Herečku Emmu Watson väčšina z nás pozná najmä ako Hermionnu z filmovej ságy Harry Potter, Emma je ale omnoho viac než len talentovaná herečka. Je jeden z najnovších hlasov súčasného feminizmu, aktivistkou a ambasádorkou. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, prečo by práve táto mladá žena mala byť vzorom nás všetkých.
Ako je napísané vyššie Emma sa dostala do povedomia spoločnosti ako malé kučeravé dievčatko, ktoré sa naučilo čarovať na striebornom plátne. Od tohto však ubehli už takmer dve dekády a dievčatko vyrástlo v ženu, na ktorú by bola hrdá aj malá Hermiona.
Ešte počas hrania v ságe o Harrym Poterrovi sa Emma zapísala na Brownovu Univerzitu, a túto školu ukončila s vyznamenaním a s diplomom z anglickej literatúry. O pár mesiacov po ukončení štúdia sa stala ambasádorkou pre OSN, kde bolo jej úlohou pomáhať ženám v núdzi. Neskôr v júli 2014 predniesla svoj nezabudnuteľný prejav v hlavnom sídle OSN v New Yorku. Týmto prejavom zároveň zahájila medzinárodný projekt HeForShe, ktorý vyzýva mužov z celého sveta, aby sa postavili za rodovú rovnosť. V tomto prejave taktiež uviedla, že začala spochybňovať rodové predpoklady už vo svojich ôsmich rokoch, keď ju nazývali „panovačnou“, zatiaľ čo chlapcov nie a v 14 rokoch bola sexualizovaná médiami. Emma tiež v prejave označila feminizmus za „vieru v to, že muži a ženy by mali mať rovnaké práva a príležitosti“ a vyhlásila, že vnímanie „nenávisti voči mužom“ je niečo, čo „musí prestať“.
Emma sama neskôr uviedla, že v priebehu menej ako dvanástich hodín od prednesu prejavu sa jej vyhrážalo niekoľko ľudí. Podľa jej slov ju vyhrážky mali zastaviť od výkonu ambasádorky OSN, malo to však úplne opačný efekt.
V roku 2015 držiteľka Nobelovej ceny za mier, Malala Yousafzai, povedala Emme, že sa po vypočutí jej prejavu sa rozhodla označiť seba samú za feministku.
V januári 2016 založila Watson feministický knižný klub Goodreads: Our Shared Shelf. Cieľom klubu je zdieľať feministické myšlienky a podnecovať diskusiu o tejto téme. Každý mesiac sa vyberá jedna kniha a diskutuje sa o nej v poslednom týždni daného mesiaca. Tento klub je stále aktívny a môžete sa k nemu pridať aj vy na Instagrame @goodreads, kde sú každý deň pridávané nové knižné tipy.
V 2017 bola opäť kritizovaná za svoj feminizmus, a to kvôli fotke v časopise Vanity Fair, na ktorej jej bolo vidieť jeden prsník. Samozrejme odpoveď médií prišla okamžite a začali Emmu obviňovať z pokrytectva, že takto by sa niekto, kto sa vyhlasuje za feministku, nemal správať. Emma sa ale bránila: „Feminizmus nie je paličkou, ktorou bije iné ženy“, ale je skôr o slobode, oslobodení a rovnosti a dodáva: „Naozaj neviem, čo s tým majú moje prsia“.
V júli 2019 Watson pomohla spustiť právnu linku dôvery pre ľudí, ktorí boli na pracovisku sexuálne obťažovaní. Právne poradenstvo poskytuje združenie Rights of Women, charita, ktorá pomáha ženám v rámci zákona.
Emma je jednou z najvýraznejších mien feminizmu v súčasnosti, radí sa k ženám ako Michelle Obama či Beyoncé. Svojou neustálou snahou presadenia rovnakých podmienok pre obe pohlavia sa stala vzorom mnohých a za všetko čo spravila (či už to bol prejav OSN, aktivizmus alebo len fotka v časopise) schytala tonu kritiky, ktorú však vždy otočila vo svoj prospech, aby ukázala spoločnosti, že sa nemá za čo hanbiť.
Na záver uvádzam dva jej výroky, z ktorých by sme si mali brať príklad.
„Ak stojíš za rovnosť pohlaví, si feminista, prepáč, je to tak.“
„Najsmutnejšie, čo môže dievča urobiť, je hrať hlúpu kvôli chlapcovi.“
Prejav si môžete pozrieť tu:
https://www.youtube.com/watch?v=gkjW9PZBRfk
Zdroje:
theguardian.com
wikipedia.com
Komentáre