Eko menštruácia – časť I.

„Daj si pohárik!

Upozornenie na úvod: tento článok nie je sponzorovaný žiadnou spoločnosťou, firmou, skupinou či jednotlivcom; vznikol len z mojej túžby podeliť sa so všetkými ženami o informácie, ktoré som si nazhromaždila v snahe zjednodušiť svoj menštruačný život. Nie som lekár ani zdravotník, všetky informácie sú zozbierané z voľne dostupných online zdrojov. Rady a tipy v článku nemusia mať rovnaký efekt na všetkých, keďže každé ľudské telo je individuálne a vyhovuje mu niečo iné. V prípade pochýb prosím konzultujte vždy Vášho lekára. 

Malý, mäkký, silikónový lievik – pôsobí nevinne, no desí tisíce z nás. Ďalším tisícom zas uľahčuje život a robí každú menštruáciu pohodlnejšou. Menštruačné kalíšky zažívajú obrovský boom vo svete menštruačných pomôcok a sú typickým príkladom ako technológie pomohli oslobodiť ženy od predsudkov okolo jednej z najzákladnejších funkcií nášho tela – menštruácie.

O škodlivosti používania bežných komerčných vložiek a tampónov, bielených chemickými látkami, ktoré môžu obsahovať karcinogény a spôsobovať od opakujúcich sa mykóz, syndrómu toxického šoku a  v niektorých prípadoch (vraj) môžu mať dokonca vplyv na (ne)plodnosť, už bolo popísané v iných článkoch. Tento dôvod (ale aj mnohé iné) boli pre mňa naozaj postačujúcim argumentom skúsiť to inak. Ďalším dôvodom bola moja zvedavosť, chuť skúšať niečo nové a tiež to, že milujem celú tú „alchýmiu“ okolo „bytia ženou“. 😊

Ako sa zrodil kalíšok a prečo mu to toľko trvalo?

Prvý predchodca menštruačného kalíšku uzrel svetlo sveta už v roku 1867, teda dávno predtým než vložky či tampóny. Prečo si teda kalíšok musel počkať na svoje zaslúžené uznanie tak dlho?

Prvé patentované kalíšky boli vyrobené z tvrdších aj mäkších gumených materiálov a dokonca z nekoróznych kovov (au!). S prvým komerčne produkovaným kalíškom, vyrobeným z latexovej gumy, prišla firma Tassette (a vymyslela ho, ako inak, žena – herečka Leona Chalmers). Vďaka pokroku a zníženiu pôrodnosti (tehotenstvo už nebolo konštantným stavom normálu ženského tela ale skôr výnimočnou situáciou v živote ženy) bolo odrazu viac času na menštruovanie. 

Kalíšok, podobne ako aj tampóny, boli v minulosti nepopulárne, a to z dvoch hlavných dôvodov, vyplývajúcich z hanby a tabu okolo menštruácie: v spoločnosti prevládala predstava, že čokoľvek sa vloží do vagíny, môže narušiť panenskú  blanu (spoločenská obsesia panenstvom bola odjakživa veľmi silná), prípadne môže spôsobiť vzrušenie u žien a tým pádom podporovať promiskuitné správanie (vzrušenie a príjemné pocity boli v prípade žien samozrejme nežiadúce, hoci si neviem koho by v prvý deň menštruácie dokázalo vzrušiť zavádzanie si tampónu do vagíny). Tieto menštruačné produkty sa proste považovali za niečo „príliš odvážne a progresívne“.

Druhým faktorom bolo, že marketing výrobcov vložiek akým bola aj spoločnosť Kotex (a nedôvera k novinkám) úplne prevalcovali všetky ostatné pomôcky. Kalíšky boli jednorazová investícia oproti vložkám, a to nebolo pre obchodníkov rentabilné. Tento fakt (a aj nedostatok latexovej gumy počas Druhej svetovej vojny) nakoniec firmu Tassette zruinovali. Hoci sa v 50-tych rokoch znovu spustila výrobu, tentokrát s veľkým rozpočtom na reklamu (kalíšky sa propagovali ako chutné, čerstvosťou voňajúce tulipániky, za ktoré dali ruku do ohňa aj samotné lekárky) a kalíšok firmy Tassette sa stal prvou ženskou hygienickou potrebou na bilboarde, umiestnenom na Times Square v New Yorku v roku 1961, firma nikdy nedosiahla veľký zisk a zmizla aj spolu s jej produktom v 1963 (či už kvôli váhavým potenciálnym zákazníkom alebo tým, ktorých uspokojila jednorazová kúpa). 

