Kto je to Melinda Gates?

Ak neviete kto je Melinda Gates a, čo dokázala pre svet a  pre samotný feminizmus nevadí, v nasledujúcich riadkoch sa to dozviete.

Melinda Gates

Melinda sa narodila 15 augusta 1964 v Dallase. Je americká filantropička a bývalá riaditeľka spoločnosti Microsoft. Tiež je aj autorkou kníh. Jej prvá kniha The Moment of Lift: How Empowering Women changes the World vyšla v roku 2019. Kniha ukazuje neschopnosť uznať neplatenú prácu žien, vychádza z knihy feministickej ekonómky Dame Marilyn Waring. Melinda Gates sa podľa časopisu Forbes radí medzi najsilnejšie ženy na svete.

Osobný život

Melinda Gates je manželka Billa Gatesa. Prvýkrát sa spolu stretli na obchodnom veľtrhu PC v Manhattane. Predtým, ako Bill požiadal o ruku Melindu, pár spolu randil šesť rokov. V roku 1994 sa vzali na havajskom ostrove Lanai. Prvé dieťa Melinda porodila v roku 1996, dcéru Jennifer Katharine Gates. V tom čase opustila svoju prácu v spoločnosti Microsoft, aby sa mohla sústrediť na výchovu detí a filantropické úsilie. Melinda a Bill mali spolu ďalšie dve deti, a to chlapca menom Rory John a  dievča menom Phoebe Adele.

Čo dokázala?

V roku 1994 Melinda a Bill založili nadáciu Williama H. Gatesa. Túto nadáciu v roku 1999 spojili s dvoma ďalšími charitatívnymi organizáciami Gates Learning Foundation a Gates Library Foundation, túto novú charitu premenovali na Melinda and Gates foundation. 

Aj, keď pôvodným cieľom bol iný, dnešný cieľ je, aby organizácia zahrňovala celosvetové zlepšovania vo vzdelávaní, ale aj riešenie globálnych problémov chudoby a zdravia. 

Melinda reštrukturalizovala organizáciu do troch oddelení: globálne zdravie, globálny rozvoj a komunita a vzdelanie v USA. 

Jedným z hlavných globálnych zdravotných cieľov bol vývoj preventívnych stratégií vakcín a liečby chorôb, ako je HIV, AIDS, malária a tuberkulóza. 

Ich nadácia pomáha študentom v USA financovať štúdium prostredníctvom programu Gates Millennium Scholars. 

V roku 2012 sa Melinda rozhodla poskytnúť 560 miliónov dolárov na zlepšenie prístupu žien k antikoncepcii v krajinách tretieho sveta.

Melinda a Bill v roku 2015 oznámili, že zamestnanci, ktorým sa narodí dieťa alebo ktorí adoptujú dieťa budú mať až rok platenú dovolenku.

V dnešnej dobe nového koronavírusu, poskytla nadácia spolu s poprednými farmaceutickými spoločnosťami finančné prostriedky na rozvoj vakcíny. 

 Zdroje

https://www.biography.com/business-figure/melinda-gates

https://en.wikipedia.org/wiki/Melinda_Gates#cite_note-The_World-4