KDE SEPAROVAŤ OBLEČENIE, KTORÉ NEPOTREBUJEM

Máš doma oblečenie, ktoré už viac nenosíš a nevieš, čo s ním? Prečo by si ho nemal/a vyhodiť do koša? A ako si pretriediť šatník? V tomto článku ti ponúkam pár rád a riešení pre tvoje malé – veľké kopy šatstva. 

AKO SI PRETRIEDIŤ ŠATNÍK

Odporúčam prejsť si svoj šatník raz za polroka. Je potrebné povedať, že to nie je záležitosť 10tich minút, priprav si na to viac času ☺. Najradšej používam metódu Marie Kondo: poukladám si všetko oblečenie na jedno miesto a preberám. Riadim sa týmito pravidlami:

  • Nechaj si len to, čo nosíš rád/ rada.
  • To v čom sa cítiš nepohodlne, daj na kopu „separovať“.
  • To čo vytiahneš zo šatníka raz za rok „na vyvetranie“, daj na kopu „separovať“.
  • To čím si nie si istý/á daj na kopu „možno“. Na záver sa k nej vráť a nechaj si len to, na čo máš pekné spomienky a nevieš si predstaviť, že by to v tvojom šatníku chýbalo.

Ak si túto separáciu zvládol/zvládla, gratulujem! Máš kopu nepotrebného oblečenia, ktoré môžeš darovať alebo predať ďalej!

UPCYKLOVANIE 

Už pri triedení môjho šatníka sa často pristihnem rozmýšľajúc, ako by som mohla daný kúsok prerobiť, prešiť spojiť, roztrhať alebo použiť na niečo úplne iné. Tu prichádza na rad upcyklovanie. V skratke, je to proces, pri ktorom svoje oblečenie prerobíš na takú formu akú rád/ rada nosíš. Môžeš si napríklad na oblečenie niečo namaľovať, nažehliť alebo ho kompletne prešiť (nohavice na sukňu, roztrhať rifle…). Jediné, čo ťa obmedzí je len tvoja fantázia. 

KAMARÁTI

Odevy, ktoré mám v kope „separujem“ často ponúknem mojim kamarátom. Okrem toho, že rada vidím, keď sú šaty používané, prehĺbim tým medzi mnou a kamarátom/ kamarátkou náš vzťah. Z toho sa okrem mňa teší aj naša planéta!

SWAP

Ďalšou možnosťou je môj obľúbený SWAP. Ide o podujatie, na ktoré ľudia donesú svoje staré alebo nepoužívané oblečenie a vymieňajú si ho medzi sebou. Nečakaj však žiaden výmenný obchod. Organizačný tím vždy rozloží kúsky, ktoré ľudia prinesú na vešiaky a ty si vyberáš oblečenie viac-menej ako v obchode. Každý SWAP si upravuje svoje pravidlá. Väčšinou pri recepcii zaplatíš vstupné do 5€ a následne si môžeš vziať toľko oblečenia, koľko unesieš! Priniesť môžeš cca dve plné tašky oblečenia, kabeliek, opaskov, topánok či bižutérie. Oblečenie, ktoré si zo SWAPU nikto nevezme putuje na charitu alebo separáciu. 

HUMANA

Kúsky zo svojho šatníka môžeš darovať charite aj ty. Najrýchlejším spôsobom je nájsť si najbližší zberný box HUMANA  a vhodiť doň svoju tašku. HUMANA je medzinárodná sieť, ktorej cieľom je zo zisku z predaného oblečenia (za symbolické ceny v HUMANA secondhandoch) podporiť krajiny, ktoré to potrebujú. HUMANA najviac pomáha v oblasti zdravia, vzdelávania a environmentálnych otázok. Podporiť však môžeš aj hocijakú inú charitu. Dopredu si však zisti ako sú na tom dané charity so skladom oblečenia. Dostala som sa už aj k takým, ktoré ďalšie oblečenie neprijímali, pretože ich sklady boli plné.

NOSENE

NOSENE ťa rado zbaví tvojich nosených kúskov, ktorým chceš dať druhú šancu. Stačí ich priniesť k ním do predajne, na zberné miesto, alebo napísať na ahoj@nosene.sk a oni po ne pošlú kuriéra. Za to máš u nich v obchode a na e-shope zľavu 15% a z každej predanej veci poputuje konkrétna suma organizáciám podporujúcim týrané ženy. NOSENE následne tvoje oblečenie upcykluje, hygienicky skontroluje a dá do predajne.

REMIX SHOP 

Ak si vytriedil/a niečo, čo si ešte nikdy nenosila a rád/ rada by si si na tom privyrobil/a, určite checkni REMIXSHOP. Ak tvoje kúsky spĺňajú tieto podmienky: „ako nové“, aktuálne, značkové a autentické, môžeš použiť kalkulačku príjmu, ktorú nájdeš na ich stránke. Tá ti vypočíta, koľko peňazí za daný kúsok dostaneš. Ak sa rozhodneš svoje oblečenie posunúť REMIXSHOPu, prečítaj si postup predaja. S hocijakými otázkami sa môžeš obrátiť na ich web, kde ti všetko radi vysvetlia a zodpovedajú. 

A PREČO NEPOTREBNÉ OBLEČENIE NEVYHODIŤ?

Nepotrebné oblečenie, nehľadiac na to či ho vyhodíš do koša, často končí na skládkach. Tam pri procese dekompostovania uvoľňujú skládkový plyn a toxickú zmes látok znečisťujúcich ovzdušie, ktoré zahŕňajú skleníkové plyny, oxid uhličitý a metán. Tieto látky výrazne narúšajú našu atmosféru a ovzdušie. Samozrejme, ak máš kúsok, ktorý už naozaj nemôže byť použitý (napr.: z hygienických dôvodov), nenachádzam preň zatiaľ lepšiu cestu, ako cestu ktorá končí v koši.

Dúfam, že ti tieto nápady pomohli pri rozhodovaní sa a verím, že so svojou kopou naložíš v rámci prírodnej morálky ☺.

Ráchel Rimarčíková

ZDROJE: VLASTNÉ +

https://www.huffpost.com/entry/why-trashing-old-clothes-is-so-bad-for-the-environment_n_57f408f1e4b015995f2b93cb?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAFcppFYq27noVzbvyTtOsh7_3qWcdxmsHIhiMaXzmomxlvG_xAXqOEgb2VbSXP0bKqxGSXtLR6sJozHyqgKydlAHWfO3OiaPwbCtwmLFf6urswxPskqhoI-v0fBrV1fUvOEvdqJJ6sKo9mLLWELre-5kA3uCir77cxUmBcTtVh1c

https://www.humana-slovakia.org/

https://nosene.sk/darujoblecenienosene/

https://remixshop.com/sk/sell