práce. Ide o to aby si si napísal/napísala kde sa vidíš o desať rokov a to do úplných detailov. Čo prvé vidíš keď otvoríš oči? Ako vyzerá tvoj byt alebo dom? Čo raňajkuješ? Ako vyzerá tvoj deň? Čo si obliekaš? Znie to bizarne, ale funguje to, lebo ti to pomôže vytvoriť cieľ, do ktorého sa chceš dostať a pomôže Ti uvedomiť si kroky, ktoré musíš urobiť aby si sa tam dostal. A možno niekde vnútri v sebe nájdeš aj to čo si hľadal, odpoveď na otázku, čo vlastne chcem a kam smerujem.

  • Osobnostný test. (16 personalities, Emiero)

Osobnostné testy netreba brať doslovne, ale môžu nám pomôcť. Ale čím viac sa poznáme, tým lepšie dokážeme fungovať a vedieť čo na nás platí, a čo nie. Jeden z testov, ktorý Ti dokáže pomôcť pri identifikovaní toho, čo by Ta mohlo v profesionálnom živote baviť nájdeš na stránke kariérneho poradcu Emiero (www.emiero.sk). Test zaberie asi 20-30 minút, podľa toho, či chceš kratší ale dlhší ale presnejší a je zadarmo. Na konci testu sa ti objaví celková špecifikácia osobnosti a potom aj zoznam profesií, na ktoré sa hodíš. Je potrebné si ale uvedomiť, že tento test za teba rozhodnutia nerobí, ale môže ti pomôcť a ukázať profesie, o ktorých si nepočul/nepočula alebo si na ne nepomyslel/nepomyslela. Ak si dobrý v angličtine môžeš si urobiť aj 16 personalities test (www.16personalities.com), ktorý ti môže potvrdiť výsledok prvého, ale taktiež ti detailnejšie popíše danú osobnosť a akým štýlom rada pracuje, a tým pádom na aké pozície sa viac hodíš. Žiaden takýto test nie je stopercentný, ja sa  napríklad podľa testu typovo nehodím na svoju profesiu, ale to ma nikdy nezastavilo. Plus, ak sa obklopíš ľuďmi, ktorí ťa motivujú a dokážu s tebou pracovať, alebo ťa dopĺňajú schopnosťami, ktoré Ty nemáš, tak v tom prípade nie je nič nemožné.

  • Žiť a skúšať nové veci. Aj tie, ktorých sa bojíme!

Ak ani jedna z predchádzajúcich rád nepomohla tak sa netráp a ži svoj život ďalej. A hlavne skúšaj nové veci, hlavne také, ktoré ťa dostanú mimo tvojej komfortnej zóny. Lebo presne vtedy, keď prekonávame samých seba si dokážeme lepšie porozumieť a aj pochopiť kde sú naše limity. A nikdy nevieš, či práve pri túre na Gerlach nezistíš, že by si chcel/chcela byť horským vodcom v Alpách. Možno zistíš, že turistika nie je pre teba, ale možno by si si chcel/chcela otvoriť vlastné joga štúdio. Možností je veľa a je len na Tebe ako sa rozhodneš. Obklop sa pri tom ľuďmi, ktorí ťa budú podporovať ale zároveň ťa aj držať pri zemi.

A nezabúdaj dôležitá je cesta a nie cieľ, a to Vám z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť 🙂

Autorka: L.M

Zdroje:

Herman, L.: „7 Ways to Find the Answer to “What Should I Do With My Life?”. (https://www.themuse.com/advice/7-ways-to-find-the-answer-to-what-should-i-do-with-my-life)

Wang, S.Y.: „Tired Of Trying To ‘Figure Out’ What You Really Want To Do? Try This Instead“. (https://www.forbes.com/sites/sarayoungwang/2018/03/26/tired-of-trying-to-figure-out-what-you-really-want-to-do-try-this-instead/)

Kuegler, T.: „How To Figure Out What The Hell You Want To Do With Your Life“. (https://medium.com/the-mission/how-to-figure-out-what-the-hell-you-want-to-do-with-your-life-11093936a4ba)

Christ, S.: „7 Powerful Questions To Find Out What You Want To Do With Your Life“. (https://www.lifehack.org/articles/communication/7-powerful-questions-find-out-what-you-want-with-your-life.html)