Političky a materská

Bohužiaľ aj v 21. storočí sú ženy stále vnímané ako to slabšie pohlavie, ktoré by sa malo obetovať a uprednostniť rodinu pred kariérou. A práve preto, ak sa nejaká žena rozhodne vykonávať svoju funkciu počas výchovy dieťaťa, ,,vyslúži“ si kritiku. Preto vám v tomto článku predstavím 4 političky, ktoré boli tak silné, že bez ohľadu na dobu po pôrode a mienke spoločnosti sa začali venovať svojej práci.

LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ

Asi jedna z najznámejších slovenských, liberárnych političiek, ktorá počas vlády Ivety Radičovej (2010-2012) pôsobila ako štátna tajomníčka ministerstva práce, rodiny a soc. vecí. a počas tejto funkcie vychovávala svoju 4-ročnú dcéru. V roku 2016-2019 bola podpredsedníčkou NRSR a 5 dní po cisárskom reze otvárala schôdzu. V tomto prípade avizovala, že jej A. Danko (vtedy predseda) poslal rozpis schôdzí, a tak musela zasadnúť do pléna a otvoriť schôdzu.

VLADIMÍRA MARCINKO

Taktiež slovenská politička, ktorá sa zúčastnila parlamentnej schôdze, kde sa hlasovalo o návrhu Anny Záborskej o sprísnení interupcií (za tento návrh by nehlasovala, ale hlasovanie sa neuskutočnilo). Vladimíra 7 dní pred touto schôdzou porodila svoju dcéru. A práve preto sa jej ako čerstvej mamičky dotklo, keď ju označili za podporovateľku potratov (len pre informáciu, nik nie je za potraty, len by toto rozhodnutie malo byť na žene), ako aj napísala na svojom Instagrame.

SIMONA PETRÍK

Nezaradená poslankyňa, ktorá bola jedna z organizátorov ,,Vezmi svoje dieťa do práce“, v roku 2016 sa ponáhľala na hodinu otázok so svojou dcérkou v šatke, lebo sa chcela zdržať v pléne len 20 minút, no dnu ju nepustili, lebo nik okrem poslancov dnu ísť nesmie. Počas rozpravy sa jej ospravedlnila L. Ďuriš Nicholsonová. Podľa jej slov nepustiť matku s nemluvniatkom odporuje zdravému rozumu a mal by sa kvôli tomu zmeniť rokovací poriadok. Vtedajší poslanec D. Lipšic vyvolal smiech po tom, čo povedal, že ak treba, môže sa to dať vyriešiť ústavnoprávnemu výboru. Poukázal na to, že aj počas rokovania býva na balkóne verejnosť. V komentároch Aktualít si môžete prečítať názore ľudí ako napr. ,, Prečo nesedí doma na materskej ako iné ženy? Je to málo, čo by dostala že?“ alebo ,,Veľmi výstižne napísané ako je to možné, aký človek môže vyrásť z takto zneužívaného dieťaťa. Tá žena je krkavčia matka. Kde máme socialku, nemala by jej zobrať dieťa?“ A najsmutnejšie je, že väčšinu napísali ženy.

RACHIDA DATIOVÁ

Bola pred 11 rokmi Francúzkou ministerkou spravodlivosti. Od kedy vyhlásila, že je tehotná bola pod ,,dozorom“ bulváru. Príčina tohto správania bulváru bola, že Rachida mala vtedy 42 rokov a stala sa slobodnou mamou (týmto chovanie bulváru neospravedlňujem). 5 dní po pôrode sa rozhodla naplno venovať svojej funkcii. A vtedy ju aj niektorí označovali za ,, zradkyňu ženského rodu.“

Tieto 4 dámy sú len príklad, že netreba ženy označovať za slabšie pohlavie, veď už len pri a po pôrode si zoberte, koľko bolesti si musí pretrpieť i, keď to je ,,len“ cisársky rez. Povedzte mi, ktože sme, aby sme súdili iných? A preto naša generácia musí bojovať proti objektivizácii, sexuálnemu obťažovaniu, diskriminácii, psychického alebo fyzického týrania žien. Už len tie ženy, ktoré sa rozhodnú pracovať a zvládať aj svoj rodinný život, bez ohľadu na názor okolia si zaslúžia rešpekt, ktorý by mali mať vždy i bez ohľadu na okolnosti.

Autorka : Sofia

ZDROJE:

https://www.aktuality.sk/diskusia/334079/poslankynu-nr-sr-nepustili-do-parlamentu-mala-so-sebou-dieta/

https://dennikn.sk/553511/politicky-ktore-sa-vratili-po-porode-do-prace-uz-poculi-aj-to-ze-su-zradkyne/

https://plus7dni.pluska.sk/domov/porodnice-rovno-parlamentu-nicholsonova-zuri-danko-mi-dal-najhorsie-sluzby

https://www.parlamentnelisty.sk/arena/167621/simona-petrik-stopnuta-pri-vstupe-do-parlamentu-dieta-vraj-do-plena-nepatri/+INSTAGRAM