Migréna

Ženská choroba? Výhovorka? Niekedy sa možno aj vy stretávate s podobným nazeraním ľudí na migrénu. Kto ju však zažil alebo má blízkeho migrenika, toto ochorenie rozhodne nezľahčuje.


Aby sme si odpovedali na položené otázky, migréna nie je len ochorením žien, aj keď ich postihuje trikrát častejšie. A ako výhovorku ju, samozrejme, nemôžeme považovať o nič viac než iné choroby. Svetová zdravotnícka organizácia ju zaraďuje medzi 20 hlavných zdravotných ťažkostí, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú či znepríjemňujú jeho bežný život. Nejde totiž o obyčajnú bolesť hlavy, ale o silné bolesti v rôznych oblastiach hlavy či krku, ktoré môžu vyvolať nevoľnosť, citlivosť na ruchy a môžu trvať niekoľko hodín až dní. Migrénu aspoň raz v živote prežilo 15 % populácie, pre mnohých ľudí je to vážny problém, s ktorým sa stretávajú aj niekoľkokrát do mesiaca a ktorý liečia alebo by liečiť mali. V najhorších prípadoch môže totiž viesť k depresii či zvýšiť riziko mŕtvice.


Migrénu, žiaľ, poznám aj z vlastnej skúsenosti. V mojom prípade ide už o viac ako desaťročný „vzťah“, a to som sa ešte nedožila ani štvrťstoročia. Kým som nemala predpísané lieky, migrénový atak pre mňa znamenal koniec dňa. V takom stave som nebola schopná robiť nič. Viacerí z nás majú určite tendenciu o svojich zdravotných problémoch veľa nerozprávať, ale často môže otvorenie aj takejto nepríjemnej témy niekomu pomôcť. Len nedávno som zistila, že aj dvaja moji blízki kamaráti týmto ochorením trpia. Môžeme si tak vymieňať skúsenosti a rady ako s migrénou bojovať.


O zvýšenie povedomia o migréne sa dnes starajú rôzne špecializované organizácie, ale aj slávni ľudia. Asi najvýraznejšou osobnosťou slovenskej kultúry, ktorá verejne rozpráva o vlastných skúsenostiach, je Celeste Buckingham. Ako speváčku ju migréna často obmedzuje pri vystúpeniach a turné, v rozhovoroch spomenula aj jeden konkrétny deň, keď po koncerte, ktorý odspievala napriek bolestiam, na parkovisku odpadla. Celeste je ambasádorkou pacientskej organizácie Migréna je choroba, ktorá slúži ako miesto pomoci a poradenstva pre ľudí s týmto ochorením.


Slávnych ľudí trpiacich migrénou je po svete veľmi veľa. Patria medzi nich Kanye West, Serena Williams či Gwyneth Paltrow. Po britskej princeznej Margaret dokonca pomenovali aj oddelenie nemocnice, kde sa týmto ochorením zaoberajú. Migrénou trpeli aj Elvis Presley, Elizabeth Taylor, Claude Monet či Sigmund Freud. Odborníci sa domnievajú, že bolesti hlavy, ktoré vo svojom denníku opisovala Anna Franková, boli v skutočnosti migrénové záchvaty.


A teraz trochu prakticky. Čo spôsobuje migrénu a ako sa dá liečiť?
Spúšťačom migrény môžu byť rôzne javy. Vedci sa však zhodli, že za hlavnú príčinu migrény môžeme považovať „poruchu rovnováhy serotonínu a jeho účinok na krvné cievy“. (zdroj: www.migrenajechoroba.sk) V mozgu sa vtedy dejú cievne, nervové a hormonálne zmeny. Vo všeobecnosti to možno zhrnúť pod spoločnú príčinu: stres. Nejde však o dlhodobý stres, ale skôr veľa stresu naraz a odrazu. Pozitívneho alebo negatívneho. Naozaj, aj prílišné „tešenie“ či rozrušenie môže vyvolať migrénu. Hormonálne príčiny migrény sú zas dôvodom, prečo toto ochorenie postihuje najmä ženy. Častá je migréna súvisiaca s menštruačným cyklom či spôsobená užívaním hormonálnej antikoncepcie, ktorá žene, takpovediac, nesadne.


Liečba migrény je komplikovaná a veľmi individuálna. Existujú rôzne stupne intenzity postihnutia pacienta a dlhodobá liečba chemickými liekmi je skôr určená pre najhoršie prípady. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že bolesti hlavy, ktoré prežívate, nie sú len také „obyčajné“. Pozrime sa na indície, podľa ktorých túto chorobu odhalíte. Migréna sa môže prejavovať intenzívnou bolesťou v jednej časti hlavy, najmä nad okom, pulzujúcou bolesťou, bolesťou krku a temena, citlivosťou na svetlo či výrazné vône, nevoľnosťou či dokonca zrakovými vnemami (tie sú prejavmi takzvanej migrény s aurou). Nemusíte pociťovať všetky príznaky a pevne dúfam, že ich ani nepociťujete. Ak však máte podozrenie, radšej sa objednajte na neurológiu. Tam vám urobia testy, ktorými vylúčia iné, závažnejšie ochorenia a na základe vašich príznakov vám lekár/ka navrhne liečbu. Dôležité je tiež navštíviť očného lekára, pretože migréna často úzko súvisí s očami. Príčinou môže byť vysoký očný tlak, ale napríklad aj dosiaľ nezistená krátkozrakosť/ďalekozrakosť či zmena dioptrií.


Ako bojovať s migrénou?


Najdôležitejšie je (a toto platí aj na mnoho iných chorôb) pozorne počúvať a sledovať svoje telo. Migréna je reakcia tela na niečo, čo sa mu „nepáči“. Ak to už na vás prišlo, zamyslite sa, čo to mohlo vyvolať. Rozčúlilo vás v ten deň niečo? Pili ste dosť vody? Ako dlho ste spali? (Problémom je príliš málo, ale aj príliš veľa spánku.) Čo ste v ten deň zjedli? Áno, aj niektoré jedlá môžu vyvolať migrénu a nepoteším vás, medzi časté spúšťače patrí čokoláda, plesňové syry, kofeín a červené víno. Pomocníkom vie byť zápisník, do ktorého si všetky tieto veci budete zapisovať a po istom čase sa vám príčina sama vykreslí. Príčin však môže byť aj viac. Z vlastnej skúsenosti ešte dodám, že spúšťačom môže byť aj telesná aktivita, pri ktorej máte dlhodobo zvýšený tep. V takom prípade treba tréningy dávkovať postupne a svoje srdce vycvičiť.


Migréna je vo väčšine prípadov dedičná choroba. Úplne ju vyliečiť či „vyradiť“ zo života je veľmi ťažké a niekedy k tomu môže prísť aj bez našej snahy, napríklad hormonálnymi zmenami. Je však možné ju aspoň zmierniť. Nebojte sa o svojej chorobe rozprávať, nehanbite sa za ňu, konzultujte s odborníkmi a hlavne, pokúste sa vo svojom živote čo najviac minimalizovať stres. Dýchajte, meditujte, pite dostatok vody a oddychujte. Je nás viac a sme v tom spolu 🙂
Andy G.

Zdroje:
https://www.migrenajechoroba.sk/
https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/491657-celeste-buckingham-hovorme-o-migrene-nahlas/
https://www.mammigrenu.sk/clanok/celeste-buckingham-prehovorila-o-svojom-trapeni
https://www.mojalekaren.sk/clanok/migrena-a-jej-liecba/
https://migrainepal.com/famous-with-migraine/