Eko menštruácia – časť II.

Veľký prehľad menštruačných nohavičiek

Tento článok nie je sponzorovaný žiadnou z uvedených značiek, je založený len na reálnych skúsenostiach žien – mojich kolegýň, kamarátok a mňa. 

Informácie uvedené v tomto článku sú osobné skúsenosti, ktoré slúžia len na inšpiráciu. Každej z nás vyhovuje niečo iné, preto je dobré si pred nákupom menštruačných pomôcok spraviť prehľad a rozhodnúť sa podľa svojich potrieb. 

Priemerná žena strávi menštruovaním v priemere 6 až 10 rokov života. To je neskutočne dlhý čas na to, aby sme sa počas týchto dní necítili v pohode! Tieto dni sú pre máloktorú z nás príjemné, a ja osobne nezvyknem mať chuť sebavedomo tancovať v bielych nohaviciach, ako to býva v istých reklamách. Väčšinou sa zvyknem v bolesti schúliť s termoforom a alchemilkovým čajom, dať si „ibáč“ a ticho pretrpieť túto fázu. Tak prečo si pridávať stres zo zháňania vložiek, nepohodlia, neustáleho nalepovania a odlepovania, šušťania, kontrolovania sa a stresovania?

Vedeli ste, že priemerná žena použije a vyhodí viac než 10 000 menštruačných produktov počas svojho života? Šialené číslo. Hlavne ak vezmeme do úvahy, že jeden tampón sa rozkladá dlhšie než je priemerná dĺžka života ženy (a to nehovoríme o vložkách, ktoré sú z prevažnej väčšiny tvorené plastom).

Zelenší spôsob života objavujem postupne už niekoľko rokov. Začala som vegánstvom a recyklovaním, neskôr prišlo kompostovanie, bavlnené odličovacie tampóny, bezobalové obchody či tuhé šampóny a hubky na riad na viac použití. Baví ma to, no aj ja som len obyčajný lenivý človek, a zelené alternatívy na úkor straty pohodlia ma tak trochu aj desia. Snažím sa, aj keď nedokonalo. Rozhodla som sa preto, že nenechám rok 2020 stiahnuť celú pozornosť len na COVID19, ale zasvätím ho aj hlbšiemu spoznávaniu ďalšieho ekologického kroku a zároveň jedného z najväčších zelených strašiakov, ktorému som sa doteraz nevedela postaviť – menštruácii plnej vložiek a tampónov. Myslím si, že k tomuto rozhodnutiu človek musí prísť postupne a s odhodlaním. No keď už som skúsila menštruáciu na „tej druhej strane“, nechápala som, prečo mi to toľko trvalo, a ako som doteraz mohla 18 rokov menštruovať nepohodlne bez týchto pomôcok. 

Samozrejme, mala som, tak ako väčšina žien, množstvo obáv z pretečenia, nepohodlia, bolesti, extra námahy a času, ktorý je do údržby pomôcok potrebné investovať. Podobne, tieto pomôcky nepatria k zrovna najlacnejším počiatočným investíciám, čo ma tiež dosť odrádzalo. No všetky tieto obavy sa ukázali byť zbytočné v porovnaní s pozitívnym prínosom a neuveriteľným pohodlím, ktoré som objavila. No dosť bolo kazateľstva, vo veľkom ekologickom ošiali som si naobjednávala menštruačné „gaťky“ z rôznych zdrojov, a keďže som prieskumu tohto trhu venovala značný čas, rozhodla som sa so svojimi skúsenosťami podeliť s vami. Verím, že vám to pomôže lepšie sa vyznať v možnostiach, ktoré nám táto úžasná doba prináša.

Je veru radosť menštruovať ako stredná a vyššia vrstva v 21. storočí v EÚ a asi aj ostatných rozvinutých zemiach. Menštruačných pomôcok je na trhu naozaj neuveriteľné množstvo (až som sama nechápala, keď som začala gúgliť a reklamy ma postupne atakovali z každej sociálnej siete) a vďaka globalizácii sú tieto alternatívy bližšie ako kedykoľvek predtým. Prinášam Vám (relatívne) veľký prehľad menštruačných nohavičiek a mojich skúseností s nimi (priamych alebo nepriamych). Možno si nájdete medzi nimi tie svoje. Možno skúsite jedny a neoslovia vás. A možno zistíte to čo ja – čo som dokelu doteraz riešila? 😀 

Je dôležité si uvedomiť, že na pohodlné fungovanie počas jednej menštruácie je vhodné mať cca 4-5 ks (na silnú aj slabšiu menštruáciu) vzhľadom na špeciálny materiál, z ktorých sa tieto nohavičky vyrábajú, a teda majú tendenciu dlhšie schnúť. To môže byť na začiatku celkom značná investícia, no mne osobne to za to pohodlie, bezstarostnosť a v prvom rade zdravie bez chemicky bielených karcinogénnych vložiek, stojí. Ak sa vám to napriek tomu nepozdáva, prerátajte si koľko dávate za vložky/tampóny mesačne a porovnajte si s cenou nohavičiek (ktoré vám pri správnej  údržbe vydržia množstvo rokov).

