Kvapky na kameni – česko-slovenské rebelky

„Od malička chcela byť učiteľkou, ale otec za ňu rozhodol, že bude poštárka….Jej apetít učiť sa a študovať bol však taký silný, že sa sama naučila cudzie jazyky – latinčinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu, čiastočne taliančinu a rumunčinu. A to všetko popri náročnej poštárskej práci, starostlivosti o rodičov a tri sestry, s ktorými sa delila o izbu.“

Poznáte meno Izabela Textorisová? Že nie? Práve o nej bol totiž tento úryvok z knihy Kvapky na kameni. Počas svojho života sa stala významnou botaničkou a neskôr dokonca všestrannou vedkyňou, po ktorej pomenovali rastlinu aj planétku. Bola priekopníčkou, rebelkou, pretože sa rozhodla ísť za svojím snom. 

O takýchto ženách, výnimočných rebelkách a hrdinkách, je česko-slovenská kniha Kvapky na kameni, za ktorou stoja Kamila Musilová a Monika Kompaníková. Názov bol inšpirovaný výrokom politickej aktivistky z Guatemaly Rigoberty Menchú Tumovej. Je metaforou na osobnosti, ktoré svojimi na pohľad malými krokmi rokmi až desaťročiami vydláždili cestu pre ďalšie generácie. Nielen pre ženy súčasnosti. Ako voda, ktorá malými kvapkami vytvorí na zdanlivo nedotklivom kameni stopu. Aj keď sa tu bavíme o „malých“ stopách a „malých“ krokoch, osobnosti z knihy sú mimoriadne obdivuhodné a ich príbehy mimoriadne výnimočné, hodné napríklad aj filmového spracovania. 

Kniha je primárne určená pre deti, ale pokojne si ju môžete prečítať, aj keď už máte občiansky preukaz. Alebo aj vrásky. 🙂 50 krátkych príbehov napísalo 9 spisovateliek a každý je doplnený hravou ilustráciou od dokopy 26 ilustrátoriek. Rozprávanie znie ako z rozprávky, aj keď mnohé z príbehov až také rozprávkové nie sú. Izabela Textorisová sa nikdy nevydala, aby jej v kariére nikto nebránil, Věra Čáslavská a Marta Kubišová sa vzdali rokov kariéry pre boj za slobodu, príbeh lásky Mileny Jesenskej sa skončil tragicky a Gisi Fleischmannová dokonca za druhých položila život. 

Vydanie pri príležitosti 100. výročia volebného práva žien v Československu je pre túto knihu veľmi príhodné. Predstavuje ženy z rôznych období, od 19. storočia cez vojnu až po súčasnosť a pripomína, ako krátko je volebné právo súčasťou žien na našom území. (A to sme ho mali vďaka demokratickému medzivojnovému Československu ako jedna z prvých krajín na svete!) Pripomína nám, ako málo možností mali ženy pred 150 či 100 rokmi a ako k dnešnému stavu spoločnosti na ceste k rovnosti prispeli svojimi „kvapkami“ ženy – rebelky. 

Zároveň tu však vyvstáva aj otázka, či sa ako spoločnosť posúvame v rovnosti dostatočne rýchlo a s istotou. Viem si totiž veľmi dobre predstaviť, že známy príbeh, keď si Svetozár Hurban Vajanský odpľul pred Hanou Gregorovou, keď sa ako prvá odvážila vystupovať ako feministka, by sa mohol zopakovať aj dnes. Čoby mohol, minimálne na sociálnych sieťach sa podobné „odpľutia“ dejú na dennej báze. Či je však malý, či pomalý, pokrok v rovnosti a osobnosti, ktoré k nemu prispeli a stále prispievajú, si treba vážiť.

Za príbehmi celosvetovo uznávaných osobností, umelkýň, športovkýň či hrdiniek nemusíme chodiť ďaleko. Na Slovensku a v Česku, resp. v Československu a v Rakúsko-Uhorsku, sa ich narodilo neúrekom. Ich mená však nepatria medzi tie najznámejšie či najčastejšie skloňované v učebniciach dejepisu. A to je veľká škoda, ba až hanba. Príbehy žien z tejto knihy a im podobné by sme si mali neustále pripomínať. Začať môžeme napríklad knihou Kvapky na kameni.

Andy Gavalcová

Zdroje:

https://www.zenyvmeste.sk/vysli-kvapky-na-kameni—50-pribehov-ceskych-a-slovenskych-rebeliek

Magazín Denníka N: Silné ženy (marec 2020)

Foto: Dominika Č.