Financovanie menštruačných pomôcok

Menštruácia, menzes, krámy. Nie veľmi obľúbená téma mužov a už vôbec nie spoločnosti. Menštruácia je ale prirodzená vec ktorá či chceme či nechceme prichádza každý mesiac niekedy presne na deň a niekedy bez varovania  a to hlavne keď máte biele nohavice. Aby sme to prežili každý mesiac nepotrebuje len niečo sladké a pevné nervy ale hlavne menštruačné pomôcky- vložky, tampóny, kalíšky či menštruačné nohavičky atd. Čo keby ale štát začal preplácať alebo rozdávať menštruačné pomôcky? Existuje to vôbec?

Poďme na to ale postupne prečo je o tomto vôbec reč? Jednoduchá odpoveď, čísla.  Pravda je taká, že za svoj život žena spotrebuje od 11 až do 15-tisíc kusov hygienických potrieb, ktoré jej pomáhajú zvládnuť menštruáciu. Podľa prieskumu, o ktorom ešte v minulosti informoval britský portál Guardian, sa takmer polovica britských dievčat už niekedy musela kvôli nedostatku financií uchýliť k nejakej forme nehygienickej pomoci, pretože na menštruačné potreby jednoducho nemali peniaze. V Británii tomuto problému aktuálne čelí až 1 z 10 dievčat. Ďalším problémom sú vysoké dane. napr. v Amerike sú dane na menštruačné pomôcky o  40% vyššie dane ako napríklad na viagru ktorá je považovaná za základný tovar. Máme to teda chápať tak že viagra je základná hygienická pomôcka ako toaletný papier ale také tampóny nie?

Okolo tejto témy veľa vlád a politikov po celom svete chodilo dlhé roky po špičkách až do roka 2018 kedy sa Škótsko stalo prvou krajinou ktorá bude ako prvá na svete rozdávať ženám menštruačné potreby úplne zadarmo.  Návrh zákona prešiel  už v prvej fáze a podporilo ho  112 hlasov, nikto nebol proti a jeden poslanec sa zdržal hlasovania. Zrazu sa podobné zákony začali riešiť v USA, Kolumbii či v Austrálií sa začalo rozprávať o znižovaní či o úplnom oslobodení daní na menštruačné pomôcky.

A čo Slovensko? Na sociálnych sieťach sa síce začali viesť debaty o tom prečo sa o toto politici nezaujímajú , prečo sa takáto téma nenachádza v ich volebných programoch ale ich odpovedí sme sa nedočkali a úprimne v krajine kde sa parlament ešte stále snaží ženám sťažiť prístup k interrupciám môžeme len snívať o preplácaní menštruačných pomôcok. Smutné ale pravdivé.

Zdroje:/www.dobrenoviny.sk/healthline.com

Autorka: Lucia P.