Nohavičky môžu byť tiež super darčekom pre mamu, sestru či kamarátku (alebo aj práve menštruovať začínajúcu dcéru).

Poďme teda poporiadku.

Snuggs – zlatá československá klasika, ktorou nič nepokazíte

Myslím, že snáď ani neexistuje v bývalom Československu žena od 15 do 50, ktorej by na FB newsfeede či Instagrame nevyskočila oranžovo-čierna reklama na nohavičky Snuggs. V súčasnosti je okolo nich veľký hype aj vďaka mnohým slovenským influencerkám a zrejme ste sa o nich už dočítali na rôznych ženských, eko aj startupových stránkach. Linda a Tomáš to proste robia dobre – majú skvelý produkt, oslnivý marketing a produktu dávajú vyšší zmysel a svoju osobnosť. Môj vzťah k Snuggsu je však napriek tomu pomerne rozpačitý a podobne zmiešané sú aj skúsenosti z môjho okolia. Ja som si ich objednala začiatkom tohto roka, no netrafila som vhodnú veľkosť – ja som si objednala M-ko hoci nosím S-ko a zbytočne. M-ko mi bolo priveľké, napriek nasledovaniu cm v ich tabuľke veľkostí. Neobjednávajte si ani zbytočne väčšie veľkosti než nosíte. Rovnako som netrafila ani strih – objednala som si nohavičky s normálnym pásom a veru mi nesedeli – skĺzavali mi dolu z bokov. Napriek tomu, že sa mi materiál zdal pomerne fajn a podobne aj savá vrstva naspodu bola tenká na dotyk (nechcete si pod skinny rifle dávať detskú plienku) ma tieto nohavičky neoslovili. Podobne na tom bola moja kolegyňa. Naopak moja najlepšia kamarátka, ktorá si objednala aj správnu veľkosť aj strih si ich nevie vynachváliť, doobjednala si ďalšie kusy a nič iné už ani nepoužíva. Materiál prirovnáva k plavkovému, no oveľa vzdušnejšiemu. Chváli aj savosť – tekutina je absorbovaná a nič neostáva na povrchu (niečo ako tá sieťka na „oljveskách“), a to je skvelá správa, v zime chodiť s „mokrom v gaťkách“ nie je príliš vábna predstava. Odskúšala ich aj pri silnejšej menštruácii celých 8 a viac hodín a žiadna katastrofa v podobe pretečenia sa nekonala. Výhodou je, že sú bezšvové, čiže s gráciou ich oblečiete aj pod elegantnú sukňu či šaty. Za ďalšie plus považuje, že držia tvar aj po viacerých praniach, sú pohodlné a funkčné – spoľahlivé v noci aj pri športe. Pre ňu je to skrátka láska na prvý pohľad. Sto ľudí, sto chutí. Ideálne je asi odskúšať ich na vlastnej koži a podľa zážitku s nimi (ne)objednať ďalšie.

Web: https://snuggs.sk/ 

Cena: €€€ (od 30- 40 EUR), vyšší strih a silnejšia menštruácia Vás vyjde drahšie – 40€ pokiaľ zrovna nie je žiadna zľava od Kristíny Tormovej alebo neobjednávate vo väčšom množstve – 20% zľava na hromadné objednávky 5+.

Eko: 1

Údržba: krv vypláchnuť v ruke, prať na 40˚ a nechať voľne vyschnúť

Hodnotenie: za mňa – neutrál, nedotiahla som to do konca no za kamošku 1- (negatívom je pre ňu asi len tá cena).

Thinx – komerčný zaoceánsky hrdina

Thinx je známy svojou obrovskou reklamou, do ktorej firma investuje nemalé finančné prostriedky. Moje prvé menštruačné nohavičky boli práve Thinx a priniesla mi ich sestra z Kanady v dobe, keď u nás nikto nechyroval o inom ako o lepení plastu na nohavičky. Bola som šťastím bez seba za tento nekonvenčný spôsob menštruovania a hneď ako to bolo možné, som sa vrhla na ich testovanie. Môj typ nohavičiek mal vyšší pás a slabšiu savosť, čo by bolo v poriadku pri strednej až slabej menštruácii. Čo ma ale trochu nepríjemne prekvapilo bolo, že spodná časť (po bokoch, ako je šitie, kde zvyčajne vložka máva krídelká) bola z obyčajnej látky – nie savej – a samozrejme pretiekla. Podcenila som svoj „flow“ a na posteli našla pekný červený pozdrav. Thinx však nezavrhávam – majú veľké množstvo rôznych strihov a savostí, a keďže sa tešia veľkej popularite tak predpokladám, že verzie s vyššou savosťou tento problém (snáď) nemajú.  Thinx ponúka aj alternatívy na post-partum, ako aj úniky moču.

