ME TOO hnutie

Ak ste boli sexuálne obťažovaný alebo napadnutý napíšte “me too“ ako odpoveď na tento tweet-Alyssa Milano

Týmto tweetom v roku 2017 odštartovala herečka Alyssa Milano hešteg #MeToo, ktorý  bol  za menej ako 24 hodín pre zdieľaný viac ako 10 miliónov krát. Stal sa svetovým fenoménom ktorý má ešte aj dnes, o 3 roky neskôr globálny dopad . Čo vlastne znamená #Me Too hnutie? Prečo vzniklo? A ako ovplyvnilo život žien po celom svete?

Me Too pôvodne začalo ako nezisková organizácia v roku 2006, bola založené ženou menom Tarana J.Burke. Tarana založila organizáciu ako reakciu na svoje vlastné  znásilnenie a na sexuálne násilie ktoré sa dialo v jej  okolí. Chcela prinútiť spoločnosť aby sa začali viesť rozhovory o zneužívaní moci mužským pohlavím, aby ľudia začali hovoriť o svojich bolestivých skúsenostiach so sexuálnym obťažovaním, sexuálnym napadnutím a každodenným neformálnym sexizmom. Aby boli ženy aj ich hlasy boli vypočuté.

Podobne ako v iných hnutiach v oblasti sociálnej spravodlivosti  bolo založené na prelomení mlčania, účelom Me Too je posilniť postavenie žien prostredníctvom empatie a solidarity prostredníctvom počtu, najmä mladých a zraniteľných žien viditeľným spôsobom demonštrovať, koľko žien prežilo sexuálne napadnutie a obťažovanie, najmä na pracovisku.

Hnutie bolo bežnej verejnosti celkom neznáme až do roku 2017 kedy spôsobilo hurikán v Hollywoode, kde ukončilo kariéri vysokopostavených producentov a  áčkovích hercov.

Aby sme si odpovedali na otázku ako toto hnutie zasahuje naše životy musíme sa opäť vrátiť do roku 2017, konkrétne do skorého októbra kedy bol filmový producent a riaditeľ Weinstein Company-Harvey Weinstein obvinený zo sexuálneho obťažovanie herečky Ashley Judd, podľa ktorého mal Weinstein sexuálne obťažovať Judd , pri natáčaní filmu v hotelovej izbe ešte v roku 1997. Potom po už vyššie spomínanom tweete Alyssi Milano zobrali veci veľmi rýchly spád. Weinstein bol vyhodený zo svojej vlastnej spoločnosti, prišiel o milióny dolárov a plus vyšli na povrch ďalšie jeho zverstvá. Zo sexuálneho obťažovania ho obvinili aj ďalšie herečky s ktorými spolupracoval ako, Angelina Jolie,Jennifer Lawrence, Uma Thurman či Gwyneth Paltrow.

Obrovská medializácia po celom svete spôsobila že sa obvinenia začali len sypať. Obvinený zo sexuálneho zneužívania a napadnutia boli , fotografi, režiséri, novinári či spisovatelia. Na povrch vyplávalo aj priznanie herca Anthonyho Rappa ktorý obvinil ďalšieho herca Kevina Spaceyho že ho sexuálne obťažoval keď mal Anthony iba 14 rokov. Spaceyho škandál stál podobne ako Weinsteina všetko. Prišiel o herecké úlohy, o milióny dolárov a štúdia s ním už nechceli mať nič spoločné nakoniec skončil na čiernej listine Hollywoodu. Ďalej prišli na rad aj veľké filmové štúdiá ktoré mali dvojaký meter čo sa týkalo výplat,ukázalo sa že ženy dostávali o milióny menej než muži i keď mali obaja hlavnú úlohu a rovnaký čas na plátne. Obálky s obvineniami zo súdu neobišli ani riaditeľov televízii ako Fox ,CBS.

Na povrch ale nevyšli iba škandály v Hollywoode ale aj u polície, v politike, v školstve a to takmer v každej krajine na svete.

Odpoveď medzinárodných rozmerov

Po všetkých škandáloch a mediálnej smršti sa #MeToo začalo používať  na všetkých mediálnych platformách. Bolo preložené do desiatok jazykov a použité milióny krát. Ženy po celom svete našli odvahu aby sa podelili o strasti a bolesť ktorú prežili, aby sa to už nikdy neopakovalo.  

Problém odsúdila spoločnosť, začali sa viesť vážne diskusie. Po prevalení nedostatočného finančného ohodnotenia, sa začalo diskutovať o tom prečo ženy dostávajú o 20 percent menšiu výplatu ako muži i keď zastávajú rovnakú pozíciu.  Prečo je sexuálne obťažovanie, znásilnenie a sexizmus spoločnosťou tolerovaný a nakoniec aj premlčaný? Je znásilnenie normou? Akú majú muži v spoločnosti moc? Všetky tieto obvinenia a závery však neboli po vôli väčšine vlád. A tak museli ženy opäť vziať veci do svojich rúk.

Čína ktorá má asi najstriktnejšiu cenzúru na svete a zákony ktoré neošetrujú sexuálne násilie problém úplne odignorovala jej obyvatelia nie, síce nemohli vyjsť do ulíc za to to pohnali na najvyššie súdy.

 Na jeseň roku 2018 boli indické ženy súčasťou mimoriadneho okamihu feministických dejín krajiny. Spojili sa s globálnym sesterstvom pozostalých a prešli na sociálne médiá, aby sa podelili o skúsenosti so sexuálnym zneužívaním pomocou hashtagu #MeToo.

#MeToo dorazilo do Japonska na konci roka 2017. Predtým som veril, že sexuálne obťažovanie, šikana na pracovisku a sexuálne násilie so mnou nemajú nič spoločné – hoci som sa stal obeťou takýchto činov už dlho. Hnutie však pomohlo ľuďom uvedomiť si, že sexuálne obťažovanie a násilie sú problémy, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život.

A čo na to západné krajiny. V takmer celej Európe sa začínajú upravovať platy aby mali ženy rovnaké výplatné pásky ako muži. Vznikol Istabulský dohovor ktorý má za úlohu vytvoriť novú Európu bez sexuálneho násilia a obťažovanie. Bol taktiež vytvorený aj Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách.

Asi bude ešte nijakú dobu trvať kým pocítime aj my na Slovenku pravú silu tohto hnutia kým budeme schopné  bez strachu prejsť samé večer po ulici či si zažiadať o vyšší plat ktorý nám prináleží, musíme ale veriť v lepši zajtrajšky.

Zdroj:/unothegateway.com/

Zdroje: /refinery29.com/ theguardian.com/metoomvmt.org/ washingtonpost.com/wikipedia.com/

Lucia P.