MOJE MALÉ EKO ZMENY 2021

Rozmýšľal/a si aj ty nad tým ako presunúť „eko lifestyle“ do svojho roku 2021? Začiatky sú niekedy náročné, najmä ak nevieš, kde hľadať. Práve preto ti chcem v tomto článku priniesť inšpiráciu založenú na mojich malých zmenách. 

PLANT-BASED DIET

Koncom roka 2020 som sa rozhodla zmeniť svoj jedálniček a vyskúšala som byť vegánkou. To mi však ako prudká a bezhlavá zmena prinieslo pár zdravotných problémov, a preto som sa rozhodla začať pomalšie, krôčik po krôčiku

Z jedálnička som vynechala všetko mäso až na kuracie, všetky mliečne výrobky a živočíšne produkty až na vajíčka. Základom mojej „plant-based diet“, teda diéte založenej na rastlinnej strave, je práve zelenina, obilniny, strukoviny, oriešky a samozrejme ovocie. Ak rozmýšľaš nad takouto zmenou svojej diéty, nezabudni si najprv spraviť malý prieskum, aby si sa vyhol/vyhla zdravotným komplikáciám. Je totiž podstatné si kompenzovať živiny, ktoré prestaneš prijímať z mäsa a iných produktov. 

EKO KOZMETIKA

S prvým lockdownom klesla ako ostatných, tak aj moja užívateľnosť make-up-u. Nechcela som však zostať iba pri tejto zmene. Pri postupnom míňaní obyčajných kozmetických produktov som sa rozhodla kúpiť ich ekologickejšie varianty:

Ďalšie tipy pre viac eko kozmetický život nájdeš aj v mojich článkoch ako na to eko? alebo ako na to eko: make-up a odličovanie.

SAY NO TO FASTFASHION

Ja som svoje „nie“ povedala už dva roky dozadu a myslím si, že to bolo správne rozhodnutie. Zvyčajne nakupujem len v secondhandoch avšak ak si chcem niečo kúpiť teraz, počas lockdownu, stačí mi prejsť si pár instagramových secondhand profilov, ktoré majú pestrý výber oblečenia. Naposledy som nakúpila u príjemnej slečny, ktorá spravuje @dobrocinnybazarik a všetky peniaze za predané oblečenie posúva na dobročinné účely. 

Ďalšou možnosťou môže byť aj https://remixshop.com/sk , ktorý ponúka široký výber celého módneho biznisu od kabeliek po spodnú bielizeň. Ak by si si chcel/a pozrieť viac tipov ako sa vyhnúť fastfashion, môžeš si pozrieť aj môj článok 5 tipov na sekáče alebo kde separovať oblečenie, ktoré nepotrebujem

EKO MEETINGS

Donedávna som si myslela, že online meetings sú pre našu planétu stopercentne zelenou voľbou. Zistila som však, že opak je pravdou. Problém IT energií a ich využitia je komplexnejší. Pri každom hovore generujeme istý počet dát, ktoré využívajú elektrinu. Aby sme vedeli vypočítať konkrétne čísla emisií pre túto využitú energiu, musíme vziať do úvahy emisné faktory, ako napríklad „grid mix of energy“, teda zdroje energie pre konkrétny región (čím ďalej sa nachádzame od osoby, s ktorou voláme, tým vyššie budú aj naše emisie). 

Napríklad videohovor dvoch ľudí z Británie s rozlíšením HD 1080p, trvajúci 1 hodinu, si vyžiada 3,24GB (dát) šírky pásma, ktoré konzumujú 0,0486 kWh elektriny. Faktor elektrických emisií pre UK z roku 2019 je 0,25358 kg CO2 na jeden kWh, takže emisie oxidu uhličitého pre tento videohovor sa rovnajú 0,012 kg CO2

Čo môžem zmeniť?

  • Vypnutie si kamery počas zoom meetingu zmenší vyprodukované emisie z videohovoru o 96%.
  • Skús používať jeden link pre všetky meetingy.
  • Zbytočne nepredlžuj videohovory (napríklad tak, že ty aj tvoj kamarát robíte každý svoju prácu do školy, nerozprávate sa, len voláte).

Verím, že ti aj moje malé zmeny vniesli trochu inšpirácie do tvojho roka 2021 a vytvoríme spolu o trošku ekologickejší rok 2022 ☺.

Ráchel Rimarčíková, 2021

ZDROJE: vlastné + 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jiec.12630

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210114134033.htm