Približne v tom čase spustil Kotex obrovskú mediálnu kampaň okolo tampónov v snahe zlomiť tabu a stigmu, ktorým čelili ich produkty a veru zažili veľký úspech. Je až zarážajúce, aký negatívny vzťah k vlastnému telu a menštruácii mali aj ženy samotné vďaka spoločenským stereotypom, ktoré menštruáciu obklopili na dlhé roky a storočia. Sexuálna revolúcia v 60. a 70. v západnej časti sveta ovplyvnila aj uvoľnenie stigmy súvisiacej s používaním tampónov (ako pomôcok, ktoré sa zavádzajú dovnútra vagíny). Firme sa podarilo preraziť a presvedčiť ženy, že práve vďaka aplikátoru, ktorý sa stal akýmsi mediátorom medzi tampónom a ženským telom, sa môžu vyhnúť dotýkaniu sa „bordelu“. Smutné.

Kalíšky sa znovu objavili v roku 1987 (značka Keeper, pričom originálnym názvom bol Liberty Bell – zvon slobody kvôli tvaru a oslobodzujúcemu efektu) a počas nasledujúcej dekády a  postupných drobných technologických úpravách (latex vymenili za menej alergénny medicínsky silikón) sa pomaly ale isto opäť začali dostávať k používateľkám.

To, že kalíšok naberá na popularite, je odrazom súčasnosti. Kalíšok je revolučný a symbolizuje hodnoty dnešnej doby. Žiadna zmena sa nedeje inak ako spoločenským hnutím a v súčasnosti je na vzostupe záujem o našu planétu, enviromentálnu spravodlivosť, body positivity (nie je dôvod, prečo by sa nám mala vlastná menštruačná krv hnusiť), návrat k prírode a prírodným produktom, prelomenie rôznych tabu napríklad aj vďaka sociálnym médiám a boj proti klasickému komerčnému ponímaniu konzumu. „Signalizuje to niečo“ vraví historička Sharra Vostral vo svojej knihe Pod zavinovačkami: história menštruačnej hygieny, „patenty existovali aj predtým, ale k vzostupu nedochádza, kým sa neobjaví spoločenská zmena. Teraz to vyzerá, že vzostup je tu.“

Napriek tomuto všetkému však kalíšky (zatiaľ) stále nie je tak populárnymi ako vložky a tampóny, ako naznačuje prieskum Univerzity Boston Massachusetts.

Aké sú moje argumenty za a proti?

„Prečo si teda komplikuješ život“? ako sa ma raz opýtala kamoška. 

Existuje viacero argumentov, ktoré u mňa zavážili.

Samotná „komplikácia“ je v podstate len počiatočný dojem. V skutočnosti mám pocit, že je všetko omnoho jednoduchšie. Nemusím riešiť, či mám doma vložky a ktorý druh si mám kúpiť a kde (v čase pandémie a zákazu vychádzania aj takáto drobnosť môže byť komplikáciou). 

Pre mňa však boli najdôležitejšie tieto faktory:

