Pomohla mi terapia

Bola som len na konci siedmeho ročníka ZŠ keď som navštívila prvýkrát psychologičku. Po nej som putovala k psychiatričke, ktorá mi odporučila terapie. Na začiatku som ich mávala každý týždeň. Dnes ich mám raz do mesiaca a už aj to mi je veľa. Viete, že ste získali hromadu sily, keď už vám terapie nechýbajú a nemáte na nich čo hovoriť.

Psychiatrička označila moje sebavedomie za zničené, a keď sa spätne pozriem na seba, tak som zhrozená, aký bol zo mňa človek. Fyzicky v pohode, psychicky ako mŕtvola. Spomínam si na tie najhoršie časy veľmi dobre. Aký som bola človek, úplne na dne. Nikdy na to nezabudnem. Nie je dôležité zabudnúť, ale nedopustiť, aby sa niečo také stalo znovu.

Mala som 13 rokov keď som prvýkrát prišla k mojej terapeutke. Môžem povedať, že to bola, a ešte stále aj je, úžasná osoba plná pozitívnej energie, ktorá ma vždy vedela „nakopúť“ a dať mi silu pokračovať ďalej. Som neuveriteľné hrdá na to, že som k nej mohla chodiť, a že som sa toho toľko od nej naučila. Od prvého dňa, ako som k nej prišla, sa môj stav menil. Učila som sa rýchlejšie, chápala som rýchlejšie, pokračovala som rýchlejšie. Poskytla mi obrovské množstvo ciest a spôsobov, ako poskladať kúsky môjho sebavedomia, a byť psychicky zdravým človekom.

Rozprávala sa so mnou o hocičom. Nebolo to len také, že poviem, čo ma trápi. Hovorila som o veciach, čo ma tešia, a tak som zistila, koľko vecí na svete milujem a nechcela by som ich opustiť. Rozprávala sa so mnou o tej téme, o ktorej som sa chcela rozprávať ja. A tak sme postupne prešli aj na iné témy, o ktorých by som na začiatku ani nedokázala rozprávať. Perfektne mi „rozviazala“ jazyk, ale myslím to tým dobrým spôsobom. Naučila ma, ako myslieť a rozprávať o udalostiach čo sa stali bez toho, aby som plakala a aby som sa zvnútra ničila. Naučila ma, ako tie udalosti prekonať a zbehnúť na ďalšiu cestu, ktorá vedie a ďalej, a ďalej, a ďalej…

Nebolo to len o rozprávaní. Skúšala so mnou taktiež rôzne cvičenia, pri ktorých som prebúdzala a zapájala svoju tvorivosť a predstavivosť, ktoré som počas najhorších časov pochovávala a nedovoľovala som im prejaviť sa. Ponúkla mi svet plný možností a krásy. Uvažovala som, hovorila svoje nápady a názory. Ona mi radila, usmerňovala, povzbudzovala ma a dala mi neuveriteľne silnú podporu, ktorá sa doteraz nezlomila.

Terapia bola jedna z najlepších vecí, ktoré som v živote zažila. Lebo keď ste na terapii so skutočne dobrým človekom, je pre vás takmer ako boh. Vtedy, keď ste takí zničení, tak vám podá pomocnú ruku takým spôsobom, ako by to veľa ľudí nedokázalo.

Aj počas terapie som mala samozrejme horšie časy. Nebolo to také, že som prišla na prvé sedenie, a hneď sa môj stav zlepšoval, to vôbec nie. Mala som veľmi zlé časy aj počas terapie. Ale terapeutka mi ukázala, ako ich prekonať, a to bolo pre mňa to hlavné. Viete, ja som to pred terapiami vôbec nevedela. Bola som úplne akoby v inom svete bez možností, len s beznádejou. Akoby bolo okolo mňa nejaká nepriehľadná bublina, ktorá mi nedovoľovala vidieť všetko to pozitívne, všetko to, čo mi okolie ponúkalo. Ale ja som tú bublinu prerazila a dostala sa z nej. Vďaka terapiám.

Nikdy nebudem ľutovať, že som ich podstúpila. Nikdy sa za to nebudem hanbiť, lebo som dokázala požiadať pomoc. A už len to je veľmi ťažké a veľa ľudí to nedokáže. Uvedomiť si, že sa s nimi niečo deje. Keď človek zvládne túto prvú časť, vytvoria sa v bubline prvé „praskliny“. A spolu s terapeutom ich musia rozšíriť. A vytvoriť priestor von.

Samozrejme, že bublina zostáva, ale keď sa už raz dostanete von, otvor je tam, a postupne sa zase uzatvára, a už nebude také ľahké sa dostať opäť dnu. Lebo ste stále viac a viac silnejší.

Mojim terapiám nemôžem nič vytknúť. Sadla mi terapeutka, v miestnosti plnej bielej farby a nasiaknutej pozitívnou energiou som sa cítila príjemne,a mala som pocit, že môžem slobodne rozpávať, a nemusím sa ničoho báť. Lebo terapeutka neubližuje, ale pomáha. Neničí, ale stavia. Neodsudzuje, ale radí.

Týmto chcem povedať vám všetkým, aby ste sa nebáli požiadať o pomoc, pretože to nie je vôbec prejav slabosti, ale toho, že sa chcete dostať ďalej a záleží vám na sebe. Terapie pomáhajú-mám s tým skúsenosti a upracú vám neporiadok v hlave. Budete sa cítiť ako vyrovnanejší a sebavedomejší človek, a to je dôležité.

Autorka : Ema E.