„Depka“ nie je depresia

Pojem „depka“ je najviac zaužívaný medzi tínedžermi, avšak nie je ekvivalentom slova depresia. Depresia je charakterizovaná ako:

  • mentálna porucha
  • ovplyvňuje všetky aspekty života
  • trvá týždne až roky
  • môže byť život ohrozujúca! 

Teda depresia nie je len krátkodobý pocit smútku, alebo kolotoč nálad. Ovplyvňuje pracovný, osobný aj spoločenský život, napriek tomu, že pacient všetku svoju energiu sústredí na to, aby si to nikto nevšimol. Rovnako narúša spánkový cyklus, apetít a môže spôsobiť aj oslabenie imunity, teda zvýšenú náchylnosť na ďalšie ochorenia. 

Depresia nemusí mať zjavnú príčinu, alebo môže byť prehnanou reakciou na nejakú traumatizujúcu udalosť, akou môže byť smrť, rozchod, znásilnenie, alebo nehoda. Môže sa prejavovať rôzne, človeka odrazu nič nebaví, jeho život akoby stratil zmysel, nič sa mu nechce, priveľa, alebo naopak vôbec nespí a nemá chuť do jedla. 

Zo sveta sa akoby vytratili všetky farby a bol len čiernobiely. Všetko sa deje ako v spomalenom filme, na ničom už nezáleží. Vtáky prestali spievať, kvety prestali voňať a ani tie slnečné lúče už neosvetľujú cestu do budúcna, možno akoby tam žiadna ani nebola? Pesimizmus a samovražedné myšlienky, pocity viny a nenávisti voči sebe samému, apatia aj toto všetko môže zažívať človek s depresiou. V tejto chvíli sú niektoré „povzbudenia“ naozaj kontraproduktívne. „Je to len v tvojej hlave.“ „Iný sa majú horšie.“ „Preháňaš.“ „To prejde.“ „Veď sa nič nedeje.“ „Prestaň si vymýšľať.“ „Takto nevyzerá človek čo má depresiu.“ 

Po smrti Chestera Benningtona, zo skupiny Linkin Park, pridala jeho žena na sociálne siete niekoľko príspevkov s  #faceofdepression kde boli fotografie krátko pred jeho samovraždou. Na všetkých fotografiách sa usmieval! Tento hashtag má od roku 2017 desaťtisíce príspevkov a ukazuje, že depresia nemá tvár! Neexistuje vzorec, ako by mal taký človek vyzerať, to že sa usmieva neznamená, že vo vnútri nezvádza ťažký boj o život. Človek možno aj vie, že všetky jeho pocity sú iracionálne, no ak si nedokáže pomôcť, akurát to prehlbuje jeho stav.

Naopak „depka“ je len krátkodobý pocit smútku, ľútosti, sklamania, alebo zlej, či depresívnej nálady a je úplne prirodzený. Spravidla sa zhoršuje večer, keď akoby utíchne ruch dňa a človek zostane sám so svojimi myšlienkami. Človek stále pociťuje radosť zo života, len akoby odrazu v istých momentoch nedávala zmysel. Zvyčajne sú jej dôvodom problémy vo vzťahu, s rodinou, v škole/práci, či s priateľmi. 

Autor: A.C.