Anna zo Zeleného domu: nepodarený remake či nová klasika?

Príbeh zasnívanej siroty Anny, ktorú si adoptujú starší bezdetní súrodenci Matej a Marilla zo Zeleného domu nepozná len málo kto. Knižka Anna zo Zeleného domu a jej početné filmové a seriálové adaptácie dnes patria ku klasike spolu s dielami ako Malé ženy či Jana Eyrová, ktoré nám kedysi odporučili naše mamy alebo sme ich v škole čítali ako povinné čítanie a dnes sa k nim z nostalgie znovu vraciame, lebo svojimi univerzálnymi príbehmi nikdy nesklamú. 

Avšak keď v roku 2017 Netflix uviedol novú seriálovú adaptáciu s názvom Anne with an E reakcie fanúšikov aj kritikov boli rôzne. Tí, ktorí touto novou verziou až takí nadšení neboli jej zväčša vyčítali nové prvky, ktoré sa v knihách nenachádzali alebo celkovo vážnejšie témy, ktorými sa seriál zaoberá. Ja si však myslím, že každá adaptácia by mala priniesť niečo nové a rozdúchať debatu, nielen potešiť nás novými kostýmami a súčasným hereckým obsadením. Hoci je aj táto verzia Anny zo Zeleného domu dobová – príbeh sa odohráva na prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia – problémy s ktorými sa hrdinovia musia popasovať sú prítomné všade okolo nás aj dnes. Anne with an E sa počas troch sérií, ktoré seriál momentálne má a z najväčšou pravdepodobnosťou pri troch aj zostane, s citom a taktne venuje dôležitým témam ako sú traumy z detstva, homosexualita, rasizmus, či sexualita a vzťahy medzi mladými ľuďmi v konzervatívnej a silno veriacej spoločnosti, vďaka čomu seriál a myšlienky v ňom prezentované nepôsobia radikálne, a teda si nemyslím, že by mohli kohokoľvek uraziť či pohoršiť, skôr prinútia k zamysleniu a možno poskytnú iní pohľad na komplexné problémy. 

Keďže sa jedná o adaptáciu, námet a hlavná dejová línia zostáva verná predlohe. V hlavnej úlohe je ryšavá, zasnívaná, a údajne nie veľmi pekná sirota Anna, ktorá opakovane zažíva rôzne peripetii a aj keď sa zapletie do problémov tak vždy len s tými najlepšími úmyslami. Ďalšie hlavné postavy sú taktiež verné predlohe, napríklad hanblivý Matej či jeho prísna no láskyplná sestra Marilla. Nechýba samozrejme ani Annina najlepšia priateľka Diana, ani rival a neskôr objekt Anninej lásky Gilbert (verzia Gilberta z tohto seriálu je moja najobľúbenejšia). Vďaka tomu, že sa jedná o seriál majú priestor na svoje dejové línie aj vedľajšie postavy, niektoré úplne nové ako napríklad Afroameričan Sebastián, ktorého Gilbert spozná počas svojho dobrodružstva na parníku cestou na Trinidad a ktorý neskôr prichádza spolu s Gilbertom do Avonlea, kde niektorí jeho obyvatelia budú musieť čeliť svojim rasovým predsudkom. Ďalšou významnou postavou je nekonvenčná učiteľka Pani Staceyová, ktorá nosí nohavice a jazdí na motorke a ktorej príchod do Avonlea spolu s jej netypickými pokrokovými názormi rozprúdi diskusiu o témach ako rovnosť pohlaví či aké správanie je vhodné pre slobodnú mladú ženu. 

Anne with an E je naďalej klasika, ktorú všetci poznáme, no zároveň je to verzia, ktorá sa neštíti pozrieť sa aj na temnejšie stránky obdobia, ktoré zobrazuje. My ľudia máme tendenciu idealizovať si minulosť ako časy, keď bolo mnoho vecí jednoduchších a možno lepších a túto idealizáciu minulosti politici či iné osobnosti často využívajú na ospravedlnenie alebo odôvodnenie neznášanlivého správania voči minoritám, dnes napríklad voči imigrantom či na zosmiešnenie nárokov menšín ako LGBTQ. Aj seriál ako Anne with an E však poukazuje na to, že aj v dobe keď neexistoval internet či iné výdobytky sa ľudia aj na dedine dostávali do kontaktu s cudzincami inej etnicity a rovnako existovali homosexuáli, ktorí viedli spoloční život so svojimi partnermi, aj keď to nemohli verejne vyhlásiť. Anne with an E tak učí tolerancii, ľudskosti a láskavosti voči tým, ktorí sú nám podobní, no aj tým, ktorí sa niečím líšia. A tak hor sa pozerať a tí z Vás, ktorí Netflix možno nemajú si seriál môžu v súčasnosti pozrieť na RTVS. 

Kristína Gotthardová