Body shaming ako taký

Body shaming. Tento pojem v sebe ukrýva viac než len to, čo si pod tým predstaví drvivá väčšina ľudí. Poďme si najprv objasniť čo body shaming znamená a čo reprezentuje.


Keď sa povie ‚body shaming‘, mnoho z vás si iste predstaví urážky voči ľuďom, ktorí majú plnšie tvary. Ak by som to však mala vysvetliť odborne, body shaming v stručnosti vyjadruje diskrimináciu na základe odlišnosti telesného typu. Čo, laicky povedané, znamená šikana kvôli tomu ako vyzerá vaša postava. A nejde len ‚plnších‘ ľudí, ale o všetkých ľudí všetkých tvarov.


Túto šikanu si môže zažiť naozaj každý človek. Pretože vždy sa nájde niekto kto s vami (alebo so sebou) nebude spokojný. My ľudia sme totiž veľmi zákerné stvorenia. Svoje vnútorné neistoty si kompenzujeme osočovaním iných. Aj keď to k ničomu dobrému nevedie. Raz niekomu budú vadiť vaše väčšie stehná a inokedy vám povedia, že tou medzerou by bez problémov prešiel aj slon. Nabudúce to môžu byť vaše ruky. Alebo prsia. Alebo vlastne čokoľvek, čo v danej situácii tú druhú osobu upúta.


Mám kamarátku (breaking news :D), ktorá je opakom mňa. Sme vlastné také dva protiklady. Ona je nižšej postavy s trochu výraznejšími krivkami. A ja? Veľmi vysoká ‚žirafa‘ s kilometrovými nohami a medzi stehnami mám presne takú medzeru, ktorou by prešiel aj slon. Teraz si tipnite, ktorá z nás bola v minulosti, ale vlastne aj teraz, obeťou body shamingu. Niekoho to možno prekvapí ale odpoveď je obe. Ja som bola tá s medzerou pre slona a ona ten slon. Podľa okolia. No ani jedna z nás to tak nikdy nevidela. Pretože v skutočnosti sme boli skvelé. A hoci nám to trvalo dlho, postupom času sme si uvedomili, že naša hodnota nezávisí od konfekčnej veľkosti, ktorú nosíme ale od toho aké sme vo vnútri. Klišé? Možno pre niekoho. Ale pre mňa toto uvedomenie si znamenalo veľa.


Tak či tak, v prvom rade je dôležité uvedomiť si svoje kvality. Preboha veď naše telá sú úžasné. Sú krásne a dokonalé. Dokážu toľko vecí. A práve odlišnosť ich robí výnimočnými a dokonalými. Zamysleli ste sa vlastne niekedy nad tým, čo všetko vaše telo robí? Len vy žijete vo svojom tele. Nikto iný v ňom s vami nie je. Takisto vy nežijete v tele niekoho iného. Nie je teda dôvod aby ste svoju energiu venovali ľuďom, ktorí osočujú váš výzor.


Druhá vec je to, či sa vaše telo páči vám. Po výzorovej stránke. Tú zdravotnú ani spomínať nechcem. Ale dostanem s k nej. Zahrajme si hru. Je skutočne jednoduchá. Postavte sa pred zrkadlo v akomkoľvek oblečení. Sústreďte sa na každý detail. Nachvíľku zatvorte oči a pomaly vypustite iných z hlavy. Všetky nepríjemné komentáre a narážky. Otvorte oči a znova sa pozrite na seba. Páči sa vám čo vidíte? Sú len dve možnosti. Áno alebo nie. Ideálna je tá prvá. Ale ak je vašou odpoveďou nie, nevešajte hlavu. Zamyslite sa nad tým, čo konkrétne sa vám nepozdáva. Musíte si uvedomiť, ktoré veci môžete zmeniť a akým spôsobom. Ďalej to nechám na vás. Nemôžem vám povedať, čo a ako máte robiť. Vy sami musíte cítiť akým smerom sa chcete pohnúť. A až sa pohnete a uvidíte zmenu, všetky tie narážky vám budú pripadať len ako plytvanie slovami, budú to len prázdne reči bez významu. Ale prosím, buďte trpezliví, vytrvalí a dbajte na svoje zdravie.


Majte krásny deň.
KJ