 • Menej odpadu – môj najdôležitejší a najmotivujúcejší faktor bol jednoznačne ekologický. Nepáčilo sa mi koľko odpadu vytvorím len kvôli takej prirodzenej ľudskej funkcii tela ako je menštruácia. Už niekoľko rokov som sa snažila prejsť na viac eko-friendly alternatívy života a hoci som túto oblasť stále odkladala (zo strachu a rešpektu) a dlho sa odhodlávala, keď prišiel ten čas, už nebolo cesty nazad a vedela som, že to musím skúsiť.
 • Cena – tento argument možno pre niektorých vyznie nelogicky, veď kalíšky stoja od 13 EUR – 30 EUR. Ten môj bol rozhodne v hornej cenovej skupine. Spravme si však jednoduchý výpočet: ak počas menštruácie použiješ 15-20 vložiek (takmer jeden balík), ktorý v bežných reťazcoch drogérie stojí od 1,75 EUR- 3,45 EUR v závislosti od značky, tak už za rok sa ti pri používaní lacnejších vložiek vráti cena kalíšku. Pri drahších vložkách aj skôr. Životnosť kalíšku je podľa starostlivosti cca 10 rokov.
 • Zdravie – menštruačný kalíšok ti nepokazí na PH vo vagíne, nespôsobí mykózy a nevysušuje vaginálne prostredie, na rozdiel od tampónu – a nespôsobuje Syndróm toxického šoku!
 • Zápach – toto je tak krásny pragmatický dôvod. Všetky vieme, o čom hovorím. Krv pri kontakte so vzduchom vytvára nepríjemný odór. Kalíšok však drží všetko „tam“ a ani po vybraní a vyprázdnení to nie je také zlé ako s vložkami a pod.
 • Objem – kalíšok udrží (podľa druhu a veľkosti) objem krvi o dvoch až troch tampónoch a meniť je ho potrebné každých 4 až 8 hodín. Pri správnom výbere veľkosti kalíšku ti stačí ho vyprázdniť raz – dvakrát za deň a môžeš si ho tam pokojne nechať až dvanásť hodín, ak nestíhaš.
 • Môže sa kombinovať s IUD vnútromaternicovým telieskom (niektoré druhy kalíškov), aspoň tak vravia mnohé múdre zdroje vrátane štúdie E. Wiebe  a Konie J. Trouton z roku 2012. Nemám s týmto žiadnu skúsenosť a určite by som sa poradila s lekárom.

Čo zvykne ženy odrádzať?

 • Počiatočný proces a nájdenie toho správneho – existuje nespočetné množstvo alternatív, ktoré súvisia s rôznymi parametrami nášho tela – vekom, či sme mali deti a či máme nízko/vysoko krčok a podobne. Všetko to znie strašne komplikovane a môže byť aj predmetom hľadania na spôsob pokus – omyl ale stojí to za to.
 • Neporiadok a hanba – áno, vyberanie môže byť trochu nepríjemné a zvláštne ale je to skôr otázkou cviku a zvyku. Podobne na verejných toaletách to môže byť trápne, ak nie je toaleta spojené aj s umývadlom ale alternatívou je napr. vziať si do kabínky fľašu s vodou a vypláchnuť kalíšok a utrieť toaletným papierom. Výhodou je tiež, že kalíšok môže byť zavedený až 12 hodín.

Ako si vybrať ten správny?

Kľúčom k úspechu je vybrať si ten správny kalíšok. Je takmer isté, že Vaša najhoršia nočná mora – pretečenie – sa stane realitou, pokiaľ siahnete po pre Vás nevhodnom kalíšku. A rovnako, si len neobjektívne potvrdíte Váš (lenivý) argument neskúsiť to. A kalíšok si veru zaslúži spravodlivosť.

Ako som ja našla „ten svoj“? Online prieskumom možností, recenzií a hlavne vďaka kvízu na jednej populárnej zahraničnej stránke venovanej kalíškom, ktorá sa volá veľmi príznačne – Put a Cup in it (daj si tam kalíšok). Na tejto stránke tiež nájdete aj veľké porovnanie menštruačných kalíškov, ktoré Vám pomôže vybrať si ten správny: https://putacupinit.com/metricchart/. U mňa zvíťazil veľmi jemný a flexibilný Saalt Soft Cup, vyrobený z medicínskeho silikónu v USA. Je veľmi mäkký a príjemný, avšak pamätajte pri výbere – čím mäkší (vhodný pre tie citlivejšie s kŕčmi), tým sa ťažšie otvára, čím pevnejší (tvrdé kalíšky môžete občas cítiť), tým sa ľahšie rozvinie a jednoduchšie sa s ním manipuluje.

Podstatou pri výber je nielen ísť do eko-obchodu a siahnuť po prvom čo nájdete na polici ale pre zvýšenie šancí na úspech je potrebné vziať do úvahy hneď niekoľko faktorov (ktoré Vám v prípade nejasností určite pomôže identifikovať aj Váš gynekológ):

 • Vek
 • Dĺžka cervixu (krčku) – fakt! Existujú spôsoby, ako si zmerať dĺžku vagíny/ako vysoko máš krčok.
 • Intenzita menštruácie (slabá, stredná, silná)
 • Tuhosť/flexibilita kalíšku – toto zaváži hlavne ak trpíš silnými kŕčmi alebo bolesťami v oblasti podbrušku a „tam dolu“
 • Kapacita/objem kalíšku
 • Pevnosť panvového svalstva (aj toto veru zaváži)
 • Či si rodila (vaginálne)

Na začiatku som si určila základné parametre – mám 31 rokov, slabší až stredný „flow“ (prvé dni masaker, ďalšie dni pohoda), kŕče prvý a druhý deň a som dosť citlivá, nerodila som a cvičím jogu takmer každý deň. Mala som dilemu – síce mám nad 30, čo by svedčilo o tom, že by som si mala zobrať väčšiu veľkosť, avšak vďaka joge a tomu, že som nemala pôrod je moje panvové svalstvo pevnejšie ako som si myslela a menštruácia nie tak silná ako u iných žien, tak som logicky siahla po menšej veľkosti. Prvé tri menštruácie som prežila v znechutení, že som si mala vybrať väčší, lebo som stále mala nejaké „leaks“, t.j. fľaky na vtedy ešte vložke (teraz už menzesových nohavičkách). Potom som však pochopila, že si ho dávam zle. 

Správne ste pochopili, že na prvý šup to pravdepodobne nepôjde tak ľahko. Všade sa dočítate (a dopozeráte – existuje množstvo videí na youtube o všetkom čo sa kalíškov týka, od výberu, po vkladanie/vyberanie až po recenzie jednotlivých druhov), že používanie kalíška chce trpezlivosť a prax, no jeho výhody sú nespočetné. 

Čo je dôležité brať do úvahy?

Najprv musíte zistiť ktorý „úchop“ Vám vyhovuje. Existuje ich snáď celý tucet, ja som skúsila asi tri a veľmi rýchlo som si uvedomila, ktorý mi funguje. V mojom prípade ide o tzv. C-fold, klasický spôsob preloženia na polovicu. Skúšala som aj 7-fold aj punch-down (viď obrázok nižšie) ale teda kalíšok sa mi neotvoril a ostal mi kadejako zrolovaný.Eco-Friendly Period Products: All guides | Center for Young Women's Health

Zdroj: https://youngwomenshealth.org/eco-friendly-period-products-all-guides/

Ideálne je vkladať si ho ráno vo vani/sprchovom kúte, v postoji v akom si zvyknutá dávať si tampón – v podrepe, resp. jedna noha hore a zásadne s umytými rukami! Určite si už počula hororové príbehy o tom ako zaliezol príliš hlboko prípadne sa zasekol a nedal vytiahnuť, vyberal sa hrozivo s bolesťou a podobne. Dôležité je (ako som zistila až časom) je nepchať si ho príliš hlboko, ako sme boli zvyknuté s tampónmi. Prvých pár menštruácií som nechápala, prečo mi preteká. Veď som ho tam dala správne, trochu s nim potočila, aby sa kalíšok „rozvinul“, spravila som si double-check ako je odporúčané prejsť prstom po obvode kalíška, či tam nie sú hrče a či je dobre otvorený po obvode a aj tak som pretekala. Potom som pochopila, kde nastala chyba. Napchala som si ho tak vysoko, že som sa miestami aj ja bála, že sa mi tam stratí. Nestratil by sa samozrejme. Je dôvod, prečo má každý kalíšok ten „chvostík“ na konci (ktorý niektoré baby irituje a odstrihnú si ho, pre iné je to bezpečná poistka za ktorú ho vedia vytiahnuť). Ja som si tam ten chvostík nechala a teraz keď si ho zavádzam viem, že ak občas ten chvostík aj trochu vytŕča (v podrepe) je to ok, on sa potom vcucne dnu.

Vyťahovanie je podľa mňa zase len najideálnejšie v sprche. Je dobré si opäť podrepnúť, potlačiť ako na veľkej a nahmatať chvostík. Niektoré weby radia najprv strčiť dnu prst a „uvoľniť podtlak“, také to vákuum, ktoré drží kalíšok vnútri. Ja to robievam raz tak raz inak. Ak nahmatám chvostík kalíšku jemne kývajúcimi pohybmi ho povyťahovávam von – áno zrovna príjemné to nie je, ale ani nič strašné. Je fascinujúce vidieť, že vlastne sa počas menštruácie nezbavíte zas toľkej krvi ako ste si mysleli. Kalíšok dáva taký zvláštny pocit, akoby ju máte všetku pod kontrolou, bez bordelu a divného zápachu (sorry  za explicitné vyjadrenie!). Kalíšok by si vo vnútri nemala cítiť (tu prichádza do hry práve tá pevnosť/flexibilita kalíšku). 

