Miluješ ho? Miluj seba! Časť. II.

Ahojte, milé feministky a feministi, cítite, že niečo vo Vašom vzťahu nie je v poriadku?

Je možné, že sa nachádzate v toxickom vzťahu.

Spísala som pre Vás pár ukazovateľov, ktoré Vás možno navedú k tomu či je Váš partner manipulátor.

Ako viem, že som vo vzťahu s manipulátorom?

  1. Výčitky, zlosť, obviňovanie

Niečo ste urobili či povedali a jemu sa to nepáči? Vy ste tá zlá, vy ste urobili chybu! VY a VY a VY! Neprizná si chybu, nebude sa ospravedlňovať. Po hádke, ktorú ste nezačali a ste si vedomá, že ste ani nepochybili, nijako ste ho nemohli raniť, budete ešte vy tá, ktorá sa dobrovoľne príde ospravedlniť (za nič), len, aby ste sa nehádali a bola medzi Vami na chvíľu harmónia..

  1. Žiarlivosť

Áno, keď nám na niekom záleží tak sa prejaví ten pocit, že môžeme byť niekým iným ohrozený a o nášho partnera prídeme. S čím je spojená v rámci hraníc ´´zdravá´´ žiarlivosť.

A však, tu sa jedná o žiarlivosť napríklad aj na minulosť. Ak počúvate výčitky na Vašu minulosť, darmo budete vysvetľovať, že to už nezmeníte. Opäť budete vy tá zlá a opäť sa budete ospravedlňovať len vy, lebo ho milujete a stále nevidíte pravdu a nepoznáte svoju hodnotu..

Žiarlivosť sa môže preukázať aj na kamarátky či rodinu. Nechápe prečo chcete čas tráviť bez neho. Prečo, keď idete s kamarátkou na kávu, neprizvete aj jeho. Cíti sa ohrozene, pretože Vás nemá pod kontrolou a na očiach.

  1. Izolácia

Manipulátor Vás začne pomaličky, ale isto izolovať od Vašich kamarátov a možno aj od rodiny. Bude sa báť, že, keď ste s nimi a bez neho, tak o ňom budete hovoriť nepekné veci (pravdu) a, že oni budú mať o ňom tým pádom zlú mienku a budú Vás prehovárať, aby ste vzťah ukončili.

Vypozorujete to najmä tak, že plánuje pre Vás zaujímavé aktivity a program na dni, kedy ste už mali plány. Najprv Vám to môže prísť ako milé gesto, že Vás zrovna berie niekde, kde ste chcela dlho ísť a že s Vami chce tráviť všetok čas.

No berte prosím na vedomie, že Vaše priateľky tu boli pred ním a budú tu pre Vás v každej životnej situácii, preto ich nezanedbávajte pre lásku k partnerovi.

  1. Ultimáta, vyhrážanie sa -´´ varujem ťa´´ a manipulácia rozchodom

Toto už bohužiaľ, z jeho strany nie je láska, ale moc. Chtíč Vás vlastniť!

Ak to neurobíš, ak to urobíš..Toto si vážne povedala..Toto si vážne myslíš?..

Opováž.., varujem ťa.., ok, ty si to chcela.. Zbaľ si svoje veci.., vyhodím ťa z bytu!

Nechcem s tebou nič viac mať spoločné…

Toto sú slová, ktoré som počúvala aj ja, denno denne. Viete, ale ako to vždy skončilo? Hodinovou výmenou názorov a nakoniec objatím.

No nezmení sa to, ak to zažívate denne. Tieto dni budete zažívať zas a znova až Vám raz dôjdu sily.

  1. Nedobrovoľný pohlavný styk.

Vždy musíte dobrovoľne súhlasiť obaja! Keď nemáte chuť a náladu, nesmie Vás nútiť.

Je to Vaše telo, nepatríte mu. Ak máte nedobrovoľný pohlavný styk, jedná sa o znásilnenie, aj keď ste v partnerskom vzťahu.

6. Chce Vás zmeniť

Keď ste sa spoznali, obdivoval každú Vašu maličkosť tela. Po čase, od manipulátora môžete začať počúvať, že, čo to Vaše telo alebo, keď si urobíte make-up, tak, aby ste to okamžite dali dole, že vyzeráte smiešne a podobne.. Chce, aby ste boli podľa jeho predstáv a nedáva Vám priestor na vlastný názor a jeho postojom poškodzuje Vaše sebavedomie.

7. Vzťah ako na kolotoči, ´´talianska domácnosť´´

Nie, nie je to v poriadku a za mňa osobne toto nie je vzťah, ktorého ste hodná! Máte na oveľa viac. Zaslúžite si viac, ako denné hádky a rozbíjanie tanierov. Môžete sa vždy udobriť, poplakať si a zas sa objímať. No toto nikdy v takomto vzťahu neskončí. Preto, hlavne milujte seba!

Milujte sa!

Predstavte si, že Váš vzťah je film, na ktorý ste išli dobrovoľne do kina. Sledujete všetky tie situácie, ako Vám je? Nemáte chuť hodiť ten popcorn o zem a okamžite z toho kina s nervami odísť, pretože sa na to nedá pozerať?

Milujte sa!

Ako sa cítite? A, čo ak by vo Vašej situácií bola Vaša najlepšia priateľka alebo sestra? Čo by ste jej povedali?

Dashina