Feministické ikony

Feministické ikony- ženy ktoré nás inšpirujú svojimi činmi ,slovami, odkazmi. Od priekopníckych ikon svojej doby, ktoré bojovali za naše základné slobody práva až po novodobé, moderné ženy ktoré do hnutia lákajú úplne novú generáciu, títo vodcovia dláždia cestu ženám a dievčatám po celom svete. Zaslúžia si náš obdiv a slúžia ako dôležitý príklad v boji za rovnosť. Tu je iba 10 z mnohých feministických ikon. 

The Suffragettes 

Nemôžeme začať nikým iným ako Sufražetkami, ktoré môžeme považovať za akési zakladateľky celého feminizmu. Ich hnutia a protesty, pokojné aj radikálne, umožnili že ženy takmer po celom svete získali volebné právo a mohli rozhodovať o svojom živote. A ktoré boli najznámejšie sufražetky ? Mary Wollstonecraft, Susan B. Anthony, Alice Stone Blackwell, Elizabeth Cady Stanton, Emmeline Pankhurst, Sojourner Truth.

Michelle Obama 

V roku 2009, keď sa  jej manžel Barack Obama stal prvým čiernym prezidentom USA, sa Michelle Obama zapísala do histórie aj tým, že sa stala prvou čiernou prvou dámou v krajine a jedinou prvou dámou, ktorá v rámci vysokoškolského štúdia navštevovala univerzitu Princeton. Neskončila ale len pri tom, založila organizáciu LET GIRLS LEARN (Nechajte dievčatá učiť sa), ktorá do dnes umožňuje lepší prístup k vzdelaniu pre dievčatá na celom svete. Aj po odchode svojho manžela z Bieleho domu pokračuje a bojuje za vzdelanie prostredníctvom aliancie dievčenských príležitostí. 

Rihanna

Táto dáma ktorá nepotrebuje predstavovať. Rihanna alebo ako sa necháva oslovovať Riri nie je len známou speváčkou, ale v posledných rokoch hlavne  podnikateľkou jej kozmetická značka Fenty Beauty dobila svet hlavne svojou filozofiou, že každý si je rovný bez ohľadu na pohlavie, rasu či náboženstvo- vidieť to môžeme hlavne na počte makeupou ktorých je neuveriteľných 50 odtieňov. Pred rokom taktiež predstavila značku spodného prádla FentyxSavage,ktorá bola navrhnutá pre každú postavu bez rozdielu na hmotnosť, výšku či  konfekčnú veľkosť.  

Alexandria Ocasio-Cortez

Alexandria viac známa pod prezývkou AOC je najmladšou kongresmankou v histórií USA, stala sa ňou v roku 2018 kedy len ako 30-ročná porazila úradujúceho Joea Crowleyho,ktorý túto funkciu zastával skoro 10 rokov. Víťazstvo jej vyslúžilo kreslo Snemovne reprezentantov v 14. newyorskom okrese. Jej neutíchajúca dôvera v snemovňu parlamentu ,progresívna politika a názory tiež doslova katapultovalo do snemovne aj ďalšie mladé ženy. 

Emma Watson

Asi sa pýtate čo tu robí herečka z Harryho Pottera, Emmy však nie je len herečka, je jedným z najnovších feministických hlasov tejto generácie,  verejnosť upútala svojím  dojímavým prejavom pred OSN, ktorý zahájil novú iniciatívu za rodovú rovnosť. Jej  práca pre OSN nám všetkým pripomenula, že feminizmus nie je iba bojom žien – je to aj o  zapojení mužov. Odvtedy založila hnutie #HeForShe, vlastný feministický knižný klub a vyšlo veľa jej  rozhovorov o tom, čo to znamená byť feministkou.

Maya Angelou

Maya prostredníctvom svojej literatúry, prejavu na verejnosti  inšpirovala ženy  hlavne Afroameričanky, aby prekonali diskrimináciu na základe pohlavia a rasy. V roku 2011 bola Angelou ocenená Prezidentskou medailou slobody za diela, ktoré napísala počas  viac ako 50 rokov vrátane 36 kníh, siedmich autobiografií a viac ako 50 čestných titulov.

Angelina Jolie 

Okrem svojej rozsiahlej práce diplomatky, herečky, filantropka a ambasádorky OSN, Angelina šíri povedomie aj o rakovine prsníka ktoré vo väčšine prípadov postihuje práve ženy. Rozrozprávala sa o tom po svojej vlastnej dvojitej masektómii, napísala o tom aj veľmi osobnú esej, ako ju rozhodnutie o zdraví posilnilo ako ženu, a zároveň povzbudila ďalšie ženy, aby prišli s vlastnými príbehmi o rakovine prsníka

Oprah Winfrey 

Oprah je synonymom slova feministka. Čo ale predchádzalo jej boju za práva žien? Niečo čo trápi ženy do dnes, nespravodlivé platové podmienky. Oprah bola motivovaná nerovným platom, ktorý dostávala na začiatku svojej vysielacej kariéry, preto sa pustila do vlastnej televíznej šou a odtiaľ si vybudovala ríšu, ktorá pomáha ženám rásť, rozvíjať sa a prosperovať. Vytvorila tiež dievčenskú akadémiu Oprah Winfrey Leadership Academy, sieť Oprah Winfrey Network a v roku 2013 jej bola udelená prezidentská medaila slobody.

Tarana Burke

Tarana začala novú vlnu feminizmu, keď vytvorila hnutie #MeToo  v roku 2006, teda viac ako desať rokov predtým, ako ho zaregistroval celý svet. Je považovaná za  vodkyňu obetí sexuálnych útokov a obťažovania, umožnila státisícom žien po celom svete hovoriť o ich vlastných skúsenostiach so sexuálnymi útokmi a pomohla vytvoriť  madlá pre hollywoodske hnutie Time’s Up. Taranin koncept vytvoril bezpečný priestor na to, aby sa ženy mohli ozvať a bojovať proti sexuálnemu zneužitiu a tým nastolil novú kapitolu feminizmu.

Malala Yousafzai

Odvážna tínedžerka si získala slávu svojimi memoármi I Am Malala, ktoré dokumentujú jej nebojácnu cestu mladej študentky bojujúcej za prístup k vzdelaniu v Pakistane. Odvtedy Malala cestuje po svete a obhajuje práva na vzdelanie pre ženy a deti prostredníctvom svojej nadácie Fond Malala.Zdroje: https://www.harpersbazaar.com/https://www.glamourmagazine.co.uk/

Autorka: L.P