Otvorený vzťah

Každý si pod pojmom otvorený vzťah predstaví niečo iné. Pravdupovediac, presná a výstižná definícia asi ani neexistuje, ale niekto si pod tým môže predstaviť dvoch ľudí vo vzťahu, ktorý zdieľajú sex, intimitu alebo náklonnosť aj s iným človekom, ako tým jedným. Variácie sú rôzne, ale asi pod spomínaným pojmom predstavím  vzťah založený na otvorenosti, úprimnosti, tolerancií a vzájomnej dohode. Práve tejto problematike, ktorá u väčšine vzťahov chýba, sa budem venovať v tomto článku. Láska a vzťah je nepochybne beh na dlhú trať. Lásku je potrebné formovať, posúvať, meniť a nechať plynúť.

Je láska nastavenie mysle? Určite. Je to ladenie jedného človeka s tým druhým. Je to tak strašne krásna a hlavne krehká vec. Je potrebné sa tomu naučiť, pretože nikto učený z neba nespadol a vo vzťahu sa každý zmení. Každý jeden z nás je vo vzťahu iný. Hľadáme sa, a prostredníctvom toho sa viac a viac spoznávame. Poznáte ten pocit, keď vám kamarátka rozprávala, aké má problémy s priateľom či čo jej na vzťahu prekáža? A vy ste len nad tým mávli rukou a nejak sa tým viac nezaoberali? A potom…potom, keď už ste vy sami boli vo vzťahu, ste zistili, že riešite presne tie isté veci? To je sebapoznávanie.

Každý jedinec na tejto planéte, ktorý úprimné ľúbi, žiarli. Samotná žiarlivosť nie je zlá, ale je potrebné si určiť hranice. Pretože na vzťah sú síce dvaja, ale v konečnom dôsledku si každý žije svoj život. Má vlastných kamarátov, vlastné postoje a vlastné záľuby. Nemali by sme mať snahu byť jedno, mali by sme mať snahu byť dvaja a kráčať pevne svojim osudom a ladiť spoločný priestor pre spoločné zdieľanie. Takto ja vnímam otvorený vzťah. Komunikácia. Je to zásadný kľúč k prosperujúcemu vzťahu. Nie je riešením sa sťažovať na vzťah tretej osobe. Ak sú nejaké problémy, cítite sa byť utláčané alebo podobne, treba sa rozprávať s vašou polovičkou. A možno aj práve z komunikácie vyviera dôvera.

Ubezpečenie toho druhého, že k žiadnej nevere nepríde, že môže ísť na párty, môže ísť piatok piť do mesta, môže ísť na oslavu, ale aj tak ty pre neho budeš tá jediná a nemáš najmenší dôvod žiarliť. Že aj tak stále berie a bude brať na teba ohľad. Je potrebné mať plnú dôveru v partnera a vedieť, že on má plnú dôveru vo vás. Len tak môže vzťah ďalej rásť a posúvať sa. Vo vzťahu sa netreba obmedzovať a utláčať, samozrejme nemám tým na mysli podvádzanie a podobne, treba si vytvoriť taký priestor, aby sa každý z páru mohol rozvíjať vo svojej dokonalosti. Láska je takou čerešničkou na torte v našom živote.

S prichádzajúcim vzťahom by sme nemali zabúdať na svojich priateľov, na občasné vyhodenie si z kopýtka, na sebarealizáciu, rozvoj a podobne. Je dôležité sa navzájom neobmedzovať, mať pevnú dôveru v konanie vášho partnera a hlavne hovoriť si navzájom, čo pre seba znamenáte. Len takto sa dá vybudovať čistý vzťah s dôverou. Samozrejme, na takýto otvorený vzťah bez akýchkoľvek pochýb treba byť v prvom spokojný sám so sebou. Nemali by sme chcieť, aby láska toho druhého človeka zaplnila naše prázdno, pretože potom sa človek stáva zraniteľným a závislým. Naše prázdno si musíme vyplniť sami, bezohľadu  na vzťah.

Mať sebalásku, poznať hodnotu seba samého, byť sama sebe najlepšou verziou a robiť všetko tak, ako chcem ja sama. Ako som už vyššie spomínala, nesnažiť sa z dvoch ľudí vytvoriť jedno, pretože vo vzťahu sú dvaja ľudia s rôznymi životmi, myšlienkami a priateľmi. Potom, ak ľúbime sami seba, môžeme takúto čistú lásku zdieľať v páre a budovať krásny, otvorený vzťah. Pretože, áno, aj takéto vzťahy v dnešnej dobe môžu fungovať.

Treba mať len pevné základy, brať ohľad na toho druhého a ostatné doladiť komunikáciou. Pokiaľ sa o to budete starať, nikto vám to nebude môcť zobrať. Snažiť sa vytvoriť akýsi funkčný jednotný celok, s vlastnými životmi.

Toto je pre mňa definícia otvoreného vzťahu.

Natália