Na čo si ale treba dať pozor pri ich objednávaní je CLO, ktoré sa vám priráta až na konci objednávky, resp. niekedy až pri zaplatení/či príchode do SR – objednávate ich totiž z USA, čo rozhodne nepatrí medzi tie najekologickejšie alternatívy. Thinx ponúka aj 60 – dňovú skúšobnú dobu, vrátenie zdarma a často máva aj rôzne zľavy a výpredaje. Nevýhodné je však poštovné – ak si neobjednáte nad 70 EUR stojí Vás 24 EUR, a to je skoro cena jedných nohavičiek. 

Web: https://www.shethinx.com/ 

Cena: €€€ (od 25 – 36 EUR + crazy poštovné)

Eko: 4

Údržba: krv vypláchnuť v ruke, potom v práčke studená až vlažná voda a „delicate“ program bez aviváže

Moje hodnotenie: 3- (za CLO, pranie, poštovné a zaoceánsku vzdialenosť)

Wuka – britská priateľka do (nie) každého počasia

Náhodne nájdené pri browsovaní internetu, no v Británii pomerne veľmi obľúbené. Majú menej atraktívny marketing aj vizuál ako Thinx, Snuggs alebo Modibodi, no sú prekvapivo príjemné (aspoň teda moja verzia Organic Cotton). Objednala som si strednú až ľahkú savosť a na posledné dni menštruácie sa mi osvedčili. Wuka ponúka rôzne alternatívy – ja som zvolila práve spomínanú organickú bavlnu. Kolegyne si vybrali verziu pre silnú menštruáciu, no boli menej spokojné. Pri silnejšej menštruácii sa Wuka prejavila ako menej spoľahlivá a častejšie pretekajúca. Wuka je však cenovo veľmi dostupná (oproti iným značkám) a pochádza aspoň z Európy, čiže stojí za vyskúšanie, ak hľadáte niečo na slabšie dni, prípadne kombináciu s kalíškom. Nevýhodou môže byť aj fakt, že aj verzia na silnejšie dni, nemá „vložkovú“ časť až po chrbát, ako niektoré iné značky (asi to vyznie hlúpo, no na noc to veľmi oceníte).

Web: https://wuka.co.uk/

Cena: €€ (od 22 – 28 EUR)

Eko: 2

Údržba: krv vypláchnuť v ruke, potom prať na 40˚ v práčke bez aviváže

Moje hodnotenie: 3 (za sklamanie mojej kolegyne zo slabšieho výkonu pri silnom menzese a malý výber v porovnaní s inými značkami)

Modibodi – austrálsky fenomén

Modibodi som si objednala vlastne náhodou – keby som vedela, že pochádzajú až z Austrálie keď som klikala na „kúpiť“ asi by som si ich nikdy neobjednala. Tá uhlíková stopa nestála tak úplne za túto eko alternatívu. Avšak musím uznať, že prvý dotyk s nimi spôsobil, že veľká láska bola na svete. Dokonalé prevedenie, vysoká kvalita a príjemné materiály, množstvo strihov, farieb a rôznych druhov savostí ma prekvapili. Objednala som si nočnú verziu z bavlny aj dennú verziu z bavlny. Tiež som si povedala, že vyskúšam aj tzv. Seamfree, ktoré boli síce zozačiatku veľmi tesné, málo elastické a z hladkého plavkového materiálu no prispôsobili sa. Z tohto druhu však určite neobjednávajte menšie než Vaše reálne číslo, nie sú elastické. Ja ich napríklad teraz používam na cvičenie počas silnejších dní. Z ModiBodi som bola od začiatku a stále som nadšená. Patria k mojim favoritom a keby boli o niečo bližšie ako z Austrálie a dali sa prať na normálnej teplote, určite by som im všetkým horlivo odporúčala. 

