Mamografia

Baví ma svet, kde sa otvorene rozpráva o ženskosti, o menštruácií, svet, kde sú chápavé ženy ale aj muži. Kde téma o menštruačných potrebách nie je tabu. Kde je v poriadku si s kamarátkami pripomenúť, že si máme prehmatať prsia. Svet, kde pripomenieme samovyšetrenie aj mužom, lebo ani oni by na to nemali zabúdať.

Čo je mamografia? Je to odborné vyšetrenie prsníkov. Prostredníctvom RTG zariadenia sa vyšetria štruktúry v prsníkoch. 

Mamografické vyšetrenie dokáže ako jediné odhaliť akýkoľvek problém včas. Vyšetrenie môže odhaliť aj malý nález, ktorý si žena pri samovyšetrení nahmatať nemusí. Vyšetrenie mamografiou tak dosahuje úspešnosť až 95%.

Preventívna mamografia sa vykonáva raz za dva roky bezplatne, platí to tak pre ženy od 40 do 69 rokov. Avšak ak u niektorých žien je vyššie riziko vzniku rakoviny prsníkov je odporúčané podstúpiť vyšetrenie aj skôr. 

Pre ženy do 40 rokov je odporúčané sonografické vyšetrenie. Mladšie ženy majú prsníky viac žľaznaté. Z toho dôvodu sa vyšetrenie vykonáva sonografom, ktorý vytvára obraz prostredníctvom zvukových vĺn.

Samozrejme platí, že by sme mali chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky raz ročne. Nie až vtedy ak nás trápi nejaký problém, ale preventívne, aby sa možný problém odhalil dostatočne včas.

Prevenciou pre nás ženy je ale aj samovyšetrenie, ktoré môžeme jednoducho urobiť aj samé doma. Samovyšetriť by sme sa mali každý mesiac, zaberie to len chvíľku času a môžeme si tým zachrániť život. Prehmatanie prsníkov je najlepšie naplánovať po skončení menštruácie. V prípade, ak pri samovyšetrení niečo nahmatáme, alebo máme podozrenie, že niečo nie je v poriadku – nepanikárime! Je dôležité zachovať pokoj a objednať sa na odborné vyšetrenie, kde stav posúdi odborník/odborníčka.

Návod na samovyšetrenie prsníkov nájdete napríklad tu:

  1. Vďaka Fondu pre zdravie žien od Avonu – návod
  2. Vďaka organizácií Loono – návod 

Alebo aj prostredníctvom tohto videahttps://www.youtube.com/watch?v=9tWxV-ELnB8

Buďme k sebe láskavé, starajme sa o seba s láskou a nebojme sa samovyšetriť. 

Zdroje:

https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni

https://rokprevencie.sk/vysetrenie/prevencia-rakoviny-prsnika/

https://www.sanatoriumkoch.sk/mamografia

https://zena.sme.sk/c/20687331/ako-prebieha-mamografia-fakty-o-vysetreni-a-rizika.html

https://www.loono.cz/