Stále sa ma pýtajú na svadbu a deti

Než som sa pustila do písania tohto článku, zo zvedavosti som preskúmala internet s fokusom na ženské magazíny. Brodila som sa cez články o liposukcii, kozmetike, kráse, bizarných radách ako nadviazať vzťah s mužom, alebo ako si muža udržať. Po zadaní pár kľúčových slov ako: nezávislá žena, kariéra ženy, slobodná žena,… ma internet začal doslova bombardovať článkami zapodievajúcimi sa skôr negatívnymi názormi na slobodné, nezávislé ženy, ktoré chcú budovať kariéru a po deťoch až tak netúžia. Na jednej strane sa spoločnosť tvári, že nás ženy chápe, podporuje, no na druhej strane, skúste byť v koži 30ročnej, nebodaj single ženy v dnešnej dobe. Spoločnosť sa na vás pozerá ako na jedinca, ktorý nezvládol svoju základnú spoločenskú povinnosť – žena má mať deti, aby zachovala . /A možno ideálne to stihnúť dohromady aj so slušným zamestnaním a dokonalou postavou/. Tento názor je neustále

prítomný všade kám sa pohnem, aj napriek tomu, že sme v roku 2020. 

Vyrastala som na východe slovenska v disfunkčnej rodine, kde boli vzťahy viac než len toxické. Otec alkoholik, agresívny tyran, matka so stockholmským syndrómom, časom tiež alkoholička. Možno aj to ma viedlo k odlišnému nastaveniu mysle a túžbe byť nezávislou a slobodnou, sebestačnou ženou. Nikdy som sa nevidela v úlohe manželky, matky. Spomínam si, ako pri rozhovoroch o mojich snoch s rodinou alebo s okolím som bola neustále nepochopená a odsudzovaná: “Ty sa nechceš vydať? Ty nechceš deti? Veď to je jediný a najväčší zmysel života!” Zatiaľ čo ja som si maľovala budúcnosť “trochu inak”, okolie ma presviedčalo, že to čo chcem je to nesprávne, a že moje názory sa vekom zmenia. 

Roky plynuli. Vystriedala som niekoľko mužov, žila v niekoľkých metropolách, vyštudovala vysokú, ale žiadna túžba po rodine sa vo mne neprejavila. Jediné, čo rástlo bol tlak rodiny a okolia. A ten bol teda ohromný, skľučujúci. Pri návštevách rodiny som na sebe cítila tie sklamané, súcitne pohľady. Babička pri telefonátoch sa ma nepýtala, že ako sa mám, ale či už som si našla “muža”. Ich intenzívny tlak a správanie ma dohnalo k úzkostiam. Zrazu sa každý telefonát, každá návšteva stavali bojom o moje právo slobodne sa rozhodnúť, čo urobím so svojim životom. Postupne som začala o sebe pochybovať. Cítila som sa vinná za to, že biologické hodiny necítim, a že aktuálne s nikým ani nechodím. Cítila som sa hrozne za to, že som túžila po iných veciach. Áno, je to smiešne, ale naozaj som si takou fázou prešla. Na absolútnom vrchole zmätku v mojom živote sa mi udiala vec, ktorá trápenie menom “deti a manželstvo” ukončila nadobro. Pri zmene gynekológa, počas obyčajnej rutinnej kontrole sa prišlo na to, že som neplodná. Po zistení tejto informácie sa mi hlavou prehnala celá škála emócií. No pár dni neskor, až som sa spamätala zo šoku, začala som si uvedomovať veci, ktoré som mala vedieť už dávno predtým. Uvedomila som si, že už nemôžem byť do toho tlačená. Uvedomila som si, že mám ohromné množstvo času na budovanie kariéry, a že môžem všetko – vycestovať kam a kedy chcem, randiť s kým chcem, že sa môžem slobodne ďalej vzdelávať, proste čokoľvek, pretože ma netlačí exspirácia mojich vajíčok. Že sa nemusím hanbiť za svoje sny. 

Mrzí ma, že som na to musela prísť po tom, čo sa ukázalo, že biologicky nie som schopná porodiť dieťa. Zároveň si vravím, lepšie teraz ako nikdy. Musím však uznať, že okolie a spoločnosť nás vie vytrestať a vytrápiť, ak sa čo len malinko odlišujeme. Neustále uvažujem, čím to je, že ľudia majú potrebu “organizovať” cudzie životy a zasahovať do nich. Preto dievčatá, nech sú vaše životné plány akékoľvek, nenechajte si ich vziať, nezačnite pochybovať o sebe a hlavne nikdy sa nenechajte natlačiť do vecí, ktoré nechcete. Každá sme krásna, unikátna bytosť ktorá má vlastné túžby a potreby a okolie by to malo rešpektovať. 

Všimla som si, že v mojom okolí žije mnoho žien, ktoré podobnému tlaku podľahli. Život je však príšerne krátky na to, aby za nás rozhodovala babička, otec, alebo susedka. Najpodstatnejšie je, aby si ty bola spokojná a šťastná, či už s manželom a deťmi, alebo ako ja, 28 ročná s jednou mačkou a 23 ročným zajacom :). 

Inak v západných krajinách a USA stúpa počet slobodných žien. Čakajú dlhšie, než vstúpia do manželstva, alebo po manželstve ani netúžia.Vedie ich k tomu sloboda v budovaní kariéry, sexuálne rôznorodý život a aj to, že manželstvo je voľba, nie povinnosť.  Slobodné ženy zároveň menia a ovplyvňujú ekonomiku. Totiž ženy vo veku od 25 do 34 rokov sú prvou generáciou, ktoré sa zaujímajú o budovanie úspešnej kariéry, kupujú nehnuteľnosti čiste pre seba, sú finančne nezávisle. Proste, svet je dnes už iný, než za mladosti našich maminiek a babičiek. 

Autorka : Tatiana