Ženy ktoré vstúpili do histórie v roku 2020

Na rok 2020 budeme asi ešte všetci dlho spomínať a to nie v dobrom. Bol to rok plný nešťastia, strát, chorôb a nikdy nekončiacich zlých správ. Ale všetko zlé sa na koniec v dobré obráti. Či nám to tak prišlo alebo nie, tento rok bol aj plný úžasných správ, ktoré prichádzali z celého sveta a za veľa z nich boli zodpovedné úžasné ženy, ktoré dokázali veci o ktorých sa nám pred rokom ani nesnívalo, poďme sa na ne spolu pozrieť.

Kamala Harris

Kamala musela byť na tomto zozname za každú cenu. V novembri sa totiž stala prvou ženou ktorá bola zvolená ako Vice prezidentka USA, to ale nie je jediné prvenstvo ktoré získala, stala sa aj úplne prvou Afroameričankou a Aziatkou ktorá bude zastávať tento post. 

Sarah Mcbride 

Pri tých amerických voľbách ešte chvíľu zostaneme. Sarah bola zvolená ako senátorka pre štát Delavér, prvý krát si tak na senátorskú stoličku tohto štátu sadne nie je len žena ale prvý krát aj transrodový človek. Sarah je veľmi otvorená o tom že je transgender, už od doby čo pracovala ako administrátor pre Baracka Obamu, dúfa že jej otvorenosť a to čo dosiahla pomôže aj iným členom Queer aby dosiahli všetky svoje sny.

Rihanna

Dáma ktorú asi netreba predstavovať. Rihanna sa počas roka 2020 stala najbohatšou speváčkou na svete. Nemôže za to len jej hudba ale aj kozmetická značka Fenty Beuty, značka oblečenia Savage X Fenty a teraz aj Fenty Skin. Všetky tieto značky nemajú spoločnú len zakladateľku ale aj filozofiu, aby ženy všetkých rás, etnicít, národností a veľkostí našli všetko čo potrebujú,  boli sebavedomé pretože sú úžasné a nezastaviteľné.

Lashana Lynch 

Lashanine meno si dobre zapamätajte, pretože táto anglická herečka sa stane prvým ženským a afroamerickým agentom 007. V pripravovanom už 26. Filme ságy o Jamesovi Bondovi si práve ona zahrá agenta s povolením zabíjať. 

Jane Fonda 

Jane väčšina z nás pozná ako Oskarovú herečku, vedeli ste však že Jane je aktívnou feministkou už viac ako 50 rokov. Už viac ako pol storočie bojuje svojim aktivizmom za rovnocenné platy pre ženy po celom svete. Dokonca  spolu s Greenpeace zobrala iniciatívu do vlastných rúk a po celom svete šíri povedomie o globálnom otepľovaní.

Macinley Butson 

Macinley je len 20 ročná vedkyňa z Austrálie ktorá v roku 2020 vytvorila prístroj ktorý pomáha pri liečbe rakoviny prsníka. Taktiež vytvorila zariadenie ktoré zabezpečuje pitnú vodu v komunitách ktoré sú prakticky bez prísunu pitnej vody. 

Zdroje: bbc.com/vogue.com/elle.com

Autorka : Lucia