Starostlivosť

Keď je vonku vypláchnem ho, umyjem a pár minút povarím vo vriacej vode. Ak si ho vkladám hneď nazad, zvyknem ho len umyť jemným intímnym mydlom a prúdom teplej vody. Po každej menštruácii je však potrebné ho dôkladne vyvariť a odložiť na suché a čisté miesto.

Bežné mýty o kalíšku:

Na veľkej potrebe mi vypadne von – toto by sa samozrejme nemalo stať, drží ho tam nielen svalstvo ale aj ten „vchod“. Niektoré ale preferujú si ho pred potrebou vybrať a potom až dať nazad. Je to individuálne, treba skúsiť.

Je to nehygienické – áno, na turistiku keď prespávaš v stane a nemáš sa kde umyť možno kalíšok nie je ideálna voľba (tu odporúčam jednoznačne menštruačné nohavičky). Podobne vyberanie na verejných záchodoch môže byť challenge, ale dôkladné umytie rúk aj kalíška mydlom toto hygienické riziko značne zmenšuje. Je dôležité ho hneď ako môžeš vyvariť. Ja preferujem vkladať ho ráno a vyberať večer, vždy v sprche a s čistými paprčami.

Bojím sa, že pretečiem – prvých párkrát asi áno, buďme realisti. Avšak s trochou cviku a vyhýbania sa bielym nohaviciam prvý deň (na rozdiel od tých veselých žien v reklame na známe vložky, ktoré sa neboja modrej tekutiny) sa tento problém veľmi rýchlo stratí a ostanú hlavne výhody.

Bude to bolieť – na začiatku, keď si ho štyrikrát dáš dnu a vytiahneš, lebo sa nebude vedieť otvoriť, to asi nebude úplne príjemné. Spomeňme si však na to, ako sme si prvýkrát dávali tampón – mne osobne sa pri tom zlomil aj s aplikátorom (neverila by som, že sa to dá). Odhodlanie žiť jednoduchšie, s menším množstvom odpadu a plastov, zdravšie – s menším rizikom infekcií a menej konzumne mi však stálo za tú úvodnú nepríjemnosť. A ja som naozaj citlivka s nízkym prahom bolesti.

Panny ho nemôžu používať – tento mýtus už bol niekoľkokrát vyvrátený, podobne ako pri tampónoch. Niektoré značky (pozri stránku putacupinit) vyrábajú aj veľkosti XS pre mladé dievčatá a tínedžerky.

V žiadnom prípade nie som kalíšková jehovistka ani ekoteroristka a nesnažím sa nikoho preonačiť na „svoju vieru“. Sama ho používam len pár mesiacov a aj to len na prvé dva-tri dni menštruácie a striedam ho s (menštruačnými) nohavičkami. Považovala som však sa potrebné sestersky zdieľať nahonobené informácie, šíriť osvetu okolo tohto produktu a tak trochu aj moju fascináciu progresom v oblasti uľahčovania si ženského života, aby sme všetky mohli robiť informované rozhodnutia slobodne a s plným vedomím a zodpovednosťou za svoj život. Snáď je Vám teraz tajomný svet novodobej menštruácie opäť o niečo bližší 😊

Autorka: Simona Mészárosová

Zdroje: 

Menstrual cups were invented in 1867. What took them so long to gain popularity?, Marion Renault, Popular Science, 2019, dostupné na: https://www.popsci.com/menstrual-cups-history-period-care/ 

Everything You Need to Know About Using Menstrual Cups, 2019, Healthline, dostupné na: https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cup

What’s a Menstrual Cup?, WebMD, dostupné na: https://www.webmd.com/women/guide/menstrual-cup#2 

Eco-Friendly Period Products: All guides, Period Cups, 2020, dostupné na: https://youngwomenshealth.org/eco-friendly-period-products-all-guides/