Žena s veľkým „Ž“

Keby som mala menovať známe feministky, medzi prvými by bola nepochybne Chimamanda Ngozi Adichie. Ak túto inšpiratívnu ženu náhodou ešte nepoznáte, dovoľte mi to napraviť.

Kto to vlastne je?

Chimamanda je nigérijská spisovateľka a publicistka. Vyrástla v univerzitnom meste Nsukka. Rok a pol študovala na vysokej škole medicínu a farmakológiu. Ako devätnásťročná opustila Nigériu a odišla študovať do USA. V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literatúru, knižne debutovala  románom Fialový ibištek, ktorým vzbudila živú čitateľskú i kritickú pozornosť. Jedným z ďalších jej diel je román Amerikána, v ktorom na pozadí ľúbostného príbehu analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej hodnoty. Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED, jedno z nich vyšlo aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami. Jeho voľným pokračovaním je feministický manifest Drahá Ijeawele, o ktorom si teraz niečo povieme.

Feministický manifest v pätnástich radách – stojí za prečítanie?

Povedala by som, že kniha Drahá Ijeawele je „povinnou výbavou“ pre mladú ženu, ktorá sa hľadá, pre matku, pre muža, ktorý chce porozumieť prečo je feminizmus dôležitý… vlastne pre každého. Chimamanda nám v tejto eseji ukazuje aké fatálne chyby robia rodičia už pri výchove svojich detí. Ako od samého začiatku chlapcom vštepujeme, že sú dôležitejší ako dievčatká a naopak, ale hovorí aj o ružovom a modrom oblečení, či čajovom feminizme. Táto kniha je kritickým pohľadom na nespravodlivosť vo svete, ale aj návodom na to, ako sa pokúsiť o zmenu. Je to nádherná zmysluplná úvaha nie len o rodičovstve. 

Niekto si možno povie, že sú to „samozrejmosti“ a Chimamanda o nich píše, pretože vyrastala v inej kultúre a mentalite. Ale ako sa hovorí „nesúď knihu podľa obalu“, pretože sú to užitočné rady, ktoré nám pomôžu z detí vychovať tolerantných ľudí, plných pochopenia a lásky, veriacich v rovnosť všetkých – feministov/feministky a nám sa pomôžu zamyslieť nad dôležitosťou tak „samozrejmých“ vecí.

Dva z mnohých slávnych výrokov tejto inšpiratívnej ženy

„ Nikdy sa nesmieš správať tak ako keby tvoj život patril mužovi, rozumieš mi?“ teta Ifeka povedala. „ Tvoj život patrí tebe a jedine tebe.“ 

„ Čo ak sa pri výchove detí zameriame na schopnosti namiesto pohlavia? Čo ak sa namiesto pohlavia zameriame na záujem?“

Autorka: S.K.

Zdroje: https://citaty-slavnych.sk/autori/chimamanda-ngozi-adichie/?o=popular&page=4Chimamanda Ngozi Adichie: Drahá Ijeawele feministický manifest v pätnástich radách. Žilina: Absynt, s.r.o., 2017. ISBN978-80-8203-203-4