Slovenské udržateľné značky:

Mala som dosť fast-fashion a rýchlo sa meniacich trendov, a tak som začala žiť udržateľnejšie a nakupovať lokálne. Aj vy ste už túto vetu niekde počuli? 
Ja ju počúvam stále, od mojich kamarátov, tety, spolužiakov či kolegov. Všetci chcú začať nakupovať udržateľnú a lokálnu módu. Čo však robí značky udržateľnými ? A môžeme ich nájsť aj v našom okolí? 
        Udržateľná móda už dávno nie je len synonymom „ekologickej módy, “ zahŕňa aj socio-ekonomickú stránku toho, ako sa naše oblečenie vyrába. V praxi to znamená, že naše oblečenie je nie len šetrné k životnému prostrediu, ale aj vyrábané v dobrých podmienkach a doručené s, čo najnižšou stopou CO2.

Jednou z takýchto značiek je  Les Minimals, minimalistická a nadčasová značka, ktorá produkuje oblečenie šetrne k životnému prostrediu. Les Minimals chce, aby ste svoje oblečenie mohli nosiť na všetky príležitosti, pretože ich heslo nie je kvantita, ale kvalita. Na svoje oblečenie používajú prírodné materiáli ako bavlnu či ľan od lokálnych výrobcov a šijú oblečenie až po tom, čo si ho objednáte, aby tak predišli nadprodukcii. Na jeden kúsok si, preto môžete počkať až 15 dní, no ako sa hovorí na dobré sa oplatí čakať! 

„Našou snahou je prinášať pozitívny a zároveň zábavný pohľad na vlastnú krajinu, a teda na samých seba.“ Toto poslanie značky Puojd z dielne Michaely Bednárovej, je viditeľné v hravosti ich potlačí, ktoré sú inšpirované slovenskou tematikou alebo ich experimentovaní s krásou dizajnu. Základom kolekcie Puojd je hravosť, no záleží im aj na prírode, a preto nevytvárajú nadbytky, výroba je lokálna a podporujú malé rovnako zmýšľajúce projekty. „Puojd pozitívny človek je veselý, no zároveň kritický. Záleží mu na osude svojom i druhých, je tolerantný a nejde slepo s masami.“  Tak, čo si aj ty pravý Poujďák? 

Oblečenie nie je nikdy dokonalé bez pohodlných a štýlových topánok,  preto topánky Novesta zaručia nie len komfort ale aj udržateľnosť a jednoduchosť dizajnu. Jej príbeh siaha až do čias industrializácie, keď Antonín Baťa otvoril závody v Partizánskom a odvtedy sa tenisky vyrábajú na pôvodných strojoch, čo si vyžaduje veľké množstvo ručnej práce. Okrem kvalitného spracovania obuvi sa značka zameriava aj na udržateľné suroviny, z ktorých tenisky vyrába. K takým patrí prírodný kaučuk s certifikátom VFCS alebo organická bavlna s certifikátom GOTS. Novesta ponúka tenisky v rozličných prevedeniach: gumáky alebo  pohodlné tenisky pre tých najmenších. Ich najpopulárnejší dizajn je STAR MASTER vyvinutý z vojenskej športovej obuvi, ktorý v sebe nosí charakteristickú gumovú podošvu a znaky vulkanizácie. 

No, a ak sa chcete vyhnúť e-shopom a radšej si oblečenie vyskúšať Drobne Store založený sestrami Drobnými je prvý lokálny kamenný obchod, ktorý ponúka nie len dizajny zo  značky Drobne, ale aj oblečenie a doplnky mnohých ďalších slovenských dizajnérov. Sestry Drobne sa zameriavajú na kvalitu ich dizajnov, ktoré sa vyznačujú pohodlnosťou a originalitou.  Značka navrhuje prevažne monochromatické oversize modely s dôrazom na zaujímavé materiály, farby a strihy.  Sestry  však najmä teší, keď niekto nosí ich veci rád a cíti sa v nich dobre.

Toto je iba pár príkladov toho, že aj na Slovensku je lokálna a udržateľná móda dostupná. Tak, keď nabudúce budeš potrebovať ten nový pár riflí alebo letné  šaty, skús sa zamyslieť nad tým, kde chceš svoje peniaze naozaj investovať a aký to môže mať dopad na životné prostredie a  ľudí. 

Patrícia Rovná 

Zdroje:

https://www.novesta.sk/?noredirect=1

https://www.drobnestore.sk

https://feminity.zoznam.sk/c/909653/aj-slovenska-moda-ma-potencial-byt-spickovou-sestry-drobne-premenili-svoj-dlhorocny-sen-na-realitu