Zlý vzťah so svokrou? Má ho až polovica z nás..

Každá druhá žena pozná túto situáciu. Nájdeme si partnera, ktorý vyhovuje všetkých našim požiadavkám, sme zamilované, opantané láskou a zrazu príde prvé stretnutie s jeho rodičmi. Vzájomné antipatie so svokrou sú častejší problém ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Prečo sa o ňom nehovorí častejšie?

Na koho strane je chyba?

Ak by ste túto otázku položili svokre a neveste s nie úplne ideálnym vzťahom, vinu by hádzali jedna na druhú. Prečo je tomu tak? Pri tejto problematike je dobré uvedomiť si, že sa jedná o dve ženy, ktoré nazerajú na rovnakú situáciu z opačných uhlov pohľadu. Kým nevesta predpokladá, že sa stala v živote svojho partnera ženou číslo jedna, svokra sa presne tohto obáva. Až do tejto chvíle bola najdôležitejšou osobou v jeho živote ona. A pre mnohé matky je predstava konca tohto obdobia desivá a nepríjemná.

Preto je ideálnym spôsobom ako takýto problém riešiť komunikácia. Aj keď to môže byť náročné, najlepšie je posadiť sa a porozprávať sa. Ideálne je, ak možné problémy odhalíte hneď na začiatku a tak im dokážete predchádzať.

Buďme dospelí!

Pri riešení akéhokoľvek konfliktu myslite na to, že správať sa rozvážne a dospelo je tá najlepšia možnosť. Pokúste sa viesť debatu tak, aby napätie zbytočne neeskalovalo. Reagujte pokojne a klaďte logické argumenty. Ak vidíte, že rozhovor nikam nevedie, radšej sa stiahnite a nechajte ho na inokedy.

Možným riešením je aj nastavenie si hraníc a presných pravidiel. Najmä v prípadoch, kedy so svokrou žijete v jednej domácnosti alebo sa nemôžete vyhnúť častým návštevám je tento spôsob veľmi účinný. Snáď jedinou nevýhodou pravidiel je fakt, že funkčné sú len v prípade, že ich dodržiavajú obe strany.

Dokážte jej, že ho milujete

Niekedy chce takýto vzťah iba čas. Každá matka si svoje dieťa chráni a tento inštinkt núti svokry byť ku svojím nevestám nedôverčivé. Snažte sa správať sa tak, aby pochopila, že vzťah beriete vážne a že sa o jej syna staráte tak, ako by to robila ona, ak by stále mala túto možnosť. Dajte jej dostatok času na to, aby vás spoznala a aby sa je pochybnosti postupne rozplynuli. Vytvoriť si vzájomné sympatie môže byť beh na dlhé trate, ale oplatí sa byť vytrvalá. Dobré vzťahy s oboma rodinnými vetvami prispievajú k celkovej pohode vo vzťahu. Obzvlášť citlivo sa môžu problémy s naštrbenými vzťahmi prejaviť po narodení detí. Ale to je už na inú tému.

Partner na našej strane

V celom tomto konflikte je partner veľmi dôležitou postavou. Práve on môže rozhodnú to, ako váš vzťah so svokrou bude vyzerať. Každopádne aj pre neho je to mimoriadne nepríjemná situácia. Mal by byť ten, kto upokojí vášne, zastane sa vás v prípade, že je to potrebné. No v prvom rade by mal pripraviť vás, ale aj svojich rodičov na prípadné záležitosti, ktoré by sa mohli stať dôvodom konfliktu. Ak to trošku preženieme, môžeme povedať, že na prvé stretnutie so svokrovcami by ste mali ísť „nabriefovaná“ a s pripravenými okruhmi vhodných tém.

Ale čo keď sa ma partner nezastane? Tak to je zrejme tá najhoršia možnosť. Dobré je zistiť dôvod, prečo sa rozhodol zachovať sa takto a následne túto situáciu vyriešiť. Ale ostáva tu otázka, či sa partner, ktorý sa vás nezastane stojí za váš čas a energiu.

Čo povedať na koniec. Problémy, ktoré vo vzťahu prežívame nás posúvajú vpred len za predpokladu, že ich vyriešime a poučíme sa z nich. Uvedomte si, že žiť budete so svojím partnerom a nie s jeho mamou. A aj keď možno budete bývať v jednej domácnosti alebo v bezprostrednej blízkosti, svokra nie je človek, podľa ktorého by sme mali upravovať svoje nároky na život a kvôli ktorému, by sme si mali utŕhať zo životného šťastia.

Marianna Marešová

Zdroje: 

https://eduworld.sk/cd/martina-matejova/1781/ani-vase-vztahy-so-svokrovcami-nie-su-idealne-snazte-sa-ich-drzat-pod-kontrolou

https://fitastyl.sk/clanky/psychologia-a-vztahy/nemam-rada-svoju-svokru-co-s-tym