Knihy do každej rodiny

Pod feministickou literatúrou a jej odporúčaním si netreba striktne predstaviť, že sú to len nejaké uplakané príbehy dievčat alebo veľká zbierka diel snažiacich sa o pričlenenie k „ideológii“. Nie je to nič, čoho by sa bolo treba báť a nie je to nič, čo by niekoho malo pobúriť. 

Na instagramovom profile s názvom @unwomen som pred niekoľkými týždňami narazila na post s odporúčanou feministickou literatúrou. Motivovalo ma to prečítať si jednu z nich s tým, že snáď v budúcnosti dostanem do rúk aj nejaké ďalšie. Ponúkam Vám zopár kníh, ktoré sa v spomínanom poste vyskytli a zopár takých, ktoré som sama prečítala a vrúcne odporúčam …

  • Feminists Don’t Wear Pink and Other Lies: Amazing Women on What the F-Word Means to Them – Curated by Scarlett Curtis
  • Handmaid’s Tale – Margaret Atwood → tu Vám rovno ponúkam preklik na už spracovaný článok, ktorý nájdete tu na blogu (https://www.somfeministka.sk/pribeh-sluzobnicky/)
  • The Second Sex – Simone de Beauvoir
  • Ecofeminism – Marie Miwa and Vandana Shiva
  • I Know Why the Caged Bird Sings – Maya Angelou

Ďalšou odporúčanou literatúrou bola kniha od Malala Yousafzai – I Am Malala: The Girl Who Stood Up for Education and Was Shot by the Taliban. Svoje miesto si tu kniha zaslúži skrz úprimné zdokumentovanie skutočného príbehu mladého dievčaťa bojujúceho za právo na vzdelania a túžbe byť samostatnou ženou, rovnako vzdať hold všetkým ženám, ktoré dokázali byť osobnosťami aj vo vysoko patriarchálnej spoločnosti (sčasti aj vďaka skvelým mužom v ich okolí). Nanešťastie sa príbeh odohráva v pozadí občianskej vojny, ktorá doživotne zasiahne bojovníčku Malalu a ktorá sa na našich obrazovkách vyskytla niekoľkokrát, ibaže ani raz sme si neuvedomili obrovský dopad na nevinných ľudí. Práve táto kniha má právo to možno zmeniť …

Titulok We Should All Be Feminists zdobí nejeden odev značky Dior. Zároveň je to aj názov knihy od nigérijskej spisovateľky a publicistky Chimamanda Ngozi Adichie. Tá na 56 stranách malej knižôčky vystihla tie najkľúčovejšie sféry spoločenského aj rodinného života a ponúkla obraz fungovania v Afrike i vo svete. Uviedla ukážky situácií, ktorým čelia v súčasnosti mnohé ženy a mnohí muži a vyjadrila vieru v spravodlivejší a krajší svet začínajúci sa upravením výchovy dievčat i chlapcov. Táto kniha je pre mňa vôbec prvá s feministickou tematikou a nemala by chýbať v žiadnej rodine. Nenabáda ženy a dievčatá k lenivosti, nenabáda ich k prevzatiu všetkej moci sveta. Nehovorí chlapcom ako sa majú správať a kedy sa smú dotknúť žien, či seba samých. Prihovára sa k nám VŠETKÝM s prosbou o vytvorenie lepšieho zajtrajška a o odstránenie nenávistných, či mocenských úkonov. 

Nasledujúce by mali prejsť rukami snáď každého teenagera a každej teenagerky. Sú to knihy Bez hanby o ohanbí od dvoch lekárok Niny Brochmann & Ellen Stokken Dahl a Kniha o penise od Aarona Spitza. Ak niekedy v minulosti vznikli otázky k vagíne, či penisu, tieto knihy odkryli všetko tabuizované a kontroverzné. Nie sú len biologickými rozprávkami a textami zo sveta medicíny (to by predsa nie každého mohlo baviť), sú aj výpoveďou rôznych spoločenských situácií a dopadov na život človeka. V skratke len, že menštruácia nie je len červená, hnusná a „fuj“ ale znamená omnoho viac a je veľmi dôležitá. Nie je to ani tak ona, ktorá ovplyvňuje správanie dievčat ale hormóny s ňou spojené a tiež napríklad taká dĺžka či veľkosť penisu nemá až takú dôležitosť a vážnosť ako by si to niektorí (najmä páni) mysleli.

Poslednou knihou z mojej „mini femi knižnice“ je nádherná kniha SuperŽENY od Andrey Kellö Žačokovej. Tá zachytila príbehy 50 výnimočných žien z našej histórie, ktoré sa nebáli kráčať vlastnou cestou. Niektorým to môže prísť ako súbor vybraných informácií zo života druhých. V skutočnosti sa ale na túto knihu pozrime ako na niečo, čo mapuje príbehy osobností o ktorých sa len veľmi málo až vôbec stretávajú napríklad deti v školách. Poznáme mužského autora prvého slovenského románu, poznáme ale aj autorku? Vieme o Štefanovi Baničovi ako o strojcovi padáku ale vieme niečo o prvej archivárke Slovenského národného múzea alebo žene, ktorej herbár je dodnes učebnou pomôckou? V tomto prípade nemožno opomenúť aj ilustrátorku pani Zuzanu Bartovú, ktorá z knihy urobila knižku a encyklopédiu pre všetky vekové kategórie a mňa presvedčila nie len k jej kúpe ale k jej uchovaniu pre minimálne generáciu mojich detí. 

Knihy v nás zanechajú úplne inú stopu ako filmy, seriály, či články na internete. Kníh sa môžeme dotýkať, cítiť ich, ba dokonca sa do nich ponoriť. Snáď aj Vám sa to niekedy podarí aspoň pri jednej z hore spomínaných. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa to dá! 😊 O vaše tipy a odporúčania sa neváhajte s nami podeliť … 

Autorka D.K