Masturbácia

Ono je asi pravidlom alebo historickým vývojom, že v našej spoločnosti bežné biologické javy súvisiace s pohlavnými orgánmi sú tabuizované. 

Masturbácia je v súčasnosti jednoznačne považovaná za nevhodnú tému do akejkoľvek diskusie. Je to paradox, pretože dotýkanie sa s cieľom dosiahnuť orgazmus sexuálnym potešením prináša viac pozitív ako negatív! (aspoň podľa doterajších štúdií) 😊

V súvislosti s historickým kontextom sa vieme odvolať na kresťanskú vieru, ktorá nie je veľkým sympatizantom fyzických aktivít u človeka. Niekoľko desaťročí je prítomná u mnohých Slovákov a Sloveniek a nerada ustupuje liberálnym otázkam. Napriek tomu si myslím, že nie je správne hádzať vinu na vieru mnohých z nás, aby sme tým ospravedlnili tabuizovanie masturbácie a iných tém, pretože v súčasnosti to máme možnosť zmeniť.

Dievča vs. chlapec

Prvý kontakt so svojimi genitáliami je u detí niekedy v období nástupu puberty. Dochádza k spoznávaniu pohlavného orgánu, ktorým sme boli obdarení. Ťažko vymedziť, či dievčatá alebo chlapci začínajú skôr, pretože sú to dievčatá, ktoré o tom rozprávajú podstatne menej. Opäť je to podmienené určitým vývojom, ktorý predpokladá u dievčat akúsi nežnosť, zdržanlivosť, čistotu. Živočíšnosť sa zas prisudzuje chlapcom. Treba povedať, že toto rozdelenie a videnie sveta je mimo logických úvah a je to len zaužívaným trendom. Dievča, rovnako ako chlapec, má tiež určité biologické potreby, len možno zo strachu pred vonkajším svetom o tom nekomunikuje. Alebo to proste naozaj nerobí a nerobí to ani chlapec a je to úplne normálne, lebo sme jedineční, nenahraditeľní a odvolávať sa len na teoretické východiská ešte nikoho priamo nedefinovalo!

Tu by bol možno priestor sa zamyslieť, že ako často v našej spoločnosti hovoria chlapci o masturbácii, svojom penise a koľko o vagíne rozprávajú dievčatá. Kým dievča po takomto rozhovore je označovaná za nadržanú a neslušnú, chlapec je proste len chlapec a k nemu to patrí. Divným je skôr ten, ktorý sa nechváli svojimi centimetrami a schopnosťou penisu striekať 5x za deň.

Masturbácia je skôr individuálny akt. Nezáleží na tom, či jednotlivec je alebo nie je sexuálne aktívny. Údajne existuje mnoho dvojíc, ktoré pripúšťajú, že sa nevzdali masturbácie ani počas vzťahu, ba dokonca (!) skúsili masturbovať pred sebou navzájom. Uspokojovaním samého seba človek vie lepšie porozumieť svojmu telu a pochopiť, čo ho vzrušuje a čo nie. Na základe tejto skúsenosti vie potom s partnerom alebo partnerkou odkomunikovať svoje potreby a práve komunikácia vie do sexu priviesť viac zábavy, potešenia a hlavne orgazmu!

Z hľadiska zdravotných benefitov masturbovanie prispieva k redukcii stresu, relaxácii, koncentrácii, lepšiemu spánku a v niektorých prípadoch môže vyvolať alebo urýchliť menštruáciu. Podľa niekoľkých štúdii neplatia mýty spájané s masturbáciou, ktoré hovoria o impotencii, erektilnej dysfunkcii, psychickej slabosti a o výskyte mentálnych chorôb.

Odvrátenou stránkou môže byť pocit viny. S fyzickým kontaktom svojho tela nie je stotožnených veľa ľudí z rôznych dôvodov a hoci je masturbácia prirodzenou činnosťou, nie každý ju musí nutne vykonávať. 

Prieskumy

Z prieskumov zachytených v Medical News Today vyplýva, že približne 74% Američanov a asi 48% Američaniek v rozmedzí 14 – 17 rokov pravidelne masturbuje. Nižšie čísla dokumentujú u starších, asi 63% mužov a len 32% žien medzi 57 – 64 rokom života. Pri zisťovaní negatívneho vplyvu masturbácie na rakovinu prostaty štúdia ukázali nasledovné: 

  • 2003, 5x/týždenne u mužov – dvadsiatnikov: o tretinu menšia šanca výskytu rakoviny prostaty (údajne pre zabránenia hromadenia látok spôsobujúcich tento typ rakoviny),
  • 2016, 21x/mesiac u mužov: zníženie rizika rakoviny prostaty,
  • 2008, zvýšený výskyt rakoviny prostaty pri pravidelnej masturbácii

Záver

Tak ako pri mnohých témach aj tu je široké spektrum názorov. Som presvedčená, že netreba ľudí zosmiešňovať pre priznanie masturbácie a rovnako to platí aj opačne. Hoci pre veľký počet ľudí je problematika pohlavných orgánoch, pohlavného styku vysoko intímna, neznamená to, že by nemala byť otázkou minimálne vedeckých diskusií. Prezentácia masturbácie nemá vyvolať v človeku zvýšenú aktivitu alebo zmenu hodnôt ale len vedomosť o bonusoch, či prípadných rizikách.

Dana 

Masturbation side effects: Myths and facts (medicalnewstoday.com)

Masturbation | Facts About Male & Female Masturbation (plannedparenthood.org)