Ekzém – choroba dlhých nohavíc a rukávov

Kto dnes nie je alergik, akoby vyhral lotériu. Alergia na peľ, trávu, prach, mlieko či orechy a zoznam by mohol pokračovať do nekonečna. Dokonca aj zoznam prejavov alergií by vyzeral asi ako zoznam telefónny. Nejde teda len o nádchu, červené oči alebo žalúdočné ťažkosti. Jedným z ochorení, ktoré vznikajú ako alergická reakcia tela, je aj atopický ekzém či atopická dermatitída, skrátene nazývané ekzém.

Ide o neinfekčné chronické zápalové ochorenie a predispozíciu naň dedíme po svojich rodičoch. Dokonca úplne stačí, ak je len jeden z našich rodičov alergik. Takže šance sú celkom vysoké. Zdedený ekzém sa však nemusí vôbec prejaviť, alebo sa môže prejaviť len veľmi neškodne, trebárs suchou pokožkou. Aké sú však teda tie horšie prejavy? Začervenanie kože, mokvanie, drobné vyrážky, svrbenie, veľmi suchá pokožka a trhlinky v koži. Zdá sa vám to podozrivo povedomé? Možno aj vy patríte medzi atopikov. Žiadny strach, s týmto ochorením sa dá bojovať.

Atopická koža je veľmi citlivá. Bársčo ju podráždi, často svrbí a núti k škrabaniu, čo spôsobuje ďalšie, väčšie problémy a človek sa tak dostane do začarovaného kruhu. Z vlastných skúseností dlhoročného atopika môžem potvrdiť, že je v ťažších obdobiach mimoriadne náročné neškrabať si postihnuté miesta. Cez deň sa to ešte dá vydržať, ale kto sa dokáže kontrolovať v noci, keď ani nie je pri plnom vedomí? Takýmto škrabaním si pokožku narúšame a podporujeme tým zápal v koži. Znie to hrozivo, ale dá sa s tým žiť. Je tu však aj možnosť, že sa s tým nemusíme len učiť žiť, ale sa môžeme aj učiť s ekzémom bojovať. Najmä, ak ekzém, tak ako aj iné kožné ochorenia, ovplyvňuje psychiku pacienta. 

Väčšina ľudí sa svojimi ochoreniami nechváli a nechce o nich na verejnosti rozprávať, ak je však choroba viditeľná na prvý pohľad, postihnutý sa môže cítiť neisto, za svoje chyby kože sa hanbiť. Snaží sa preto svoj ekzém skrývať, čo je však takmer nemožné, ak sa objaví niekde na tvári, rukách či krku. A len dúfa, že si ľudia nebudú myslieť, že je to nákazlivé. To však nie je zdravý vzťah k sebe samému. Za ekzém sa rozhodne netreba hanbiť, ale zároveň ho netreba ignorovať. 

Ak sa teda rozhodnete, že s ekzémom zatočíte, máte niekoľko možností. Určite je múdre navštíviť lekára. Jasnou voľbou je dermatológ, ktorý vám môže predpísať zázračnú masť. Ak sa však naozaj zdá, že robí zázraky, pravdepodobne nie je vôbec dobrá pre vaše telo a ekzém rieši len na povrchu kože. Preto je múdre navštíviť aj alergoimunológiu a zistiť možnú príčinu alergickej reakcie. Tam vám však pochopiteľne nedokážu urobiť testy na všetky alergény na svete, takže šanca, že zistíte, čo presne vám škodí, je dosť nízka. Nehovoriac o tom, že atopická koža je citlivá na veľmi veľa vecí, takže sa netešte, že objavíte jednu vec, ktorá vám škodí a keď ju zo života vylúčite, budete zdravý človek. 

Pokúsim sa vám poradiť. Tak ako to platí aj pri iných chorobách (a možno aj pri všetkých), počúvajte svoje telo. Všímajte si, kedy sa ekzém objavuje. Vybehol vám na kožu po nejakom jedle? Objavuje sa po období zvýšeného stresu? Súvisí s hormonálnou nerovnováhou? Alebo všetko dokopy? Skúste si svoje poznatky zapisovať a nájsť súvislosti. Môže sa to zdať ako hľadanie ihly v kope sena, našťastie však existujú aj všeobecné rady pre atopikov. Poďme si teda zhrnúť niektoré bežné hrozby a možné riešenia.

