Celulitída je normálna

Celulitída je normálna.
Celulitída je bežná.
Celulitída je prirodzená.

Mám celulitídu a je mi dobre. Aj keby ju nemám je mi dobre ale mám ju a je to úplne v poriadku.
V dnešnej dobe väčšina z nás sleduje sociálne siete, čítame magazíny, chodíme do obchodov s oblečením a spodnou bielizňou, chodíme na jazerá, kúpaliská, k moru…Takmer všade vidíme fotky krásnych žien v krásnom oblečení/plavkách s krásnymi postavami, hladkými stehnami a pozadím bez celulitídy. A niektoré ženy si doma skúšajú šaty, sukne, nohavice, plavky ktoré si nikdy von neoblečú lebo majú celulitídu a myslia si že by nevyzerali tak dobre ako modelky z plagátov. Omyl. Všetky sme krásne. Aj s celulitídou aj bez nej.
V našej rodine mali a majú celulitídu všetky ženy a boli a sú s tým úplne v pohode. Niekedy to ovplyvňuje strava a niekedy je to len genetika. U nás je to genetika. Samozrejme nebola som vždy okej s mojou celulitídou a viem že sa ňou trápia mnohé mladé ale aj dospelé ženy. V lete som napríklad nosila dlhé nohavice a 3 roky som nebola na kúpalisku lebo som sa necítila kvôli celulitíde komfortne. Plus ak rátam šikanu od chlapcov aj dievčat za takú bežnú vec nie je to bohviečo. Mamu som poprosila nech mi poskupuje všelijaké gély, balzamy, mastičky a zábaly na tento neduh a tak som sa poctivo natierala a čakala na výsledky. Každú noc som zaspávala s myšlienkou že sa zobudím bez celulitídy a tým pádom sa mi už nikto viac nebude smiať ani ma kritizovať. Zlom prišiel v momente, keď sociálne siete ovládla self love a ženy sa začali ukazovať bez príkras. Aj s celulitídou. Vtedy som si uvedomila že mám na háku. Doslova. Prestala som sa hanbiť v lete nosiť šortky či šaty, dokonca som nemala problém ísť v plavkách medzi ľudí. Kopec ľudí mi vravelo že som štíhla tak ako je možné že mám celulitídu? Ja som s popravde nikdy nezamýšľala nad tým že ju mám ale iba ako sa jej najrýchlejšie zbaviť. Lenže stačilo popozerať staré rodinné fotky a videla som že v našej rodine mali celulitídu všetky ženy a vôbec to neriešili. Tak prečo by som ja mala?!
Pre väčšinu z nás je však celulitída nedokonalosť číslo jedna. Často si myslíme že s celulitídou nie sme sexy a že chlapom to vadí. Ak chlap skutočne miluje, miluje na nás všetko takže nejaká priehlbinka na koži alebo súbor priehlbiniek nás predsa nerozhádžu.
Existujú takzvané ako ja ich ja nazývam ,,zvýrazňovače“ celulitídy. Niekedy je to len nevhodne zvolený materiál či strih odevu. Ale najčastejšie (teda aspoň podľa mňa) sú to svetlá a zrkadlá v skúšobných kabínkach. Ak toto teraz čítate dajte si v duchu kľudne ruku hore ak ste si niekedy nekúpili na seba kúsok ktorý sa vám hrozne páčil ale následné skúšanie a odraz v zrkadle vás tak znechutil že ste to radšej položili späť na vešiak a v tichosti odišli. A doma ste potom vyhádzali všetko sladké, slané, pečivo, múku, cestoviny a vrhli ste sa na diéty rôzneho žánru. Ale pritom ste zabudli že kvôli čomu sa vám ten kúsok nepáčil bolo osvetlenie a zrkadlo a to vás presvedčilo si ho nevziať. Áno budete niektoré krútiť hlavou čo to píšem za nezmysly ale priznajme si že niektoré obchody to s osvetlením v kabínkach vyhraté nemajú. Často sa stane že ten kúsok nájdete niekde inde, vyskúšate v inej kabínke a čuduj sa svete máte nový super kúsok do šatníka. Čo som týmto chcela povedať je že sa kvôli celulitíde nemusíte vôbec ale vôbec trápiť.
Ak sa vám niekto vysmieva za celulitídu tak ten daný človek očividne nevie čo je prirodzené a má veľmi skreslené videnie sveta. Často iné ženy s celulitídou kritizujú iné ženy s celulitídou len preto aby sa uistila že tá ich je predsa menej hrozná ako u iných. Mne osobne to príde vtipné pretože neexistuje dobrá a zlá celulitída. Buď ju máte alebo nemáte, nič medzi neexistuje. Môžete sa naďalej trápiť nad tým že ju máte. Držať diéty, vyhadzovať peniaze za nezmyselné produkty či vyhýbať sa zrkadlu. Alebo sa môžete pozrieť do zrkadla, obzrieť sa z každej strany, priznať si že máte celulitídu a povedať si aká ste krásna. Narúžovať si pery a pobozkať svoje ja v zrkadle, obliecť si obľúbené oblečenie a len tak nachvíľu byť. Máme celulitídu no a čo. Svet sa nezrúti. Naučíme sa ju nosiť všetky pomaly, postupne a časom s gráciou a uvidíte ako nám všetkým ženám bude super. Nevšímajme si naše nedokonalosti ale naše prednosti. Alebo si urobme z nedokonalostí prednosti.
Tereza Zatko