Web: https://eu.modibodi.com/ 

Cena: €-€€  ( od 23,50 do 31 EUR a poštovné zadarmo)

Eko: 4 (z Austrálie)

Údržba: krv vypláchnuť v ruke, potom prať  v práčke v studenej vode na 20˚ a menej, bez aviváže, ja ich periem pre istotu aj na nižších otáčkach – toto je asi najhoršia vlastnosť ModiBodi

Moje hodnotenie: 2 (za tú údržbu a austrálsku vzdialenosť)

Femtis – moje veľké nemecké prekvapenie

Na Femtis som narazila na Instagrame, a keďže som fanynka menštruácie s „vysokým pásom“ hneď na pohľad ma zaujal ich model Jules určený na silnú menštruáciu. Pôsobil retro, pevne no pohodlne a presné taký aj v skutočnosti je. Ideálny je na noc alebo na prvý či druhý deň, a rovnako tak aj na post partum či úniky moču. Moje kolegyne sa doň zamilovali a urobili ešte jednu veľkú objednávku pre všetky kamarátky a sestry za viac než 300 EUR! Pocvičte nemčinu a dajte tomuto produktu šancu, myslím, že sklamané nebudete. Podobne ako pri iných značkách platí, že čím viac ks tým lacnejšia výsledná suma. Ak nechcete vysoliť pol výplaty za vec, ktorú nepoznáte, dajte hlavy a peňaženky dokopy s kamoškami (platí aj pri iných značkách) a objednajte si každá po jednom kuse a testuje spoločne. Ak sa vám osvedčia, objednajte ďalšiu várku.

Web: https://www.femtis.de/ 

Cena: €-€€ (od 26 – 34 EUR, podľa množstva)

Eko: 1- (z Nemecka, PETA approved Vegan 😉 )

Údržba: krv vypláchnuť v ruke, potom prať na 40˚ stupňov v práčke bez aviváže

Moje hodnotenie: 1

Ďalšie tipy na odskúšanie:

Flux undies

Ďalšia britská a veľmi promovaná značka (Forbes, The Times, Women’s Health). Vizuálne príbuzná WUKA, hoci stránka trochu kopíruje dizajn Thinx-u. Údržba v podobe prania na 30 stupňoch, cena v porovnaní s ostatnými značkami je priemerná. Celkovo vyzerajú, že stoja za vyskúšanie.

https://www.fluxundies.com/

Sayu 

Môj tajný sen – česká značka nohavičiek z Merino vlny. Vyzerajú milo, cenovo sú podobné Snuggsu – vyššia cenová kategória (28 až 34 EUR, na stránke sú sumy v CZK), no sú zároveň aj povedzme že lokálny produkt. Pozor na poštovné z ČR 7 EUR, ak sa rozhodnete objednať si len jeden kus na skúšku. Alebo zlanárte kamarátku a skúste skupinovú objednávku. Rada sa pridám 😊

https://www.sayu.cz/

Záver: Moje hodnotenia sú veľmi individuálne, odporúčam prelistovať jednotlivé stránky a zvážiť čo je pre vás prioritou. Neodporúčam objednávať hneď hromadu z jednej značky, skúste jedny spolu s kamoškami, aby ste ušetrili na poštovnom a získali aj množstevnú zľavu. Ak sa vám daná značka osvedčí, objednajte viac. Dodržiavajte inštrukcie na údržbu nohavičiek a nechávajte ich voľne vyschnúť. Ja mám svojich favoritov, ktorí vám však nemusia stopercentne vyhovovať. Určite chcem v budúcnosti dať druhú šancu Snuggsu a skúsiť aj Sayu. Na trhu je však množstvo nohavičiek, ktoré stoja za zmienku, a na tento zoznam sa nedostali, preto hľadajte, čítajte hodnotenia iných žien a skúšajte – oplatí sa to, zdravie, pohodlie a dobrý pocit z menštruácie je na nezaplatenie.

Na krajšie menštruačné zajtrajšky! 😊

Autorka: Simona Mészárosová

Zdroje: 

How tampons and pads became so unsustainable, Alejandra Borunda, 2019, dostupné na: https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/09/how-tampons-pads-became-unsustainable-story-of-plastic/ 

1 tampon takes longer to degrade than the average woman’s lifespan, Grace McGettigan, 2020, dostupné na: https://www.image.ie/life/tampon-longer-degrade-womans-lifespan-123070 

Women Beware: Most Feminine Hygiene Products Contain Toxic Ingredients, Dr. Joseph Mercola, 2013, dostupné na: https://www.huffpost.com/entry/feminine-hygiene-products_b_3359581?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAAqWx65JosDe6ioLjQ4RTUx-bZ79gewIHL7uKIb5jDGUFSJsozGv0gnSO-90ppTx5YJzNsXTUk0UzJ-cHrZcbLPoKFKXwGvDy26OeCHRXRTrVtM3sYgTGKaYu6yOnm1XcQWiqmPL83dJiRAzxFcz8TlCqMAChpNqhhWRbzIvSnRO