„Chémia“. Atopická koža neznáša chemické prostriedky, napríklad na umývanie riadu či čistenie podlahy. Máte teda tri možnosti: vyhnúť sa upratovaniu (:D), nosiť vždy pri upratovaní rukavice alebo používať len prírodné čistiace prostriedky. Takže nabudúce, keď budete v drogérii, prečítajte si zloženie a hľadajte niečo eko. To platí aj pre pracie prostriedky, najmä aviváž. Buď sa jej vyhnite úplne, alebo hľadajte nejakú prírodnú. A keď už sme pri tom, škodlivá chémia je aj v oblečení, samozrejme. Snažte sa vyhýbať syntetickým nepriedušným materiálom. Ideálne by asi bolo obliekať si kus nefarbeného ľanu, ale tak, kto by to chcel. 😀

Teplá voda. Je to strašné, ale atopickej koži škodí kúpeľ. Ak sa kúpeľa neviete vzdať, aspoň ho skráťte, nepreháňajte to s teplotou vody a nalejte si tam nejaký zdravý hydratačný olej alebo si to vody prisypte ovsené vločky. Znie to síce ako recept na raňajkovú kašu, ale vraj to pomáha. Čo sa týka sprchy, tej sa radšej nevyhýbame, ale čomu sa môžeme vyhnúť, sú parfumované sprchové gély. Nahraďte ich špeciálnymi prípravkami na ekzematickú pokožku alebo prírodnými prípravkami, ktoré neobsahujú mydlo. Mydlo vysušuje. Ale nebojte, dnes sa už vyrábajú aj mydlá, ktoré v sebe nemajú mydlo. Zaujímavé, však? Umývanie riadu je teda dvojitá hrozba, lebo spája čistiaci prostriedok a teplú vodu. Takže rukavice alebo umývačka riadu alebo to nechajte na spolubývajúcich.

Suchý vzduch. Chlad. Priame slnko. Tieto tri hrozby majú jedno riešenie: krém. Hydratačný, resp. s ochranným faktorom. Keďže základným prejavom atopickej pokožky je jej suchosť, najlepší spôsob, ako ju chrániť, je hydratovať ju. Niekoľkokrát denne. Nie, ani ja to nedodržiavam na 100 %, ale myslím na to, že by som mala. 😀 Opaľovací krém treba nosiť vždy, keď ideme na slnko, bez ohľadu na ročné obdobie a atopici by mali siahať po tých najvyšších faktoroch. 

Stres. Na záver univerzálny spúšťač ochorení, všetkými nenávidený stres, s ktorým však žijeme celý život. A keď sa mu už nedá vyhnúť, mali by sme sa naučiť zvládať ho s gráciou, resp. s pokojom Angličana.

Možných zbraní na ekzém je teda celé spektrum. Niekomu vyhovuje natierať si kortikoidnú masť vždy, keď sa objaví problém, a to je úplne v poriadku. Aj ja mám takú masť vždy doma, keby som si už nevedela rady. Návšteva lekára je teda rozhodne dôležitý krok. Avšak krém rieši len vonkajšie prejavy problému, ktorý vznikol vnútri a antihistaminiká len potláčajú prejavy alergie. Dopátrať sa vnútornej príčiny ochorenia môže trvať veľmi dlho, ale výsledok môže znamenať vyliečenie.

Takýmto hľadaním vnútornej príčiny sa zaoberá napríklad ajurvéda alebo aj čínska medicína. Nie je to pre každého, to je mi jasné, ale ak sa na to cítite, dajte tomu šancu. Alebo si z nich vyberte len to, čo sa vám pozdáva.

Takže, milí atopici, nehanbite sa za svoju kožu, neskrývajte ju, nechajte ju dýchať a venujte jej zvláštnu pozornosť. Tak isto ako svojej vnútornej pohode.

Andy Gavalcová

Zdroje:

https://www.pravdyoatopii.sk/clanok/27-atopicky-ekzem-co-to-je-a-ako-ho-liecit

https://www.benulekaren.sk/atopicky-ekzem-nic-co-by-sa-nedalo-liecit