Čo je to krása?

Ahojte feministky a feministi, k dnešnej otázke sa Vám budem prihovárať ja, Dashina..

Tak, čo je to krása?

Keď si túto stručnú vetu zadáte do googlu, ako prvé Vám vyskočí wikipedia, ktorá múdro odpovedá ,, Krása, vlastnosť toho, čo sa ľudskými zmyslami alebo intelektom vníma, ako veľmi pekné´´

Poďme si to spoločne rozobrať viac detailnejšie.

Vlastnosť vnímanými zmyslami = fyzická krása/ne krása a vlastnosť vnímaným intelektom = psychická krása/ne krása. V oboch prípadoch však musím podotknúť, že platí, že sa jedná len o subjektívny pocit, ktorý sa mení či už rokmi alebo kultúrami, náboženstvom, predsudkami, či prioritami každého jednotlivca individuálne.

Stretávam sa veľmi často so situáciami, keď poukážem na nieč,o čo sa mne osobne páči, že ma iný ľudia začnú slovne atakovať, že nemám pravdu, alebo že krása má iné hodnoty a som povrchná.

Štyri roky dozadu, s nie veľmi vysokým sebavedomím som si dala urobiť profesionálne fotky. Fotografka ma krásne nalíčila, učesala a v pekných šatách ustrojila. Smiali sme sa a rozprávali celé dopoludnie. Odišla som od nej nabitá pozitívnou energiou.

Z fotiek som bola nadšená, mne samej dodali radosť a pocit naplnenia, a to hlavne aj z dôvod,u že vždy, keď sa na ne pozriem, spomeniem si na všetky tie pocity a dojmy, ktoré som v tom momente pociťovala.

Po odprezentovaní na sociálnej sieti s textom, ´´tieto krásne fotky mi vytvorila..´´., iná osoba, si ma dovolila slovne napadnúť, že som povrchná, pretože krása sa má vnímať inak…

Smiala som sa, pretože zrovna ja, samu seba považujem sa človeka, ktorý vníma obe formy krásy.

Ďalšie skúsenosti s hodnotou krásy pozorujem celý svoj život.

Ty si krásna, ty to v živote budeš mať ľahké…

Pozri sa na ňu, jasne že jej to miesto dali..

Ktorá to je? Tamta? Ach tak už chápem, veď pozri sa na ňu, tú zobrali len na základe jej výzoru…

Kolekíývom, osoby, ktoré sú vnímané sa fyzicky krajšie to veľa krát nemajú ľahké, hlavne v prípade, keď im samým záleží na psychickej kráse, ktorú pre ich fyzickú krásu nikto nevidí alebo im ani len nedá priestor na odprezentovanie, z dôvodu predsudkov.

V mojom osobnom živote som sa dopracovala až do štádia, že som sa zamestnala na obchodnom call centre, aby som hlavne samej sebe, ale aj ostatným dokázala, že moje predajné zručnosti a šikonvosť v predaji nie je o tom ako vyzerám. (..a podarilo sa 😉 )

Kto určuje, čo je krásne? Nenechajte sa oklamať, jedná sa len o jedinca/skupinu, ktorá sa snaží nadradiť nad ostatných, a tak manipulovať s tým, čo je aktuálne trendy a krásne. Môžeme pozorovať pri marketingových kampaniach, v médiách alebo pri akýchkoľvek súťažiach.

Myslite na to, že každý máme iný vkus. A bohužial niektorý ľudia potrebujú manipulovať a vyvyšovať sa nad ostatnými. Jedná sa len o ich potrebu moci, nie že majú pravdu.

Nájdite si to svoje a kľudne sa aj inšpirujte inými. Či už to bude o intelektuálne vnímanej krásy, alebo tej, ktorú vnímame ľudskými zmyslami.

Malé cvičenie na záver, v ktorom si sami určite Vaše hodnoty krásy. Zoberte si papier a pero a spíšte si 10 vec,í ktoré Vás, ako prvé napadnú, čo vo vás vyvoláva pocit šťastia z krásy.

Čo je podľa mňa krásne?

  1. Keď vidím niekoho šťastného, usmievať sa a smiať sa. Plakať od šťastia a dojatia
  2. Slnečný deň, slnečné lúče
  3. Padajúce vločky snehu
  4. Dúha
  5. Umelecké diela, obrazy, z ktorých ide vášeň a pozitívna energia
  6. Západ a východ slnka
  7. Prejav lásky a úcty
  8. Hviezny na oblohe
  9. Nezištná pomoc iným ľuďom, zvieratám, planéte
  10. Ja sama, a to ako sa milujem