Girl, woman, other – Bernardine Evaristo

Myslím, že každý kto sleduje aspoň jeden profil na Instagrame, ktorý sa zaoberá feminizmom a je zahraničný (najčastejšie USA) tak počas BLM protestov zaregistroval príspevky, kde boli odporúčania na knihy od POC autorov a ktoré sa, vo väčšine prípadov, zaoberajú rasizmom. No a ak ste takéto príspevky videli, z veľkou pravdepodobnosťou vám túto knihu nemusím nijak veľmi predstavovať. Ide o knihu Anglo-nigérijskej autorky, ktorá s touto knihou vyhrala The Booker Prize 2019 a bola nominovaná aj na Women’s Prize 2020 for Fiction. Celosvetovo zaznamenala úspech medzi čitateľmi a priemerné hodnotenie na GoodReads je 4,43/5. Ale je naozaj taká dobrá? Na to som bola zvedavá aj ja, no a tu je odpoveď.

Anotácia :

Vítejte v Británii, jak ji ještě neznáte.

Kniha Dívka, žena, jiné sleduje strhující osudy dvanácti britských žen na strastiplné pouti napříč uplynulým stoletím. Nebojácná farmářka, lesbická feministka, uklízečka středního věku, úspěšná bankéřka, přísná učitelka či žena v domácnosti s poporodní depresí… Každá z nich je jiná, a přesto se navzájem podobají víc, než by samy čekaly. Spojuje je touha něco nalézt: společnou minulost, nečekanou budoucnost, místo, které by se dalo označit za domov, porozumění, manžela, milenku, ztracenou matku, zmizelého otce nebo jen náznak naděje. Román na pomezí prózy a poezie oceněný Bookerovou cenou je oslavou černošských žen a jinakosti.

  • z portálu GoodReads

Recenzia :

Hneď na začiatok musím povedať, že spôsobom akým Evaristo napísala knihu je zaujímavý, nezvyčajný a pre mňa veľmi pútavý. V tejto knihe proste nenájdete bodky na koči viet, veľké písmená na začiatkoch viet alebo priamu reč. Prvých pár strán som mala problém si na to zvyknúť, pretože som knihu čítala v angličtine a predsa len je to pre mňa cudzí jazyk. Keď sa mi podarilo prebojovať cez týchto pár ‚, kritických‘‘ strán, čítalo sa to ľahko a veľmi príjemne. Čo sa týka jazyka, ktorý autorka používa, ten je prispôsobený každej postave podľa toho odkiaľ pochádza, aké má vzdelanie a podla toho o akú povahu sa jedná. 

Ako je napísané aj v anotácii, v knihe sa odohrávajú príbehy 12 žien ktoré sú každá iná, pochádzajú z rôznych generácií, sú rôznych sexuálnych orientácií no aj tak majú niečo spoločné, niečo čo ich spája a na konci knihy to do seba perfektne zapadne. Autorka sa naozaj hrala s osudmi žien tak, aby pôsobili skutočne a čo najviac sa snažila priblížiť čitateľovi ich pocity, je vidieť že sa nebojí otvorene a bez servítky hovoriť o rasizme ktorý je v tejto knihe úplne bežnou súčasťou života postáv, o LGBTQ komunite v 20. storočí, o toxicite vzťahov, o nedokonalosti ľudí a vnútorných súbojoch ktoré si mnohokrát odporujú. 

Ako som povedala, mne tento štýl písania ako aj tempo deja vyhovovali, čo samozrejme neznamená že kniha sadne každému. Jediná vec ktorá mi celkom vadila boli dlhé kapitoly, respektíve ich nedostatok. Patrí do skupiny ľudí, ktorý knihu nepoložia kým nedočítajú kapitolu a pri tejto knihe to znamenalo prinajmenšom hodinu čítania. Takže ak čítate striktne len knihy s krátkymi kapitolami, toto naozaj nebude nič pre vás

Napriek tomu sa Girl, woman, other zaradila medzi najlepšie knihy ktoré som tento rok čítala a určite mám v pláne sa pustiť aj do ďalších autorkiných kníh. 

L. Tomčíková

Odkaz na anotáciu :

https://www.goodreads.com/book/show/54583366-d-vka-ena-jin?ac=1&from_search=true&qid=T0358O1osG&rank=1