oFeministke

Platformu @somfeministka som založila v Máji 2020 ako priestor, ktorý som na Slovensku túžila vidieť. Miesto, ktoré by sa venovalo ľudským právam, ženským právam, rodovej rovnosti a to korektne. S ohľadom na planétu, iné rasy, sexuálne orientácie či vierovyznania. Bez nenávisti, neradikálne. Láskavo ale dôrazne.  

Chcela som, aby to bol príjemný a interaktívny priestor pre všetky ženy, ktoré majú chuť si o týchto témach čítať, o nich písať alebo sa im inak venovať.

Za celým týmto projektom som len ja, 24ročná študentka z Východu, ktorá to robí z vlastného vrecka pre radosť a pre Vás.

FAQ:

Čo ťa viedlo k založeniu profilu @somfeministka? Bola za tým konkrétna situácia, ktorá ťa prinútila „konať?“

Skvelá otázka hneď na začiatok. Bola za tým veľmi konkrétna situácia. Jeden deň som si pustila popri maľovaní bytu podcast ON A ONA, v ktorom sa rozprávajú Donco a Andrea Chrabroňová o vzťahoch a rozdieloch medzi mužmi a ženami. No netrvalo dlho a pán Donco ma vytočil, ako sa hovorí – do vývrtky.

Opisoval ženy ako teľatá, ktoré by rozhodne nemali mať v rukách kasu, lebo pri zľavách zabúdajú na všetko a nakoniec by nemali ani čo jesť. A mnoho iného. Chodila som po byte hore-dole ako tiger a nevedela sa upokojiť. Večer som založila profil @somfeministka a už to išlo.

Na Instagram som mu vtedy napísala pobúrený komentár, ako aj Veronika Cifrová Ostrihoňová alebo Zuzana Kovačič Hanzelová. Moje slová pri nich zanikli, no keď som ho spomenula neskôr na profile @somfeministka, osobne mi napísal správu a ospravedlnil sa s tým, že je ochotný na túto tému viesť diskusiu. Cítila som to čaro už aj malého nátlaku malinkej komunity, ktorú sa mi podarilo vytvoriť.

Aký je hlavný cieľ tvojho profilu?

Rada by som na začiatok uviedla, čo mojím cieľom určite nie je. A to štvať dve strany – mužov a ženy – proti sebe a podnecovať rodové vojny. Uvedomujem si, že nie vždy sa to úplne podarí, občas ma premôže emócia. Ale snažím sa na tom pracovať a sama sa neustále vzdelávať, aby moje príspevky boli stále korektnejšie.

Mojím cieľom je určite vzdelávať, ukazovať opačnú stranu mince a poukazovať na fakt, že ak sme ako ženy na niečo zvyknuté, ešte to neznamená, že to tak má byť a že je to v poriadku. Nedokážem sa viac pozerať na krásne a inteligentné ženy, ako sú každodenne ponižované, brzdené v kariére či zneužívané. Snažím sa im ukázať, že môžu tomu všetkému povedať NIE.

Rovnako sa snažím poukázať na fakt, že nie všade je život rovnaký. Sociálne rozdiely, život v regiónoch a podobne majú veľký vplyv na to, ako ženy žijú. V akých podmienkach a ako je s nimi zaobchádzané. Toto uvedomenie sa týka najmä žien, ktoré mali to šťastie a žijú v bubline, kde majú pocit, že témy, ktoré riešim, už nie sú aktuálne. S kúskom empatie a záujmu ale zistíme, že sú, a to oveľa viac, ako si dokážeme predstaviť.

Čo je to feminizmus?


Feminizmus je podľa definície presvedčenie, že ženy a muži by mali mať rovnaké práva a možnosti. Je to teória politickej, ekonomickej a sociálnej rovnosti pohlaví. Nie je to viera v nadradenosť žien ani hnutie za nenávisť mužov. Chceme mať jednoducho tie isté práva a príležitosti.

Často dostávam spätnú väzbu, že slovo feminizmus bolo unesené a používajú ho práve radikálne feministky s extrémnymi názormi. Necítim za to zodpovednosť, používam to slovo tak, ako vraví definícia, a snažím sa robiť osvetu v tom správnom slova zmysle.

Môže byť feministom aj muž?

Samozrejme. Feminista je človek, ktorý verí v rovnoprávnosť žien. Nevidím v tom problém. Dokonca si myslím, že ak budú muži bojovať tento boj s nami, na konci vyhrajú aj oni. Budeme spolu tvoriť o niečo slobodnejšiu a vyspelejšiu spoločnosť.

Zaujímavosťou je, že ako prvý československý feminista je videný prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Rodina Masarykových bola na vtedajšie pomery všeobecne veľmi pokroková. Vládlo v nej pravidlo rovnakých povinností pre manžela i manželku, preto sa aj sám Masaryk plne podieľal na každodennom chode domácnosti a starostlivosti o deti.

Masarykovo liberálne zmýšľanie bolo zásluhou aj manželky Charlotty, ktorá predložila pripomienky k väčšine jeho rukopisov a dopomohla tak k tomu, že sa zaujímal o otázky práv žien. Samo za seba hovorí aj to, že Masaryk k svojmu priezvisku pripojil aj rodné priezvisko svojej ženy – Garrigue. Ženské práva považoval za dôležitú súčasť ľudských práv.

O tomto a ešte viac sa dočítate TU:


https://ulomkyzeny.sk/rozhovor-12-somfeministka-nielen-o-tom-co-je-to-feminizmus/

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *